Blockchain w sektorze bankowym: raport DAC.digital | Wiadomości | CrypS.

Blockchain w sektorze bankowym: raport DAC.digital

Michał Misiura
blockchain

Sektor bankowy dynamicznie się zmienia wraz z postępem technologii i cyfryzacji, a blockchain, jako jedna z najbardziej przełomowych technologii, ma coraz większy wpływ na tą branżę. Biorąc pod uwagę, że sektor finansowy mógłby zaoszczędzić 12 miliardów dolarów rocznie, używając technologii rejestrów rozproszonych, nie powinno nikogo dziwić, że większość banków już zaczęła szukać sposobów na dostosowanie technologii blockchain do swoich potrzeb.

Skoro blockchain jest tak popularny w tej branży, to w jakich obszarach znajduje zastosowanie? Wśród najpopularniejszych use case’ów można wskazać:

  • digitalizację weryfikacji tożsamości związaną z regulacjami Know Your Customer (KYC),
  • obniżenie kosztów procedur związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy,
  • zapobieganie oszustwom,
  • rozwiązywanie problemów z trwałym nośnikiem danych.

 

Dlaczego te aspekty są tak istotne? Banki i inne instytucje finansowe są zobowiązane do podjęcia działań w celu rozwiązania problemu prania pieniędzy, którego wartość szacuje się na 2–5 % światowego PKB. Badania pokazują, że średnie wydatki na procedury KYC to 48 milionów dolarów (w przypadku dużych instytucji nawet 500 milionów dolarów (rocznie) i to wciąż za mało. Kary związane z nieprzestrzeganiem wymogów wyniosły w latach 2008-2016 łącznie 321 miliardów dolarów.

Jak blockchain może pomóc?

Cyfryzacja weryfikacji tożsamości w oparciu o blockchain może pomóc zaoszczędzić bankom nawet 10 mln euro rocznie, będąc jednocześnie szybszą, wydajniejszą i bezpieczniejszą. Blockchain pozwala zmniejszyć ryzyko błędów lub oszustw, umożliwia automatyzację procesów związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i ułatwia przestrzeganie przepisów i regulacji, pozwalając na uniknięcie kar. Nic dziwnego, że projekty realizowane przez instytucje finansowe stanowią ponad 60% wartości rynkowej technologii blockchain i są warte około 552 milionów dolarów.

Aby przybliżyć ten temat, DAC.digital przygotował artykuł o zastosowaniu technologii blockchain w bankowości z najciekawszymi case studies z ostatnich 5 lat.

Międzynarodowi giganci

ConsenSys to firma zajmująca się technologią blockchain opracowująca zdecentralizowane usługi oraz aplikacje korzystające z Ethereum. Razem z Microsoftem pracowali nad projektem komercjalizacji „smart contract function”. Stworzone rozwiązanie automatycznie realizuje transakcje po spełnieniu określonych warunków i obejmuje systemy rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym (RTGS), zapewniając pełną prywatność, ostateczność rozliczenia i zapobiegając awariom.

Projekt ten, znany jako projekt Ubin, zmienił infrastrukturę instytucjonalną w Singapurze i udowodnił, że blockchain świetnie sprawdza się w rozliczeniach międzybankowych.

Blockchain w polskim sektorze bankowym

Jednym z ciekawszych przykładów z naszego własnego podwórka jest Alior Bank. Banki są zobowiązane do informowania klientów o zmianach dotyczących ich umów za pomocą Trwałego Medium w celu zagwarantowania, że ​​treść pozostanie niezmieniona. W 2019 r. Alior Bank uruchomił platformę z regulaminami banku i innymi dokumentami, których autentyczność można sprawdzić za pomocą publicznej sieci blockchain – Ethereum. To rozwiązanie przyniosło bankowi znaczne oszczędności na ponad milionie wysyłanych listów z informacjami o zmianach w regulaminach, tabelach opłat i prowizji czy oprocentowaniu na rachunkach oszczędnościowych i lokatach. Repozytorium dokumentów dostępne jest pod adresem: https://dokumenty.aliorbank.pl

Case studies

Te i inne przykłady można znaleźć w wydanym przez DAC.digital raporcie z 12 najciekawszymi przypadkami zastosowania technologii blockchain w sektorze bankowym. Zapraszamy do zapoznania się z publikacją.

Link do raportu: https://www.dac.digital/publications/Blockchain_in_banking_finance_case_studies_DAC.digital.pdf

Autor: DAC.digital

blockchain



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.