Tornado Cash na celowniku Departamentu Skarbu USA | Wiadomości | CrypS.

Tornado Cash na celowniku Departamentu Skarbu USA

Mariusz Przepiórka
tornado cash

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych dodał ponad 40 adresów kryptowalutowych rzekomo powiązanych z kontrowersyjnym mikserem Ethereum Tornado Cash do listy specjalnie oznaczonych osób Biura ds. Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC).


W poniedziałkowym komunikacie OFAC zakazało mieszkańcom USA korzystania z Tornado Cash i umieściło 44 adresy USDC i ETH związane z mieszarką na swojej liście specjalnie oznaczonych osób (SDN). Departament zarzucił, że od 2019 roku osoby i grupy wykorzystały mieszarkę do prania kryptowalut o wartości ponad 7 mld USD, w tym 455 mln USD skradzionych przez powiązaną z Koreą Północną grupę Lazarus. Protokół był również w centrum ostatnich ataków na DeFi, w tym na Wormhole o wartości 375 mln USD oraz włamania na Horizon Bridge o wartości 100 mln USD.

– Pomimo publicznych zapewnień, że jest inaczej, Tornado Cash wielokrotnie nie stosowało skutecznych kontroli mających na celu zapobieganie praniu pieniędzy – powiedział Brian Nelson, podsekretarz skarbu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego. – Departament Skarbu będzie nadal prowadzić zdecydowane działania przeciwko mieszarkom, które piorą wirtualną walutę dla przestępców.

W maju Departament Skarbu podjął podobne kroki przeciwko mieszarce Blender.io. Według OFAC, mikser kryptowalut miał przetworzyć 20,5 mln USD z około 620 mln USD skradzionych z gry Ronin Bridge – w przybliżeniu 173 600 ETH i 25,5 mln USDC.

Tornado Cash ogłosił w lipcu, że w pełni otworzył swój kod interfejsu użytkownika w ramach działań zmierzających do całkowitej decentralizacji i przejrzystości. Strona internetowa mieszarki zawierała narzędzie zgodności, które pozwalało użytkownikom wskazać źródło każdej transakcji.

Circle blokuje adresy związane z Tornado Cash

Agregator danych kryptowalutowych Dune Analytics wskazał natomiast, że firma Circle, emitent stablecoina USD Coin (USDC), zamroziła ponad 75 000 USDC powiązanych z 44 adresami Tornado Cash, które zostały objęte sankcjami na liście specjalnie oznaczonych osób amerykańskiego Biura ds. Kontroli Aktywów Zagranicznych.

Mieszkańcy i podmioty ze Stanów Zjednoczonych mają zakaz interakcji z adresami inteligentnych kontraktów walut wirtualnych USDC i Ethereum, które znajdują się na liście SDN. Kary za umyślne nieprzestrzeganie przepisów mogą wynosić od 50 tys. do 10 mln USD grzywny oraz od 10 do 30 lat pozbawienia wolności. W adresach inteligentnych kontraktów w mieszarce Tornado Cash obecnie przechowywane są aktywa o wartości 437 mln USD, składające się ze stablecoinów, ETH i wBTC.

Poza Circle do sankcji przeciwko mikserowi przyłączył się Github, który zawiesił, bądź usunął konta deweloperów związanych z projektem.

tornado cashreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.