Coinbase proponuje utworzenie nowej agencji, która będzie regulować branżę kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Coinbase proponuje utworzenie nowej agencji, która będzie regulować branżę kryptowalut

Redakcja
Coinbase bez IPO wchodzi na giełdę

Wiodąca amerykańska giełda Coinbase, chce przenieść relacje z amerykańskim rządem na kolejny poziom. Firma wystosowała dość obszerną propozycję dotyczącą tego, jak uregulować branżę kryptowalut.

W prezentacji zatytułowanej “Digital Asset Policy Proposal”, platforma wyjaśnia, że ekosystem rozrósł się tak bardzo, że dziś konieczne jest ulepszenie ram regulacyjnych, dostosowując je do potrzeb nowoczesnego społeczeństwa.

Dla Coinbase, ekosystem kryptowalut tak bardzo odbiegł od świata nowoczesnych finansów, że nie jest możliwe stosowanie analogii prawnych. Konieczne jest stworzenie nowego organu regulacyjnego skupionego wyłącznie na kontroli tego konkretnego ekosystemu.

Wtłoczenie pełnego spektrum aktywów cyfrowych w kategorie nadzorcze skodyfikowane przed użyciem komputerów grozi zahamowaniem rozwoju tej transformacyjnej technologii, a tym samym wypchnięciem za granicę innowacyjnego środka ciężkości, który obecnie znajduje się w Stanach Zjednoczonych.

Nadszedł czas na jasne i kompleksowe podejście do regulacji aktywów cyfrowych oraz na regulację, która jest dostosowana do celu … Wymaga to ustanowienia nowych przepisów i struktur nadzoru w zakresie obrotu aktywami cyfrowymi i ujawniania informacji.

Co proponuje Coinbase?

Dla Coinbase, amerykański przemysł kryptowalutowy nie potrzebuje ustawy, ale nowego, bardziej złożonego systemu prawnego. Propozycja Coinbase składa się z 4 “filarów regulacyjnych”.

Regulacja cyfrowych aktywów w oddzielnych ramach

Zamiast dostosowywać tradycyjne prawa do tak młodej branży jak kryptowaluty i zdecentralizowane produkty, rząd USA powinien pracować nad specjalnymi ramami prawnymi dla kryptowalut i aktywów cyfrowych, które oddzielają je od istniejących zasad, mających zastosowanie do tradycyjnych rynków.

Wyznaczenie jednego regulatora dla rynków cyfrowych aktywów

Podobnie jak w poprzednim punkcie, Coinbase wyjaśnia, że zamiast próbować osiągnąć synergię między różnymi instytucjami (np. SEC, CFTC, IRS itp.), rząd powinien stworzyć dedykowaną organizację samoregulacyjną (SRO) odpowiedzialną za regulację branży kryptowalut.

Ochrona i wzmocnienie pozycji posiadaczy cyfrowych aktywów

Coinbase twierdzi, że oprócz regulowania kryptowalut, rząd powinien stworzyć mechanizmy, które zwiększą bezpieczeństwo i zaufanie użytkowników zdecentralizowanych produktów. Proponowane rozwiązania zakładają ochronę przed manipulacjami rynkowymi, promują większą efektywność rynków i zwiększają ich przejrzystość.

Promocja interoperacyjności i uczciwej konkurencji

Dla Coinbase, rynki cyfrowych aktywów powinny być interoperacyjne z innymi protokołami i platformami, aby promować zrównoważony rozwój ekosystemu kryptowalut jako całości.

Stosunki Coinbase i rządu USA

Coinbase ma długą historię z rządem USA. Jest to bowiem jedna z najstarszych regulowanych giełd w Stanach Zjednoczonych, założona w 2012 roku po sukcesie Krakena. Platforma dostąpiła zaszczytu bycia pierwszą północnoamerykańską giełdą, która weszła na giełdę. Póki co wyczyn ten nie został jeszcze powtórzony przez żadną inną firmę.

Co więcej, Coinbase od zawsze jest silnym zwolennikiem tego, że giełdy powinny mieć dobre relacje z organami regulacyjnymi. Właśnie dlatego utrzymuje korzystne umowy z organami ścigania, oferując im m.in. narzędzia do śledzenia krypto transakcji.

Jednak mimo wielu zalet propozycji, administracja Bidena raczej nie potraktuje jej poważnie. Biurokratyczny proces tworzenia nowej agencji jest bowiem zbyt długi i kosztowny, a taka decyzja prawdopodobnie wywołałaby poważne polityczne komplikacje. Każda obecnie istniejąca agencja próbowałaby chronić swoje uprawnienia i oczywiście przydziały budżetowe.

Coinbase bez IPO wchodzi na giełdę



reklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.