Duże wzrosty XMR - zapowiedź hard forka czy Monerun? | Wiadomości | CrypS.

Duże wzrosty XMR – zapowiedź hard forka czy Monerun?

Redaktor: Albert Czajkowski
monero

18 kwietnia XMR, token sieci Monero, wzrósł w krótkim czasie o około 11%, po tym jak deweloperzy potwierdzili lipcowy hard fork. W poniedziałek wieczorem ceny sięgnęły nawet 277 USD, przebijając ważny poziom oporu na 240 USD.


Media sugerują, że katalizatorem napędzającym popyt na tokeny może być m.in. skoordynowane działanie członków społeczności Monero na Reddicie. Zapowiadali oni, że 18 kwietnia zamierzają wycofać tokeny XMR z giełd. Tak zwany Monerun miał być reakcją na to, co członkowie społeczności postrzegają jako brak przejrzystości Monero, w tym zarzuty, że scentralizowane giełdy wstrzymują wypłaty XMR i podają nieprawdziwe informacje o rezerwach.

Wykres Monero 18 kwietnia - źródło: CoinDesk
Wykres Monero 18 kwietnia – źródło: CoinDesk

W rzeczywistości trudno powiedzieć, co było konkretną przyczyną wzrostu wartości tokena XMR. Niewykluczone, że było to połączenie zapowiedzi Monerunu i nowego hard forka. Być może to również efekt spekulacji spowodowanej informacjami o tych dwóch wydarzeniach. Z wątku na Reddicie nie wynika jasno, czy Monerun został rzeczywiście przeprowadzony i na jaką skalę. Również na Twitterze nie pojawiały się informacje o blokadach ze strony giełd. Kurs XMR osiągnął swój szczyt krótko po publikacji wiadomości o Monerunie w portalu vice.com, ale nie wiadomo, czy miało to wpływ na zachowanie ceny.

Hard fork zostanie przeprowadzony w lipcu

Protokół prywatności Monero przejdzie w lipcu hard fork, w ramach którego poprawi się bezpieczeństwo sieci i zmienią się opłaty. Wdrożenie sieci testowej spodziewane jest w maju. Będzie to już piętnasta aktualizacja protokołu Monero. Poprzednie dwie odbyły się w październiku 2020 roku i nie wprowadzały żadnych znaczących zmian.

Monero jest monetą prywatności wprowadzoną w 2014 roku z hard forka Bytecoin. Monero oznacza „monetę” w Esperanto, międzynarodowym języku stworzonym w XIX wieku. XMR wykorzystuje technikę kryptograficzną zwaną „zero-knowledge proofs”, która sprawia, że transakcje dokonywane przez jego użytkowników odbywają się bez podawania żadnych szczegółów, umożliwiających ich identyfikację.

monero



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.