CryptoCompare: Kryptowalutowy raport giełdowy za czerwiec 2020
Portal CryptoCompare opublikował czerwcowy raport na temat rynku giełd kryptowalut.
Kluczowe punkty
Spadek obrotów na rynku krypto w czerwcu
W czerwcu zarówno wolumen obrotów giełd z najwyższej kategorii, jak i z niższych kategorii spadł znacząco do, odpowiednio, 177 mld USD (-36%) i 466 mld USD (-53%).
Wartość transakcji na rynku spot stopniowo zmniejszała się i pod koniec czerwca osiągnęła zaledwie połowę dziennych wielkości, jakie notowano w poprzednim miesiącu.
Kolejne rekordy obrotów na opcjach wśród klientów instytucjonalnych na platformie CME
W czerwcu ogólny wolumen obrotów na opcjach na platformie CME ponownie osiągnął rekordowy poziom 8444 kontraktów, co jest wzrostem o 41% w porównaniu z majem, kiedy to wynik ten wyniósł 5986 kontraktów.
Dla kontrastu, wolumen obrotów na kontraktach futures na platformie CME spadł w porównaniu z majem o 23% i wyniósł w czerwcu 128 258 kontraktów.
Obrót kryptowalutowymi instrumentami pochodnymi najniższy w 2020 roku
Wolumen obrotu kryptowalutowymi instrumentami pochodnymi spadł w czerwcu o 35,7% do poziomu 393 mld USD. To najniższy miesięczny wynik w tym roku. Jednocześnie ogólna wartość transakcji na rynku spot spadła w czerwcu o 49,3% do poziomu 642,6 mld USD. W efekcie instrumenty pochodne zwiększyły udział w rynku do 37% w czerwcu, w porównaniu z 32% w maju.
Binance i OKEx pozostają czołowymi graczami na rynku spot
Giełdy Binance i OKEX utrzymały pozycje głównych graczy pod względem wolumenu obrotu w czerwcu w porównaniu z innymi giełdami z najwyższej kategorii. Obecnie wśród 15 giełd z najwyższej kategorii dwie wspomniane odpowiadają za około 75% obrotu na rynku spot.
W czerwcu największą giełdą z najwyższej kategorii pod względem obrotu była Binance z wynikiem 41,8 mld USD (spadek o 19,6%). Drugie miejsce zajęła OKEx z wynikiem 40,6 mld USD (spadek o 29,0%), a trzecie Coinbase z wynikiem 6,86 mld USD (spadek o 38,5%).
Analiza Exchange Benchmark
Przygotowany przez CryptoCompare wskaźnik Exchange Benchmark stanowi pomoc dla inwestorów, regulatorów i entuzjastów kryptowalutowych poprzez punktową ocenę giełd pod względem transparentności, jakości operacyjnej, statusu regulacyjnego, udostępniania danych, kadry zarządzającej oraz zdolności do monitorowania transakcji i wykrywania nielegalnej aktywności. CryptoCompare nie skupia się jednak na niedociągnięciach, a wyróżnia giełdy, które działają w sposób pozwalający na prowadzenie uczciwej wymiany i zapewniają bezpieczeństwo inwestycji. Z tego względu wprowadzono podział na giełdy “najwyższej kategorii” i giełdy „niższych kategorii”.
W czerwcu spadek obrotów zanotowały zarówno giełdy najwyższej kategorii, jak i giełdy niższych kategorii. W pierwszym przypadku obroty spadły do 177 mld USD (-36%), a w drugim do 466 mld USD (-53%).
Wolumen transakcji spot w czerwcu stopniowo zmniejszał się i obecnie osiąga poziom w okolicach połowy poziomu notowanego w poprzednim miesiącu. Spadek ten dotknął zarówno giełdy najwyższej kategorii, jak i giełdy niższych kategorii.
Wolumen obrotów giełd, które według restrykcyjnej metodologii Exchange Benchmark znalazły się w najwyższej kategorii, spadł w czerwcu o 36%. Najwyższy notowany w tym miesiącu wolumen obrotu wyniósł 9,26 mld USD.
Analiza makro i segmentacja rynku
Giełdy, które naliczają tradycyjną prowizje typu taker odpowiadały za 76% ogólnego wolumenu wymiany w maju, natomiast giełdy, które wprowadziły prowizje TFM (trans-fee mining) stanowiły mniej niż 23%. W maju giełdy z prowizjami typu taker odpowiadały za 77% ogólnego wolumenu obrotu.
W czerwcu na giełdach naliczających prowizje zawarto transakcje na łączną kwotę 455 mld USD (spadek o 48% w stosunku do maja), a na giełdach stosujących modele TFM kwota ta wyniosła 141 mld USD (spadek o 45% w porównaniu z majem).
W czerwcu wolumen obrotu wielu największych giełd z najwyższej kategorii spadł średnio o 35% w porównaniu z majem.
Największą giełdą z najwyższej kategorii pod względem obrotu w czerwcu była Binance z wynikiem 41,8 mld USD (spadek o 19,6%). Kolejne pozycje zajęły OKEx z wynikiem 40,6 mld USD (spadek o 29,0%) i Coinbase z wynikiem 6,86 mld (spadek o 38,5%).
Binance i OKEx zachowały czołowe pozycje pod względem wolumenu obrotów w czerwcu w porównaniu z innymi giełdami z najwyższej kategorii. Wśród 15 czołowych giełd z najwyższej kategorii dwie wspomniane odpowiadają za około 75% obrotów.
Wielkość wymiany BTC na waluty fiducjarne i stablecoiny
Wymiana BTC na USDT w czerwcu spadła o 56% do poziomu 6,47 mln BTC w porównaniu z 14,9 mln BTC w maju. Wymiana na USD i JPY również spadła, odpowiednio do 1,12 mln BTC (spadek o 44%) i 0,92 mln BTC (spadek o 38%). Rynki EUR i KRW spadły odpowiednio o 45% i 50%.
Stablecoiny USDC i PAX również zanotowały widoczny spadek pod względem wielkości wymiany na BTC. Rynki BTC/USDC i BTC/PAX w czerwcu osiągnęły wielkość odpowiednio 76,9 tys. BTC (spadek o 57%) i 13,5 tys. BTC (spadek o 54%).
Para BTC/USDT wciąż stanowiła większość wymiany BTC na waluty fiducjarne lub stablecoiny w czerwcu. Jej udział w ogólnym wolumenie obrotu wyniósł 75%.
Instrumenty pochodne
Wolumen obrotu instrumentów pochodnych spadł w czerwcu o 35,7% do poziomu 393 mld USD. To najniższy miesięczny wynik w roku 2020. Jednocześnie łączna wielkość transakcji spot spadła o 49,3% do poziomu 642,6 mld USD. W efekcie, w czerwcu instrumenty pochodne zyskały 37% udziału w rynku (w porównaniu do 32% w maju).
Wszystkie instrumenty pochodne zanotowały znaczące spadki pod względem wielkości obrotu w czerwcu. Największy przypadł w udziale giełdzie BitMEX, która zanotowała spadek w wysokości 50,3% (do poziomu 51,6 mld USD). Dla porównania, najniższy spadek zanotował instytucjonalny gracz CME (-16,6% do poziomu 6,65 mld USD).
Huobi utrzymała status największej giełdy instrumentów pochodnych w czerwcu, notując obrót w wysokości 122,4 mld USD (spadek o 38,3% w porównaniu z majem). Kolejne miejsca zajęły OKEx i Binance z wynikami 106,9 mld USD (spadek o 30,4%) i 85,9 mld USD (spadek o 34,2%). Deribit zanotował spadek o 43,4% do poziomu 8,8 mld USD.
Maksymalny poziom dziennego obrotu zanotowano 1 czerwca (23,8 mld USD). Stanowi to ponad 50% najwyższego wyniku z kwietnia (39 mld USD w dniu 30 kwietnia) i 32% najwyższego wyniku z maja (35 mld USD w dniu 10 maja).
Opcje
Miesięczny wolumen obrotu na opcjach odnotowany na giełdzie Deribit spadł w czerwcu o 17,8%, ale jest to spadek niższy niż na innych giełdach instrumentów pochodnych, które oferują tylko kontrakty futures. W czerwcu zanotowano dwa dzienne szczyty obrotu (2 czerwca na poziomie 178 mln USD i 26 czerwca na poziomie 162 mln USD). Wartości te były porównywalne do dziennych rekordów notowanych w poprzednich miesiącach.
Obrót instytucjonalny CME
Wielkość obrotu kontraktami futures na giełdzie CME w czerwcu spadła o 23% pod względem liczby kontraktów osiągając 128 258 kontraktów. Liczba kontraktów futures osiągnęła dzienny rekord 11 maja na poziomie 21 001 kontraktów, a szczyt czerwcowy przypadł 2 czerwca (16 101 kontraktów).
Wielkość miesięcznego obrotu opcjami na giełdzie CME w czerwcu ponownie osiągnęła rekordowy wynik 8444 kontraktów (wzrost o 41% w porównaniu z majem). W maju wynik ten wynosił 5986 kontraktów. Mimo miesięcznego rekordu nie zanotowano dziennego rekordu obrotu. Najwyższy dzienny wynik osiągnięto 19 czerwca (1061 kontraktów). Dla porównania, majowy rekord uzyskany 28 maja wynosił 1418 kontraktów.
Pod względem ogólnego wolumenu obrotu w czerwcu, wyniki CME spadły o 16,6% do poziomu 6,7 mld USD. Spadek ten jest mniej znaczący niż w przypadku innych giełd instrumentów pochodnych w tym miesiącu.
Opracowanie przygotowane na podstawie raportu CryptoCompare za czerwiec 2020 (link).
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.