Twórcy Tornado Cash mają poważne kłopoty. Jednego aresztowało FBI | Wiadomości | CrypS.

Twórcy Tornado Cash mają poważne kłopoty. Jednego aresztowało FBI

Aresztowano podejrzanych o DoppelPaymer

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) ujawnił zarzuty przeciwko Romanowi Stormowi i Romanowi Semenovowi, czyli współzałożycielom Tornado Cash.


Oskarżenia dotyczą szeregu nieprawidłowości w zakresie tworzenia, zarządzania i promowaniem Tornado Cash – popularnego mikser kryptowalut opartego na Ethereum.

Oskarżenia o pranie pieniędzy i wspieranie cyberprzestępczości

Prokurator Damian Williams stwierdził, że mimo publicznych deklaracji o dostarczaniu zaawansowanych usług związanych z prywatnością, Storm i Semenov w rzeczywistości pomagali hakerom i oszustom ukrywać środki pochodzące z przestępstw. DOJ dodatkowo zauważył, że przez Tornado Cash przepłynęło 1 miliard dolarów pochodzącego z przestępczej działalności. Szacuje się, że prano również pieniądze dla północnokoreańskich grup cyberprzestępczych. Niestety takie zachowanie uderza nie tylko w wymiar sprawiedliwości, lecz również w całą społeczność kryptowalut, która padła ofiarą hakerów. 

Lista zarzutów i aresztowania członków Tornado Cash 

DOJ oskarża współzałożycieli Tornado Cash o spisek, który miał na celu pranie pieniędzy, naruszenia sankcji i prowadzenie nielegalnej działalności związanego z przekazami środków. Storm został aresztowany w stanie Waszyngton. Obecnie czeka na przesłuchanie w sprawie. Natomiast Semenov nadal pozostaje nieuchwytny. Prawdopodobnie jest tylko kwestią czasu, kiedy on także zostanie aresztowany.

Reakcje ze Strony Skarbu Państwa

Skarb Państwa Stanów Zjednoczonych nałożył oddzielne sankcje na Semenova, co uniemożliwi innym podmiotom dokonywanie z nim jakichkolwiek transakcji. Ponadto zastrzeżono, że każdy, kto będzie robić z nim jakiekolwiek transakcje – również może zostać ukarany stosowną grzywną. Czy takie zachowanie przynosi skutek? Nie jesteśmy pewni, gdyż mimo wcześniejszych kar nałożonych przez Skarb Państwa w sierpniu 2022 roku, Tornado Cash kontynuowało działalność dzięki swojej zdecentralizowanej naturze i oparciu o kryptowaluty. Platforma przetrwała nawet inne problemy, takie jak atak hakerski na jej system zarządzania w maju 2023 roku, który doprowadził do kradzieży około 1 miliona dolarów. Obecne zarzuty mogą jednak doprowadzić do jej zamknięcia. 

Aktualny Stan Platformy

Według danych z DefiLlama, Tornado Cash nadal jest aktywnym podmiotem, który posiada TVL o łącznej wartości 245 milionów dolarów. Przypomnijmy w tym miejscu, że w czasach świetności posiadało ono kapitał wynoszący ponad 1 miliarda dolarów! Spadek kapitalizacji oraz poszukiwanie właścicieli platformy przez FBI nie wróżą jej jednak świetlanej przyszłości. 

Aresztowano podejrzanych o DoppelPaymerreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.