Płatności bitcoin w firmie - jak je przyjmować? | CrypS.

Płatności bitcoin w firmie – jak je przyjmować?

Redaktor: Albert Czajkowski

jak akceptować płatności bitcoin w firmie Bitcoin [BTC]

System finansowy wciąż ewoluuje. Przeszedł naturalną drogę od tradycyjnej bankowości do mobilnych aplikacji. Upowszechniły się karty kredytowe, na popularności zyskały szybkie procesory płatności takie jak Blik czy PayU. Teraz nadszedł zaś czas kryptowalut. Jak i dlaczego warto przyjmować w nich zapłatę? 

Płatności z użyciem bitcoina (i innych kryptowalut) zyskują na popularności. Akceptują je Polskie Linie Lotnicze, Wikipedia i Google. Bitcoinem możemy zapłacić także za jedzenie na dowóz (PizzaPortal.pl, Pyszne.pl), kosmetyki, usługi i wiele wiele innych. Liczba miejsc, w których jest akceptowany na równi z tradycyjnymi pieniędzmi stale rośnie. Widać to nie tylko w sklepach internetowych. Przybywa także stacjonarnych punktów, w których bitcoin jest mile widzianą formą zapłaty. Ich lokalizację można znaleźć w sieci, na mapie tworzonej przez serwis Coinmap. Według niej w pierwszej połowie 2017 roku, na świecie było około 9000 stacjonarnych firm, na których drzwiach wisiała tabliczka Bitcoin Accepted Here”. Obecnie ich liczba dociera do 16 000 -> punkty akceptujące bitcoiny na terenie Polski – Coinmap.

Dlaczego warto przyjmować płatności w bitcoinach?

Korzyści, które można wymienić znajdują się zarówno po stronie sprzedawcy, jak i kupującego. Pomimo złej prasy, Bitcoin jest przełomowym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić na kosztach transakcji. Przyjmowanie go może nic nie kosztować i uatrakcyjnić ofertę.

Co zyskuje sprzedawca?

  1. Szybkość, prostotę i niskie koszty transakcji – bitcoin jest oparty na globalnej sieci węzłów, które stanowią komputery użytkowników. Nie ma tu pośredników i dlatego brak tu dodatkowych opłat (choćby za zagraniczne płatności). Transakcje są księgowane do 10 minut, a ich wykonanie można sprawdzić niemal natychmiast. Korzystanie z bitcoina jest proste -> zajrzyj do kompendium wiedzy o bitcoinie.
  2. Brak możliwości chargebacku – płatności wykonanej bitcoinem nie można cofnąć.
  3. Dużą bazę klientów – bitcoin jest powszechnie dostępny, a liczba akceptujących go punktów wciąż nie jest wysoka. W Warszawie jest ich około 30, a w innych większych miastach Polski od 3 do 10.
  4. Darmową reklamę – jak wyżej, tabliczka “Bitcoin Accepted Here” sprawi, że nawet zwykły sklep zyska na egzotyce i może zyskać nowych klientów. Warto postarać się także o zaznaczenie swojego biznesu na Coinmap by zyskać widoczność w społeczności bitcoinowców na całym świecie.

Co zyskuje klient?

  1. Szybkość, prostotę i niskie koszty transakcji – dokładnie tak jak w tym samym punkcie dotyczącym korzyści sprzedawcy.
  2. Prywatność transakcji – pomimo podnoszących się głosów, że uczciwi nie mają się czego obawiać, a na anonimowości zależy przestępcom, nasze dane są bardzo cenne. Nabrały wartości razem z personalizacją reklam. Prywatność również.

Bitcoin mile widziany

Wdrożenie przyjmowania płatności w kryptowalutach jest proste. Nie ważne czy chcemy akceptować bitcoina w naszym sklepie internetowym, czy w prowadzonym przez nas kiosku Ruchu. Można użyć zwykłej kartki z kodem QR lub skorzystać z gotowych rozwiązań. Pomocną dłoń wyciągają dostawcy bramek dla takich transakcji. Skorzystanie z ich oferty jest wygodnym i szybkim sposobem na rozpoczęcie przyjmowania płatności w kryptowalutach. W dodatku nie wymaga ono fachowej wiedzy. Część z dostawców pobiera drobne prowizje, istnieją też jednak całkowicie darmowe rozwiązania.
Jak zatem zacząć akceptować bitcoiny jako środek płatności w swoim biznesie? Rozbijemy zagadnienie na dwie kategorie, czyli sklepy internetowe i punkty stacjonarne.

Jedyną rzeczą, którą na pewno trzeba zrobić by przyjmować płatności w bitcoinach, jest stworzenie odpowiedniego portfela (który działa na podobnych zasadach co konto w banku). Tutaj przeczytasz o tym: czym jest i jak założyć portfel kryptowalut.

Sklepy internetowe

jak wprowadzić płatności przy użyciu bitcoina do mojego sklepu internetowego

Aby przyjmować płatności w sklepie internetowym potrzebne jest nam do tego odpowiednie oprogramowanie. Można zatrudnić specjalistę, który je stworzy, skorzystać z darmowego modułu, albo wybrać ofertę jednego z procesorów płatności. Oczywiście jeśli nie potrzebujemy automatyzacji transakcji, wystarczy adres naszego portfela.

Większość z przedstawionych niżej bramek płatności udostępniają także wersję aplikacji POS, która pozwala na zamienienie smartfona lub tableta w terminal do stacjonarnych kryptopłatności. Działanie oprogramowania opiera się na generowaniu kodów QR.

Darmowe moduły

Ich instalacja i używanie jest dostępne za darmo.

  • Blockonomics – bezpłatny moduł dla sklepów internetowych opartych na większości silników (m.in. Magento, Presta Opencart), który pozwoli akceptować płatności w bitcoinach. Jest dostępny także jako wtyczka w WordPressie. Płatności trafiają bezpośrednio do portfela sprzedawcy, a kupujący nie opuszcza jego sklepu. Płaci poprzez wygenerowany dla siebie kod QR, transakcja zostaje dodana do oczekujących i po dwóch potwierdzeniach z sieci bitcoin jest zaakceptowana.
    Strona projektu: www.blockonomics.co
  • BTCPay – darmowy samoobsługowy serwer płatności kryptowalutowych, typu open source. Zaprojektowany z myślą o prywatności i walce z cenzurą. Bitcoiny trafiają bezpośrednio do portfela sprzedawcy. BTCPay można zintegrować z większością silników e-commerce (Magento, Presta, Drupal, WooCommerce i inne).
    Strona projektu: btcpayserver.org
  • CopPay – kolejna bezpłatna bramka dla płatności przy użyciu Bitcoina, Ethereum, Dasha i innych popularnych kryptowalut. Oferuje natychmiastową wymianę coinów na euro, dolary lub funty, dla chcących uniknąć wahań w kursie. CopPay jest kompatybilne ze sklepami działającymi w środowisku Magento 2 i w WordPressie.
    Strona projektu: coppay.io
  • AnyPay – darmowy procesor płatności, który nagradza osoby płacące kryptowalutami bitcoin cash oraz dash. Obsługuje także klasyczne bitcoiny. Działa jako wtyczka do WordPressa oraz rozwiązanie dla stacjonarnej sprzedaży. Udostępnia szereg statystyk, mając za zadanie ułatwić pracę księgowych.
    Strona projektu: anypayinc.com

Moduły z prowizją

Ich instalacja jest darmowa. Jedynym kosztem jest drobna prowizja, która po każdej transakcji trafia automatycznie do dostawcy usługi.

  • BitBay Pay – prowizja 0,5% od transakcji – główną zaletą bramki od polskiej giełdy kryptowalut jest obsługa złotówki. BitBay Pay może automatycznie konwertować kryptowaluty na tradycyjne pieniądze, co przydaje się sprzedawcom obawiającym się wahań w ich kursach. W tym miejscu zaprezentowano panel usługi – BitBay Pay, demo.
    Strona projektu: bitbaypay.com
  • CoinPayments – prowizja 0,5% – bramka dla kryptopłatności wyróżniająca się obsługą ponad 1700 altcoinów. Sprzedawca ma wybór, które zaakceptuje. CoinPayments oferuje połączenie ze sklepem jako wtyczka w wersji dostępnej dla większości platform handlowych (WHMCS, Magento, Oscommerce, Opencart itd. itp).
    Strona projektu: coinpayments.net
  • GoCoin – prowizja 1% – to jeden z procesorów płatności o najdłuższej historii, sięgającej 2013 roku. Oferuje natychmiastową akceptację płatności oraz wygodne dodatkowe narzędzia, służące do fakturowania i wypłat. Wtyczki dla kryptopłatności od GoCoin są kompatybilne z Shopify, WooCommerce, Magento i wieloma innymi popularnymi platformami e-commerce.
    Strona projektu: gocoin.com
  • CoinGate –  prowizja 1% – bramka płatności obsługująca bitcoina i ponad 50 altcoinów. Łatwa do zintegrowania jako wtyczka dla sklepów postawionych na silniku Magento. Tak jak w przypadku większości procesorów, dostępna jest tu opcja natychmiastowej konwersji kryptowalut na bitcoiny, dolary lub euro. Tutaj zobaczysz przykład działania.
    Strona projektu: coingate.com

Punkty stacjonarne

jak przyjmować płatności w bitcoinach w sklepie stacjonarnym
Przyjmowanie płatności w kryptowalutach w stacjonarnym sklepie lub punkcie usługowym również nie stanowi problemu. W gruncie rzeczy wystarczy kartka z kodem QR, po którego zeskanowaniu klient zostanie przekierowany na adres portfela sprzedawcy. Następnie wystarczy sprawdzić czy coiny dotarły na adres. Takie rozwiązanie może być jednak mniej wygodne od aplikacji POS, która zamieni nasz smartfon lub tablet w mobilny terminal. Większość firm dostarczających wtyczki dla sklepów internetowych, oferuje także swoją wersję aplikacji POS. Płatności bitcoinami można przyjmować również, dzięki dedykowanym terminalom do krypto-płatności. Na rynku wciąż pojawiają się kolejne firmy tworzące takie urządzenia.

Aplikacje POS

Zasada ich działania jest taka sama i różnice zależące od dostawcy są kosmetyczne. Aplikacje POS generują kod QR, który po zeskanowaniu przez klienta umożliwiają dokonanie płatności według obecnego kursu wybranej kryptowaluty. Niemal wszystkie posiadają opcję automatycznej konwersji otrzymanych coinów na tradycyjne środki.

Z wymienionych wcześniej procesorów płatności dla sklepów internetowych, swoje rozwiązania POS proponują:

  • Bezpłatnie: AnyPay, CopPay.
  • Z prowizją: BitBay Pay, CoinGate, CoinPayments, GoCoin.

Terminale do kryptopłatności (XPOS)

Tak jak w przypadku aplikacji POS, nie sposób wymienić wszystkich dostawców. Rynek urządzeń do płatności kryptowalutami rozwija się w bardzo szybkim tempie. Istnieją jednak firmy, które zdążyły wypracować sobie odpowiednią renomę.

  • Salamantex – jest zarówno dostawcą terminali przyjmujących kryptopłatności jak i aplikacji POS, która pozwoli zmienić w nie dowolne urządzenie z odpowiednim wyświetlaczem i dostępem do sieci. Salamantex udostępnia mapę punktów, korzystających z jego urządzeń, z której wynika, że firma cieszy się dużą popularnością na austriackim rynku.
    Strona projektu: www.salamantex.com
  • Pundi X – popularny na całym świecie, zyskał szczególną sławę dzięki dostarczaniu swoich urządzeń do największej wenezuelskiej sieci supermarketów. Urządzenia Pundi X obsługują wiele altcoinów, a pobierana przez nie prowizja jest naliczana w tokenach NPXS, będących własnością projektu.
    Strona projektu: pundix.com
  • EletroPay – terminal dostarczany przez tę firmę posiada wbudowaną drukarkę pokwitowań oraz ekran stworzony w technologii ePapieru. EletroPay chwali się współpracą z 9 klientami, którym dostarczono 2600 maszyn obsługujących kryptopłatności. Firma zrezygnowała z opłaty transakcyjnej, a sprzedawca ponosi tylko początkowy koszt urządzenia.
    Strona projektu: eletropay.com

Zakończenie

Płatności z użyciem bitcoinów i innych kryptowalut mogą stać się kiedyś powszechnym elementem krajobrazu miast. Już w tym momencie umacniają się w przestrzeni sklepów internetowych, a państwa takie jak Kanada zaczynają przyjmować w nich podatki. Bitcoin to technologia, która może okazać się przyszłością. Wyjście przed szereg i przyjęcie go już teraz, może otworzyć przed nami wiele możliwości i jest dobrą okazją na zdobycie darmowej reklamy. Jak pokazaliśmy w tym artykule, przyjmowanie zapłaty w kryptowalutach nie musi wiązać się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Może za to zaowocować wieloma korzyściami.

jak akceptować płatności bitcoin w firmie

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.