FBI: Udawali pastorów, aby wyłudzać pieniądze | Wiadomości | CrypS.

FBI: Udawali pastorów, aby wyłudzać pieniądze

Zerelik Maciej
scam znak

FBI prowadzi dochodzenie w sprawie programu Ponzi, w którym trzy osoby wyłudziły 28 milionów dolarów. Program obiecywał ogromne zwroty z inwestycji w kryptowaluty.

Zgodnie z komunikatem z dnia 18 grudnia, sprawcy prowadzili firmę inwestycyjną Smart Partners LLC, dawniej „1st million”. Trzy osoby – Dennis Jali, John Frimpong i Arley Johnson – udawały pastorów i szukały inwestorów podczas hotelowych i kościelnych imprez. Obiecali, że fundusz inwestycyjny będzie pomagał kościołom i ich członkom oraz pozwoli osiągnąć „wolność finansową”.

Sprawcy twierdzili, że otrzymane pieniądze zainwestują w rynki kryptowalutowe i forex. Jednak wg. FBI, grupa wykorzystała środki na spłacenie wcześniejszych inwestorów.

Program inwestycyjny miał działać „zgodnie z systemem Ponziego”. Domniemani sprawcy zostali już oskarżeni przez FBI w lipcu, a przez SEC w sierpniu.

Podobne sprawy

Nie jest to pierwszy raz, kiedy firma inwestycyjna obiecuje ogromne zyski z inwestycji w kryptowalut. W czerwcu FBI i SEC zamknęły High Street Capital, fundusz inwestycyjny z siedzibą w Pensylwanii, w którym sprawcy wykorzystywali wpływy z kryptowalut dla osobistego zysku.

Ostatnio SEC oskarżył też o oszustwo australijską firmę inwestycyjną Virgil Capital i jej operatora.

Zarówno FBI, jak i SEC ostrzegały o możliwym wzroście liczby oszustw inwestycyjnych związanych z kryptowalutami. Cyfrowe waluty są atrakcyjne dla inwestorów jako nowatorski magazyn wartości, jednak niosą też ogromne ryzyko. Ze względu na swoje cechy prywatności i łatwość dystrybucji, są coraz częściej wykorzystywane przez przestępców.

scam znak
reklama
reklama