Kilka godzin przed końcem 2023 roku dokonano ogromnej kradzieży kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Kilka godzin przed końcem 2023 roku dokonano ogromnej kradzieży kryptowalut

Filip Dzięciołowski
Atak na Orbit Bridge

Miniony rok także można zaliczyć do pracowitych, jeśli patrzy się z perspektywy hackerów. Udało mi się dokonać łącznie exploitów na około 1,5 mld USD w kryptowalutach, a do puli łupów wpadło ponad 80 mln USD, które zostały skradzione w ostatnich godzinach 31 grudnia 2023 roku. 


  • Około godziny 20:52 czasu uniwersalnego doszło do exploita Orbit Bridge, w wyniku którego skradziono ponad 81,5 miliona dolarów,
  • Był to jeden z większych skoków dokonanych w 2023 r. Nie ustalono wciąż, jak złamano zabezpieczenia protokołu,

Hackerzy kończą rok z przytupem

Podczas, gdy wielu ludzi na świecie zaczynało już celebrować zakończenie 2023 roku i bawiło się na przywitanie nowego, hackerzy byli „w pracy”. Otóż na kilka godzin przed północą w dniu 31 grudnia dokonano skoku na protokół mostu łączącego różne blockchainy – Orbit Chain – w wyniku którego skradziono wiele kryptowalut o łącznej wartości 81,6 miliona dolarów.

O sprawie poinformowali badacze on-chain oraz blockchainowi detektywi i firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem, którzy odnotowali serię nieautoryzowanych wycieków ogromnych ilości aktywów z wspomnianego protokołu.

Jak udało się ustalić, środki wydrenowano w pięciu oddzielnych transakcjach, gdzie każda została przekierowana osobno na nowe adresy. Jedna z nich opiewała na kwotę 50 milionów dolarów, na którą składały się różne stablecoiny (30 milionów w USDT, 10 milionów w DAI i 10 milionów w USDC). Do tego dochodzi 231 sztuk Wrapped Bitcoina (około 10 milionów dolarów) i 9500 etherów (około 21,5 miliona dolarów).

Okradziony most łączący różne sieci jest częścią Orbit Chain, czyli blockchaina stworzonego w 2018 roku przez południowokoreańską firmę. W sieci tej możliwy jest transfer wielu różnych cyfrowych aktywów, które są kompatybilne z Ethreum Virtual Machine (EVM) oraz siecią Klaytn.

Natywna kryptowaluta zaatakowanego mostu – ORC – w następstwie pojawienia się doniesień o exploicie straciła w ciągu doby ponad 20% swojej wartości rynkowej, a jej kurs wciąż spada.

Wykres cenowy ORC. Źródło: TradingView

Jest wiele do zrobienia w kwestii cyberbezpieczeństwa

Wchodząc w nowy rok warto odrobić lekcje z tego poprzedniego, by skutecznie zmniejszyć skalę przestępstw dot. hacków, exploitów i oszustw w sieci. W 2023 roku 5 największych skoków w sektorze Web3 pochłonęło ponad 1,3 mld dolarów.

Sam phishing natomiast doprowadził w zeszłym rok do utraty około 300 milionów dolarów w przypadku ponad 324 tysięcy ofiar.

Wiele osób nadal nie jest świadomych zagrożeń, jakie czekają na nas w cyberprzestrzeni, stąd oszuści mają ułatwione zadanie, by przekonać kogoś do udziału w ich intrydze. Wczoraj informowaliśmy Was o Polaku, który stracił ponad 300 tysięcy złotych w wyniku oszustwa, które działało na podstawie fałszywego brokera kryptowalutowego.

Edukacja z zakresu zachowywania odpowiednich środków ostrożności i wdrażania różnych form barier ochronnych wciąż wymaga zwiększenia jej zasięgu i dotarcia do szerszego grona internautów.

Natomiast twórcy zdecentralizowanych protokołów muszą znaleźć dodatkowe rozwiązania, które będą chroniły je przed naruszeniami ze strony hackerów. Jak widać, łamanie zabezpieczeń wielu giełd kryptowalut i protokołów nie jest czymś, z czym cyberprzestępcy nie są w stanie sobie poradzić.

Atak na Orbit Bridgereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.