Cyberprzestępcy napędzają ruch w Tornado Cash. Już blisko 2 mld USD wpłynęło do miksera kryptowalut w ciągu tego roku | Wiadomości | CrypS.

Cyberprzestępcy napędzają ruch w Tornado Cash. Już blisko 2 mld USD wpłynęło do miksera kryptowalut w ciągu tego roku

Tornado Cash

Za kilka tygodni miną równe 2 lata od nałożenia sankcji przez amerykańskie władze na najpopularniejszy mikser kryptowalut, jakim jest Tornado Cash. Czy objęcie go oficjalnym zakazem używania sprawiło, że użytkowanie jego protokołu spadło? Skądże. W ciągu ostatnich miesięcy to rozwiązanie pomogło wyprać blisko 2 mld USD.


  • W ciągu I połowy 2024 roku do Tornado Cash wpłynęło 1,9 miliarda dolarów w kryptowalutach. Oznacza to wzrost o 50% w stosunku do całego 2023 roku,
  • Z tego narzędzia korzysta w dalszym ciągu spora część hackerów, w tym sprawcy wczorajszego ataku na giełdę WazirX.

Tornado Cash działa i ma się świetnie

Jedną z cech decentralizacji jest to, że dany organ może sobie nałożyć na jakąś witrynę internetową oficjalne sankcje uznając jej używanie za nielegalne i sprawić, że jej oficjalna strona zniknie z sieci, ale ta w dalszym ciągu będzie istnieć i funkcjonować.

I taka sytuacja ma właśnie miejsce w przypadku topowego miksera do mieszania kryptowalut, Tornado Cash. Mimo, że amerykańskie Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) w sierpniu 2022 roku usankcjonowało ten twór, to aktywność w jego protokołach nie spada.

Jest wręcz odwrotnie, a w w ciągu ostatnich 6 miesięcy możemy mówić o ogromnym popycie ze strony użytkowników na tego typu rozwiązanie.

Przypomnijmy jeszcze jak doszło do oficjalnego nałożenia bana na Tornado Cash. Władze USA uznały bowiem, że jest to jedno z podstawowych narzędzi północnokoreańskiego kolektywu hakerskiego Lazarus Group do prania pieniędzy, który ponoć wymienił na tej stronie ponad 455 milionów dolarów w cyfrowych aktywach.

Ponadto oskarżono deweloperów stojących za napisaniem kodu do tej strony o udział w praniu pieniędzy i wspieraniu grup terrorystycznych.

Pierwszy z nich – Aleksiej Piertew – w zeszłym roku został skazany na pięć lat i cztery miesiące więzienia w Holandii, po tym, jak doszło do jego aresztowania w sierpniu 2022 roku. Cała sprawa od początku budziła sporo kontrowersji i protestów w społeczności blockchaina.

Dwóch innych programistów – Roman Storm i Roman Semenov – mieszkających na co dzień w USA, zostało aresztowanych w sierpniu zeszłego roku i postawiono im analogiczne zarzuty. Storm w dalszym ciągu przebywa w areszcie i nie przyznaje się do żadnego z zarzucanych mu czynów, a Semenov przebywa na wolności i będzie odpowiadał z wolnej stopy na postawione mu oskarżenia.

Czy działania władz USA w tej sprawie coś zmieniły? Absolutnie nie. Ostatni raport do firmy Flipside Crypto ujawnia, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku protokół Tornado Cash otrzymał około 1,9 miliarda dolarów. Poziom ten stanowi wzrost o 50% w porównaniu do całkowitej sumy depozytów w całym 2023 roku.

Jak wynika z danych od firmy analitycznej Arkham Intelligence, hackerzy w dalszym ciągu łatwo wykorzystują rozwiązania oferowane przez ten mikser.

Dla przykładu, haker stojący za atakiem na giełdę Poloniex, w wyniku którego zdołał wyprowadzić środki o wartości 120 milionów dolarów, od maja tego roku przelał na platformę 76 milionów dolarów.

Kolejne odnotowane przypadki, to sprawcy exploitów HECO Bridge i Orbit Chain przelali do tego miksera odpowiednio 166 milionów dolarów i 48 milionów dolarów w ciągu pierwszej połowy tego roku.

Wczoraj miał miejsce atak na indyjską giełdę WazirX, z której skradziono kryptowaluty warte 235 milionów dolarów. Udało się zidentyfikować jeden z adresów powiązanych z tym napadem, który także bierze udział w mieszaniu środków i zacieraniu przebytych śladów na blockchainach przez Tornado Cash.

Tornado Cash

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.