"Bitcoin nie jest prawdziwym pieniądzem" - twierdzi prezes banku centralnego Meksyku | Wiadomości | CrypS.

„Bitcoin nie jest prawdziwym pieniądzem” – twierdzi prezes banku centralnego Meksyku

Maciej Żerelik
MEKSYK kryptowaluty bitcoin

Według Alejandro Diaza, prezesa meksykańskiego banku centralnego, Bitcoin nie jest prawdziwym pieniądzem.

Jak donosi Reuters, prezes el Banco de México powiedział dokładnie:

Uważamy, że transakcja wymiany Bitcoina za towar lub usługę, jest bardziej zbliżona do barteru. Dana osoba wymienia bowiem towar za towar, ale nie pieniądze za towar. Bitcoin jest bardziej jak wymiar metali szlachetnych niż codzienny prawny środek płatniczy.

Diaz wziął również na celownik jedną z najbardziej popularnych narracji podzielanych przez zwolenników flagowej kryptowaluty. Stwierdził on, że Bitcoin nie jest też niezawodnym magazynem wartości.

Ludzie nie będą chcieli, aby ich siła nabywcza, ich pensja szła w górę lub w dół o 10% z dnia na dzień. Nie chcesz tej zmienności dla siły nabywczej. W tym sensie nie jest to dobre zabezpieczenie wartości.

W Salwadorze – jedynym kraju na świecie, w którym Bitcoin jest prawnym środkiem płatniczym – wielu obywateli zgodziłoby się z Diazem. Mają oni bowiem podobne zdanie i z tego powodu w stolicy miały miejsce protesty. Salwadorczycy sprzeciwiali się nowej ustawie – która swoją drogą została wprowadzona bez publicznych konsultacji – powołując się właśnie na zmienność BTC.

Pomimo kontrowersji, a także ostrzeżeń ze strony organizacji międzynarodowych (Bank Światowy i MFW), prezydent Salwadoru Bukele szedł w zaparte, a trzy dni temu jego wizja weszła w życie.

Podczas pierwszego dnia jako legalna waluta Salwadoru, Bitcoin natychmiast stracił kilkadziesiąt procent wartości. Bukele – podobnie jak większość innych zagorzałych Bitcoinerów – zareagował kupując tzw. dip.

MEKSYK kryptowaluty bitcoinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.