Salwador pierwszym krajem na świecie który uznaje Bitcoin za prawny środek płatniczy | Wiadomości | CrypS.

Salwador pierwszym krajem na świecie który uznaje Bitcoin za prawny środek płatniczy

Redaktor: Albert Czajkowski
Bitcoin prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze

Po kilku godzinach debaty, Zgromadzenie Legislacyjne Salwadoru zatwierdziło ustawę uznającą Bitcoin za legalny środek płatniczy w kraju. Dekret wejdzie w życie po 90-dniowym okresie przygotowawczym.

Bitcoin prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze

Z 62 przychylnymi głosami na 84 możliwych Zgromadzenie Ustawodawcze Salwadoru zatwierdziło ustawę Bitcoin przedstawioną przez prezydenta kraju, Nayiba Bukele. Prezydent ogłosił za pośrednictwem swojego konta na Twitterze, że nowy instrument prawny nadaje Bitcoinowi status prawnego środka płatniczego o obowiązkowej akceptacji na całym terytorium kraju. Warto dodać, że rząd wyda również oficjalny portfel Bitcoin dla zainteresowanych.

Każdy podmiot gospodarczy musi zaakceptować bitcoin jako środek płatniczy, gdy jest oferowany jako zapłata za towary i usługi. – mówi dokument

Wierzę, że ze wszystkich decyzji, które zamierzamy podjąć podczas tej sesji, ustawa o Bitcoinie, jest jedną z najważniejszych. – powiedział kongresman Chris Guevara, podczas sesji obejmującej kwestie gospodarcze

Co się zmienia?

Nowe prawo stawia BTC na równi z dolarem amerykańskim, który jest podstawową walutą kraju. Według ustawy Bitcoin jest teraz prawnym środkiem płatniczym Salwadoru, nieograniczonym w każdej transakcji i pod jakimkolwiek tytułem, z którego mogą korzystać osoby fizyczne lub prawne, publiczne lub prywatne. Takimi działaniami Salwador chce przyciągnąć inwestycje zagraniczne, podkreślając, że odkąd cyfrowe złoto jest oficjalną walutą, nie będzie trzeba płacić zysków kapitałowych z tego tytułu. Na dodatek osoby, które zainwestują przynajmniej 3 BTC w Salwadorze, dostaną stałą rezydencję.

Entuzjaści kryptowalut zalali komentarzami Twittera prezydenta Salwadoru, w tym twórca Binance, Changpeng Zhao, wskazując swoją aprobatę i wyrażając zainteresowanie przeprowadzką tam. Jest to duży krok dla adopcji Bitcoina i wszystkich kryptowalut, a Salwador jako protoplasta takich działań prawdopodobnie zachęci pozostałe państwa do podobnych ruchów.

Dla przykładu senator Eduardo Murat Hinojosa ujawnił, że planuje „promocję i zaproponowanie ram prawnych dla walut kryptograficznych w niższej izbie Meksyku”, a Gabriel Silva, kongresmen z Panamy zapowiedział, że zamierza przedstawić projekt ustawy “pro-krypto”. Warto dodać, że wciąż młody prezydent Salwadoru (39 lat), Nayib Bukele powiedział, że nie myślał o wydobywaniu bitcoinów, ale jest przychylnie nastawiony do idei kopania kryptowalut z wykorzystaniem energii odnawialnej.

Bitcoin prawnym środkiem płatniczym w Salwadorzereklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.