Należąca do Justina Suna giełda Poloniex okradziona na ponad 120 milionów dolarów | Wiadomości | CrypS.

Należąca do Justina Suna giełda Poloniex okradziona na ponad 120 milionów dolarów

Filip Dzięciołowski
Tron

Działająca od 2014 roku scentralizowana giełda do handlu kryptowalutami – Poloniex – padła dziś ofiarą ataku hackerskiego. W wyniku tego zdarzenia doszło do nieautoryzowanych wypłat środków o wartości ponad 100 milionów dolarów. 


Kryptowalutowa platforma, której właścicielem od 2019 roku jest Justin Sun, została dziś naruszona przez niezidentyfikowanych sprawców. Jak przekazała firma zajmująca się monitorowaniem podejrzanych zachowań na różnych blockchainach – PeckShield – odnotowano serię wypływów cyfrowych aktywów z portfela, który był oznaczony “Poloniex 4”. Adres ten podlega właśnie bezpośrednio pod kontrolę giełdy.

Poloniex zaatakowane

Cyberprzestępcy nie próżnują i tym razem udało im się złamać zabezpieczenia chroniące przed przejęciem dowodzenia nad portfelem należącym do jednej z najdłużej działających giełd na rynku kryptowalut.

Pierwszym podmiotem, który zauważył nietuzinkową sytuację, było właśnie PeckShield. Kryptowalutowa firma ochroniarska od razu zaapelowała do giełdy oraz Justina Suna na X, by ci sprawdzili sytuację od środka. Odnotowane wypływy środków wyglądały na tyle dziwnie, że w pierwszej kolejności już spekulowano o tym, że doszło do exploita. Jak się okazało, przypuszczenia te były słuszne.

Napastnik dokonał licznych transferów na inne adresy doprowadzając finalnie do wycieku ponad 100 mln dolarów w różnych tokenach. Jak udało się ustalić, przetransferowano między innymi na nieznany adres następujące tokeny w podanych ilościach:

  • 4900 ETH
  • 726,859.21 SAND
  • 397,778.61 MATIC
  • 102,084.79 Lido DAO
  • 188,797 DAI
  • 168,476.02 FRAX
  • 1,158,260 CRO
  • 10,027,719.43 HEX
  • 1,058,674.96 CHZ
  • 28,491.81 APE

Otrzymaliśmy już również komunikat w tej sprawie od giełdy Poloniex. Platforma przekazała, że tymczasowo zawiesza wszystkie wpłaty i wypłaty do momentu ukończenia prac konserwacyjnych.

Justin Sun zadeklarował już, że giełda zwróci utracone środki ich właścicielom. Co więcej, przedsiębiorca zapewnia o tym, że sytuacja platformy jest stabilna oraz nic nie zagraża jej płynności.

Sun zastosował identyczną strategię, jak w przypadku innej kryptowalutowej giełdy, która kilka tygodni temu padła ofiarą ataku hackerskiego. Chodzi oczywiście o HTX (Huobi po rebrandingu). Wtedy twórca Tron zwrócił się do napastnika z apelem, by ten zwrócił środki, a otrzyma nagrodę w postaci 5% łupu i nie będzie ścigany za popełnione przestępstwo. Teraz opublikował analogiczną propozycję:

Tronreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.