Giełda kryptowalut stawiająca na anonimowość kończy działalność | Wiadomości | CrypS.

Giełda kryptowalut stawiająca na anonimowość kończy działalność

Filip Dzięciołowski
LocalMonero

Smutne wieści otrzymaliśmy wczoraj od giełdy kryptowalut skoncentrowanej na ekosystemie Monero. Platforma po 7 latach kończy swoją działalność. Nie wskazano bezpośredniej przyczyny stojącej za tym ruchem, jednakże nie trudno zgadnąć, co było czynnikiem zmuszającym jej włodarzy do podjęcia takiej decyzji.


  • Giełda LocalMonero zamyka się z dniem 14 maja, a jej strona przestanie działać w listopadzie,
  • Działała od 7 lat i zapewniała użytkownikom dostęp do handlu tokenami XMR zapewniających anonimowe transakcje,
  • Wszystko wskazuje na to, że przyczyną likwidacji są naciski organów regulacyjnych w wielu jurysdykcjach, które chcą ograniczyć prywatność.

LocalMonero kończy działalność

W miarę rozwoju całego sektora kryptowalut, a także ich adopcji przez inwestorów instytucjonalnych oraz przedostanie się tej klasy aktywów do finansowego mainstreamu, zanika fundamentalna wartość stojąca za nimi. Chodzi o prywatność i anonimowość, które pozwalały na zachowanie pewnej niezależności od kontroli ze strony organów nadzorczych.

Postępujące regulacje tego rynku narzucają podmiotom działającym na nim w charakterze dostawców pewnych rozwiązań, by te uważnie sprawdzały swoich użytkowników pod kątem ich tożsamości. Główny powód takiej dyrektywy to walka z praniem pieniędzy oraz wspieranie sankcjonowanych podmiotów i grup terrorystycznych za pośrednictwem cyfrowych aktywów. Ograniczanie naszej anonimowości oraz pełen wzgląd w nasze finanse, to już inna sprawa.

Scentralizowane giełdy nie mając większego wyboru zaczęły wprowadzać obowiązkowe procedury KYC, by zweryfikować tożsamość klientów. Zaczęto także usuwać z listy dostępnych kryptowalut te tokeny, które zapewniały użytkownikom anonimowe transakcje na blockchainie.

Najpopularniejszą kryptowalutą, której charakterystyczną cechą jest właśnie zapewnienie ludziom pozostanie w cieniu, jest Monero (XMR). Jednakże i ona zaczyna być coraz częściej wycofywana z oficjalnego obrotu na tego typu platformach.

Wczoraj natomiast specjalizująca się w XMR giełda – LocalMonero – ogłosiła, że kończy swoją działalność po siedmiu latach aktywności. Jej użytkownicy dotychczas mogli dokonywać transakcji peer-to-peer.

Jak przekazano, handel na niej zostaje wyłączony z dniem 14 maja, a sama platforma zniknie do pierwszej połowy listopada br. Do tego czasu wszystkie osoby posiadające ulokowane środki na niej muszą dokonać ich wypłaty na zewnętrzne wallety. Po 7 listopada wszystkie tokeny zostaną uznane za “porzucone”.

Nie podano bezpośredniego powodu likwidacji, jednakże biorąc pod uwagę wszystko, co napisałem wyżej, można łatwo zgadnąć, że chodzi o działania regulatorów.

Wojna o prywatność

Wczorajsze ogłoszenie skomentował pewien profil na X o nazwie – Seth For Privacy – którego celem jest promowanie wartości libertariańskich i zachowania prawa do swojej prywatności. Jak napisał, zamykająca się platforma stanowi “kamień węgielny ekosystemu Monero bez KYC”.

Wymienił przykłady działań rządowych organów dążących do ukrócenia dostępu do anonimowości w cyberprzestrzeni. Wspomniał m.in. o sankcjach nałożonych na kryptowalutowy mikser – Tornado Cash – i aresztowaniu jego programistów.

Wydaje się, że jesteśmy teraz głęboko w okopach totalnej wojny kryptograficznej przeciwko prywatności

– stwierdził.

LocalMoneroreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.