Bitcoin maxi sugeruje, że Justin Sun jest oszustem | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin maxi sugeruje, że Justin Sun jest oszustem

Tron

W dogłębnej analizie udostępnionej na X ekspert ds. blockchaina – Dylan LeClair – wziął pod lupę działalność Justina Suna, założyciela Tron. 


Justin Sun jest oszustem?

LeClair ujawnił serię nieprzejrzystych transakcji, w szczególności dotyczących USDT i jego rzekomego zamiennika, stUSDT, na giełdzie kryptowalut Huobi (przemianowanej ostatnio na HTX po jej przejęciu przez firmę Suna pod koniec 2022 r.).

Pod koniec 2022 roku Justin Sun podobno nabył pakiet kontrolny w firmie Huobi, obecnie nazywanej HTX, która posiadała wówczas depozyty o wartości ponad 1,5 miliarda dolarów w USDT. Latem zdeponowane środki w USDT zaczęły być zastępowane przez stUSDT. Ta zamiana została w dużej mierze niezauważona przez użytkowników Huobi

– tłumaczy LeClair.

Ta ukryta wymiana USDT na stUSDT prowokuje pewne obawy. Już sama legalność stUSDT budzi kontrowersje. LeClair kontynuuje:

Co to jest stUSDT? stUSDT, kontrolowane przez Justina Suna, zapewnia zysk poprzez inwestowanie w „prawdziwe aktywa”, takie jak bony skarbowe.

Tyle że proces ten był ponoć zakłócony.

(…) faktyczny przepływ środków z USDT Huobi do stUSDT, a następnie do JustLendDAO wskazuje, że nie dochodzi do takich inwestycji w aktywa ważone ryzykiem

– napisał dalej LeClair.

stUSDT i USDT są też mylnie na Huobi uważane za te same aktywa, o czym świadczy brak par handlowych stUSDT.

(…) widać zmianę w rezerwach Huobi od 1 lipca do 15 września. 1 lipca USDT stanowiło 18,8% rezerw, ale do 15 września odsetek ten spadł do zaledwie 4,7%, podczas gdy tej dot. stUSDT firmy Sun wzrósł do 14,5% rezerw

– podaje dalej ekspert.

Widać więc dodatkowo, że zachodzi dziwna konwersja USDT na stUSDT.

Rola TUSD

W sprawie pojawia się też wątek TrueUSD (TUSD). W ciągu ostatniego półrocza odsetek spalonych TUSD można przypisać dwóm konkretnym portfelom. Oba są powiązane z firmą Suna.

Cytowany ekspert ds. bitcoina przedstawia złożony wzorzec transakcji:

500 mln TUSD jest bite > wysyłane na Huobi > następnie są wysyłane na portfele firmy Suna > trafiają do JustLend, mennicy stUSDT > stUSDT trafiają na Huobi > TUSD zostają spalone, stUSDT zostają na Huobi.

LeClair uważa, że firma Sun wykorzystuje markę USDT i swoją własną, aby zamienić te stablecoiny na stUSDT, podczas gdy w interfejsie użytkownika Huobi nadal widać tylko zwykły USDT. Analizując dalej dane handlowe, ekspert doszedł do wniosku, że Sun rzekomo wysysa płynność USD z ekosystemu bitcoina i kryptowalut i robi to właśnie za pośrednictwem USDC od Circle.

Użytkownicy Huobi, wyjdźcie z USDT, zajmijcie się innym aktywem i natychmiast się wycofajcie

– radzi LeClair.

Na koniec dodał, że Justin Sun “tworzy sieć oszustw, aby wyssać płynność w USD z [rynku] kryptowalut za pomocą wielu fałszywych stablecoinów. Jest oszustem.”

Tron



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.