Co dalej z Monero? Zainteresowanie tokenem rośnie po ogłoszeniu o likwidacji giełdy wspierającej XMR | Wiadomości | CrypS.

Co dalej z Monero? Zainteresowanie tokenem rośnie po ogłoszeniu o likwidacji giełdy wspierającej XMR

Karolina Zawodnik
Monero

Niegdyś wysoce popularna wirtualna waluta skoncentrowana na zapewnianiu prywatności transakcyjnej ponownie znalazła się na listach trendów. Mowa tu o Monero (XMR), które zyskuje w oczach inwestorów, mimo negatywnych informacji.


  • Zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez ekspertów z Santiment, znany altcoin skoncentrowany na prywatności znalazł się na języku społeczności wirtualnych walut,
  • Zainteresowanie projektem Monero rośnie, mimo ostrych ataków na projekty kryptograficzne zapewniające prywatność ze strony regulatorów z USA, a także ubywania platform handlowych, które obsługują XMR. 

Monero (XMR) na fali

Niegdyś należąca do TOP 10 kryptowaluta, dziś plasuje się na 48 pozycji wśród projektów kryptowalutowych pod względem kapitalizacji rynkowej.

Jej całkowita wartość to ponad 2,4 mld dol., a cena jednostkowa wynosi około 131 dol. Co ciekawe, w ciągu ostatniej doby wolumen handlu XMR wzrósł o ponad 35%! Ma to związek ze wzmożoną aktywnością wokół tego altcoina. 

XMR
Wykres XMR/USDT. Źródło: tradingview.com

Zgodnie ze spekulacjami pochodzącymi od analityków z Santiment, ten nagły wzrost zainteresowania Monero ma związek z trwającymi wysiłkami rządu na rzecz uregulowania tokenów zorientowanych na prywatność. 

Niedawno informowaliśmy o tym, że popularna giełda obsługująca wirtualne waluty z tej kategorii LocalMonero ogłosiła, iż kończy swoją działalność po blisko po blisko 7 latach funkcjonowania. Platforma ta powołała się na szereg czynników wewnętrznych i zewnętrznych, które skłoniły ją do podjęcia takiej decyzji, jednak nie wskazała na żaden konkretny powód. 

Według oświadczenia wydanego przez LocalMonero, handel XMR ma zostać zamknięty już 14 maja br. Co więcej, giełda ta nie pozwala ma zakładanie kont nowym użytkownikom oraz zaleca wypłatę środków do 7 listopada 2024 r. Wówczas to zostanie ona całkowicie zamknięta. 

Pomimo decyzji o zakończeniu swojej działalności – LocalMonero wyraziło swoją wiarę w XMR. Doceniło dojrzewanie tego ekosystemu na przestrzeni lat, a także jego dalszy rozwój. Nad ogłoszeniem wydanym przez tę giełdę ubolewali obrońcy prywatności z branży kryptowalut. 

Rosnąca presja ze strony regulatorów

Intensywne ataki ze strony organów regulacyjnych sprawiają, że coraz to więcej platform handlowych odwraca się od XMR i innych tokenów zapewniających prywatność transakcyjną. Niektórzy członkowie społeczności uważają to, za ogromną przeszkodę do dalszego funkcjonowania kryptowalut i protokołów skoncentrowanych na tym aspekcie. 

Prokuratorzy ze Stanów Zjednoczonych przyjęli szerszą interpretację przepisów dotyczących przesyłania pieniędzy, celując w programistów, którzy mogą nie kontrolować bezpośrednio zasobów użytkowników. Podejście to wywołało obawy przed szerszym atakiem na prywatność w kryptografii. W związku z tym kilka projektów skoncentrowanych na prywatności w zakresie kryptografii zamknęło lub ograniczyło dostęp do swoich aktywów obywatelom z USA. Inne z kolei zostały zamknięte przez swoich założycieli. 

Co więcej, władze z USA aresztowały niedawno założycieli popularnego miksera kryptowalut Bitcoin Samourai Wallet, a także programistę z Tornado Cash – Romana Storma. Mężczyźni ci stoją przed zarzutami związanymi z umożliwieniem prania brudnych pieniędzy. 

W przypadku XMR zmniejszająca się ilość giełd obsługujących tę wirtualną walutę mogłaby znacznie wpłynąć na dalszy spadek jej wartości. Od ATH odnotowanego w maju 2021 r. altcoin ten potaniał o około 74%. 

Monero



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.