SEC zamroził aktywa trzech kryptowalutowych funduszy inwestycyjnych | Wiadomości | CrypS.

SEC zamroził aktywa trzech kryptowalutowych funduszy inwestycyjnych

Zerelik Maciej
Securities and Exchange Commission - Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) -

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), w piątek zamroziła aktywa trzech kryptowalutowych funduszy inwestycyjnych z Pensylwanii, które jak twierdzi, wyłudziły od inwestorów „dziesiątki milionów dolarów”.

SEC złożyła skargę przeciwko braciom Sean’owi Hvizdzak’owi i Shane’owi Hvizdzak’owi oraz powiązanym z nimi firmom, Hvizdzak Capital Management, High Street Capital i High Street Capital Partners. Komisja stwierdziła, że okłamywali inwestorów i defraudowali fundusze.

Komisja Papierów Wartościowych złożyła również wniosek o wydanie nakazu sądowego, który pozwoli na zamrożenie aktywów tych trzech funduszy, a także wstrzymanie ich działalności. Sąd przychylił się do wniosku, a co więcej nakazał przeprowadzenie dokładnego sprawdzenia księgowości oraz zakazał niszczenia jakichkolwiek dokumentów.

Fałszywe sprawozdania i deklaracje

Wyjaśniając kontekst sprawy, SEC twierdzi, że obaj bracia pozyskiwali fundusze od inwestorów, przedstawiając fałszywe informacje na temat ich wyników biznesowych i statusu prawnego. Ponadto, Hvizdzaks przedstawiał swoim klientom fałszywe sprawozdania finansowe i podrobione dokumenty z audytu.

W skardze komisja zarzuca również oszustom, że deklarowali oni w swoich materiałach marketingowych, zarobki rzędu 100,77% i 92,90% w trzecim i czwartym kwartale 2019 roku, kiedy to w rzeczywistości tracili oni pieniądze . Ponadto, część środków nigdy nie została przeznaczona na inwestycje w aktywa cyfrowe. Zamiast tego, bracia przekierowali dziesiątki milionów dolarów z funduszu na swoje konta osobiste w bankach i na giełdach kryptowalutowych.

Nie jest to pierwsza sprawa SEC przeciwko oszustwom związanym z kryptowalutami. Ponieważ w ciągu ostatnich kilku lat cyfrowe aktywa zyskały ogromną popularność, powstało wiele firm, które próbują wykorzystać rosnące zainteresowanie branżą, niekoniecznie w sposób legalny.

„Jak zarzucaliśmy w naszej skardze, Hvizdzakowie podczas oferowania swojego funduszu potencjalnym inwestorom, twierdzili, że osiągali wyjątkowe, jednak fałszywe wyniki. Inwestorzy powinni być sceptyczni w stosunku do inwestycji, które wydają się zbyt dobre, by mogły być prawdziwe”.

– powiedział Adam S. Aderton, współprzewodniczący jednostki zarządzania aktywami SEC.

Securities and Exchange Commission - Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) -
reklama
reklama