Obrót 24h
$ -
Obrót 30 dni
$ -
Liczba coinów
-
Kanga Exchange to polska giełda i firma kryptowalutowa działająca od 2018 roku, jej operatorem jest jednak zarejestrowana w Belize spółka Solution Investments Limited a podmiotem zarządzającym brytyjskie BSSIP LTD. Kanga promuje się jako największa platforma transakcyjna w Europie Środkowej, działając przez Internet oraz w tradycyjnych punktach sprzedaży, prowadząc 250 kantorów stacjonarnych.
UWAGA! W tym momencie Kanga Exchange cały czas znajduje się na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego!
Platforma oferuje własny token KNG oraz stablecoiny, w tym odzwierciedlające kurs złotego. Uzupełniniem oferty platformy jest również Kanga Pay, czyli bramka płatności Web3 skierowana dla tradycyjnych biznesów oraz Kanga Wallet, portfel pozwalający na przechowywanie cyfrowych aktywów.
Twórcami platformy są Polacy, Sławek Zawadzki oraz Łukasz Żeligowski, przedstawiający się jako osoby z dużym doświadczeniem w branży technologii finansowej (fintech).
W ofercie Kanga Exchange znajduje się obecnie ponad 70 różnych tokenów i kryptowalut, w tym tych najpopularniejszych jak Bitcoin (BTC), Ether (ETH) i Binance Coin (BNB), jak i trochę mniejszych takich jak Graph Token (GRT), AirDane (DANCE), Render Token (RNDR) i inne. Giełda regularnie dodaje nowe tokeny i przy ich listingu bierze pod uwagę opinie oraz zapotrzebowanie klientów.
Wspomnianymi tokenami można handlować na różnych parach walutowych i kryptowalutowych, w stosunku do złotówki, dolara i euro, stablecoinów USDC i USDT, a także autorskich stablecoinów Kanga Exchange, wśród których oprócz oPLN znajdują się oEUR, oUSD i oGBP.
Z poziomu jednego konta użytkownik utrzymuje dostęp do następujących funkcjonalności:
Market – czyli giełda prowadzona przez Kangę, gdzie można kupować i sprzedawać wszystkie z listowanych tokenów na wybranych rynkach.
Portfel – Kanga Wallet, w którym przechowywane są środki kryptowalutowe użytkowników.
Kantory – usługa pozwalająca wygenerować kod do sprzedaży lub kupna kryptowaluty za gotówkę w kantorach stacjonarnych.
Sellback – usługa w ramach osobnej aplikacji OTC, pozwalająca na sprzedaż posiadanych kryptowalut z prawem odkupu w przyszłości. Kryptowaluty wymieniane są na gotówkę (BTC lub ETH), a w momencie ich odkupu posiadacz płaci prowizję. Jest to forma pożyczki gotówkowej, gdzie zabezpieczeniem są aktywa cyfrowe.
Sellback Kanga – wyjaśnienie działania
Launchpad – w ramach usługi Launchpad, Kanga Exchange przeprowadza zbiórki kapitału dla wsparcia projektów blockchainowych. Do tej pory giełda wsparła 85 różnych zbiórek, w ramach których zebrano ponad 20 milionów dolarów.
Staking – Kanga Exchange daje dostęp do puli stakingowych kilku głównych blockchainów oraz własnego tokena Kanga Coin oraz swoich stablecoinów. Odsetki rozliczane są codziennie, a roczna stopa zwrotu dla KNG wynosi 2,21%. W przypadku oPLN natomiast 4,24%. Staking posiada funkcję auto zasilania dla wybranych tokenów, dzięki czemu codzienne nagrody automatycznie trafiają ponownie do puli stakingowej.
Szybka wymiana – usługa szybkiej wymiany SWAP pozwala zamienić jedną kryptowalutę na drugą, bez wykresów i bez konieczności analizowania księgi zleceń.
Według informacji zawartych na stronie giełdy, największe rynki, czyli Bitcoin, Ether oraz Kanga w różnych konfiguracjach par walutowych generują dzienny wolumen na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych. W serwisie CoinMarketCap znajdują się informacje o giełdzie, jednak bez szczegółów dotyczących wolumenów.
Kosztu wypłaty są dynamicznie dostosowywane do aktualnego poziomu obciążenia sieci. Aktualny koszt jest zawsze widoczny w oknie zlecenia wypłaty. W przypadku wpłat kryptowalut giełda nie pobiera dodatkowych opłat. Prowizje transakcyjne plasują się natomiast na poziomie 0,2% kwoty transakcyjnej i pobierane są zarówno od kupującego, jak i sprzedającego.
W przypadku uczestników stakingu tokena KNG, stawki prowizji są zmniejszane i oferowane na bardziej preferencyjnych warunkach. Aby uzyskać niższą prowizję od transakcji (wyłącznie „maker”), należy: zdeponować do puli stakingowej określoną ilość tokenów KNG, aktywować auto zasilanie puli i osiągnąć odpowiedni procent bonusu. Preferencyjne stawki prowizji transakcyjnej wynoszą:
Poziom I | Poziom II | Poziom III |
Staking minimum 200 KNG | Staking minimum 1000 KNG | Staking minimum 10000 KNG |
Prowizja (maker): 0.16% | Prowizja (maker): 0.09% | Prowizja (maker): 0.03% |
Źródło: Kanga Exchange
Przykładowo, dla Bitcoina minimalna wpłata wynosi 0,007 BTC, a wypłata 0,0006 BTC. Maksymalna jednorazowa wpłata to 2 BTC, a koszt wypłaty wynosi 0,0003 BTC.
Pełna lista kosztów dla poszczególnych kryptowalut dostępna jest bezpośrednio na stronie giełdy.
Kwestie dotyczące prowizji za wpłaty i wypłaty środków w Kandze zostały opisane powyżej. Samo zasilenie konta możliwe jest natomiast z poziomu usługi Portfel i zakładki Wpłata. Chociaż Kanga nie daje możliwości zakupu bitcoinów za złotówki bezpośrednio, to można za nie dokonać zakupu stablecoina oPLN (dotyczy to również innych stablecoinów w ofercie platformy).
Po podaniu kwoty depozytu użytkowników zostaje przekierowany na stronę Kanga Cash, która pozwala zakupić stablecoiny PLN, EUR, USD i GBP w czasie rzeczywistym. Dostępne formy płatności to przelew bankowy lub Pay by Zen (prowizja wynosi 1%). Oprócz tego użytkownicy mogą zasilić swoje rachunki bezpośrednio gotówką w jednym z fizycznych kantorów Kangi.
Jeżeli użytkownik posiada kryptowaluty na innym portfelu może je przenieść na Kanga Exchange. Dokonuj tego również z poziomu zakładki Portfel.
Wypłaty realizowane są w ramach przelewu bankowego, bezpośrednio w bankomatach lub również w kantorach stacjonarnych. Wypłata środków w kantorze będzie obarczona dodatkowymi kosztami, które narzuca sam operator kantoru. Prowizja wynosi standardowo 2-3%, może być jednak negocjowana przez użytkownika.
Założenie rachunku transakcyjnego w Kandze wymaga w pierwszym kroku podania jedynie adresu mailowego, jego potwierdzenia oraz utworzenia bezpiecznego hasła. Użytkownik uzyskuje następnie dostęp do platformy transakcyjnej w formie webowej:
Wybierając jedną z kryptowalut na liście, użytkownik jest transferowany do widoku transakcyjnego z arkuszem zleceń, wykresem, listą dostępnych instrumentów, historią transakcji i możliwością dokonania szybkiego zakupu lub sprzedaży wybranej kryptowaluty. Całość uzupełniają okna otwartych i cyklicznych zleceń oraz zleceń z ostatniej doby.
Przełączając ustawienia wykresu na tryb Pro, użytkownik dodatkowo zyskuje dostęp do podstawowych narzędzi analizy technicznej, narzędzi rysowania oraz wskaźników:
W sklepach Google Play oraz Apple Store dostępne są również aplikacje mobilne Kanga Wallet, które pozwalają na sprawdzenie stanu konta, dokonanie transakcji kupna lub sprzedaży, także w kantorze stacjonarnym. Aplikacja zapewnia również dostęp do części funkcjonalności giełdy.
Niska ocena giełdy w raitngu bezpieczeństwa wynika przede wszystkim z braku informacji na temat stosowanych przez nią środków. Drugim czynnikiem jest kwestia jej umocowania prawnego.
Platforma Kanga Exchange została wpisana na listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), w związku z faktem braku rejestracji działalności w Polsce. Jak wspomniano na początku operatorzy marki są zarejestrowani w Wielkiej Brytanii (BSSIP) oraz na Belize (Good Investments). Ta druga jurysdykcja jest jednym z rajów podatkowych i z racji na brak tak rygorystycznych przepisów jak w innych częściach świata przyciąga wiele biznesów. Nadzór nad nimi nie jest jednak prowadzony w poważniejszym zakresie.
Zarzuty przeciwko Kandze wystosował również na początku tego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) informując, że grozi jej kara grzywny w wysokości do 10% realizowanego obrotu. Zarzuty dotyczą rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o posiadaniu aprobaty Komisji Nadzoru Finansowego i polskim pochodzeniu serwisu.
Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Good Solution Investments Limited, operatorowi giełdy kryptowalut Kanga Exchange.
Zarzuty dotyczą rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o posiadaniu aprobaty KNF i polskim pochodzeniu serwisu. https://t.co/O41qU9e8n2 pic.twitter.com/ggHnPZJ8QH
— UOKiK (@UOKiKgovPL) January 12, 2023
– Giełda kryptowalut Kanga Exchange nigdy nie dostała aprobaty, na którą się powołuje. Co więcej, jej działalność nie podlega nadzorowi ani ocenie Komisji Nadzoru Finansowego. Podawanie takiej informacji mogło wprowadzać konsumentów w błąd co do legalności i bezpieczeństwa dokonywanych operacji oraz w sposób nieuprawniony uwiarygadniać przedsiębiorcę na tle innych podmiotów – komentował Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
Zarzut dotyczy dodatkowo promocji platformy, która na swojej stronie twierdzi, że jest „polską giełdą kryptowalutową”. Prawem właściwym dla realizacji umów z użytkownikami jest jednak Belize. Według UOKiK fakt, że spółkę reprezentują osoby z Polski, nie uzasadnia twierdzeń o jej polskim pochodzeniu.
Kanga opublikowała oświadczenie w tej sprawie twierdząc, że powyższe są jedynie próbą zaszkodzenia jej działalności oraz oczernienia, co szkodzi całej polskiej społeczności kryptowalutowej. Osobne oświadczenie dotyczyło również stanowiska UOKiK. Przedstawiciele giełdy twierdzą, że Prezes Urzędu przekroczył swoje kompetencje.
Założyciele giełdy komentowali sprawę również w programie w serwisie YouTube.
Znaki zapytania dotyczące platformy Kanga Exchange pojawiają się także wokół postaci Szczepana Bentyna, który był (jest ?) listing managerem giełdy. Kilka lat temu zaangażowany był w sprawę głośnego bankructwa Pracowni Nowych Technologii, która od początku 2017 roku zebrała niemal 21,5 miliona złotych od 230 inwestorów. Środki miały posłużyć do budowy największej w Polsce kopalni kryptowalut, projekt nie został jednak zrealizowany a PNT zakończyła swoją działalność w 2020 roku.
Kanga Exchange współpracuje dosyć blisko z Rahimem Blakiem, którego platforma Mosaico odpowiadała za emisję tokena KNG. Chociaż z informacji zawartej na stronie wynika, że w ramach emisji udało się zebrać ponad 3 miliony złotych od ponad 4 tysięcy inwestorów, to serwis Etherscan.io podaje, że projekt zgromadził łącznie 267 holderów. Największy z nich posiada 91% udziałów w kryptowalucie o łącznej podaży 21 milionów tokenów, drugi niespełna 6%, a pozostali holderzy mniej niż 1%.
Kanga Exchange to giełda kryptowalut oraz kantor kryptowalutowy, które pozwalają na handel oraz wymianę najpopularniejszych cyfrowych aktywów.
W celu założenia konta na Kanga Exchange wystarczyć podać swój adres mailowy, kliknąć w link przesłany na pocztę elektroniczną i wymyślić bezpieczne hasło. Cały proces trwa mniej niż minutę.
Wpłata środków jest możliwa albo poprzez transfer kryptowalut z innego portfela albo poprzez przelew bankowy, usługę Pay by Zen lub bezpośrednio z kantoru kryptowalutowego obsługiwanego przez Kanga Exchange.
Środki wypłacane są na inne portfele kryptowalutowe, przelewem bankowym, w bankomatach lub w kantorach Kanga Exchange. Za wypłatę środków pobierana jest jednak dodatkowa prowizja zależna od rodzaju tokena.
Kanga Exchange oferuje swoim klientom usługę stakingu popularnych kryptowalut oraz własnych stablecoinów, z możliwością automatycznego uzupełnienia puli stakingowej wypłacanymi każdego dnia nagrodami.
Kanga Exchange posiada swój autorski Kanga Token (KNG), którego posiadacze mogą skorzystać z usług stakingowych oraz z rabatów na prowizje handlowe.
Handel w Kanga Exchange odbywa się w oparciu o stablecoiny Omega, w tym o oPLN, oEUR, oUSD oraz oGBP. Odzwierciedlają one 1:1 kurs złotego, euro, dolara oraz funta. Kanga Exchange daje również możliwość ich stakowania.
W Kanga Exchange klient płaci za realizacje transakcji kupna i sprzedaży kryptowalut na platformie transakcyjnej oraz za zlecenia wypłaty środków. Prowizja jest stała i wynosi 0,2% kwoty transakcyjnej zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego, opłata za wypłatę zależy natomiast od rodzaju tokena. W przypadku bitcoina wynosi 0,0003 BTC.
Istniejąca od 2018 roku Kanga Exchange posiada polskich założycieli i polski zespół, jednak jest zarejesteowana w Belize oraz w Wielkiej Brytanii. Zdaniem KNF oraz UOKiK nie jest to więc polska spółka, z czym nie zgadzają się jej przedstawiciele.
Zarówno strona, platforma transakcyjna, jak i obsługa klienta w Kanga Exchange jest dostępna w języku polskim. Giełda prowadzi również polskojęzyczne kanały społecznościowe, publikując między innymi sporo materiałów w języku polskim w serwisie YouTube.
Szacuneczek za obsługę PLNów, fajne formy wpłat, dużo nowych tokenów.
plusy:
minusy:
Nasz ranking giełd kryptowalut pozwala ocenić nie tylko bezpieczeństwo danej giełdy, ale również poznać opinie jej użytkowników.
Poniżej wyjaśnienie poszczególnych elementów rankingu:
Dodatkowo każda giełda posiada oznaczenia w formie odznak, które symbolizują konkretne zdarzenia i cechy giełdy:
AML/KYC – kwadrat zielony – pełne KYC; kwadrat biały – brak KYC; kwadrat biało/zielony – częściowe KYC.
Lupa – giełda współpracuje z organami podatkowymi i wydaje im dane na temat swoich użytkowników (potwierdzone przypadki).
Atak hakerski lub poważna awaria w ostatnich 30 dniach.
Atak hakerski lub poważna awaria (ponad miesiąc temu).
Atak hakerski lub poważna awaria (ponad 3 miesiące temu).
Atak hakerski lub poważna awaria (ponad pół roku temu).
Brak ataków i awarii w ciągu ostatniego roku
Tarcza – giełda nigdy nie padła ofiarą ataku hakerskiego oraz nie miała poważnych incydentów.
Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.
Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.
Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.
Aktualnie brak postów.