Prezes UOKiK stawia zarzuty giełdzie kryptowalut Kanga Exchange | Wiadomości | CrypS.

Prezes UOKiK stawia zarzuty giełdzie kryptowalut Kanga Exchange

Michał Misiura
uokik postawił zarzuty kanga exchange

Giełda kryptowalut Kanga Exchange znalazła się na celowniku UOKiK. Według stawianych zarzutów jej operator, spółka Good Solution Investments, rozpowszechniała fałszywe informacje o polskim pochodzeniu serwisu oraz posiadaniu aprobaty od KNF.


Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postawił zarzuty operatorowi giełdy Kanga Exchange – spółce Good Solution Investments. Sprawa dotyczy informacji podawanych na stronach internetowych kanga.exchange i kangakantor.pl, według których firma posiada aprobatę Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

– Giełda kryptowalut Kanga Exchange nigdy nie dostała aprobaty, na którą się powołuje. Co więcej, jej działalność nie podlega nadzorowi ani ocenie Komisji Nadzoru Finansowego. Podawanie takiej informacji mogło wprowadzać konsumentów w błąd co do legalności i bezpieczeństwa dokonywanych operacji oraz w sposób nieuprawniony uwiarygadniać przedsiębiorcę na tle innych podmiotów – skomentował Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Na początku stycznia 2022 roku, Kanga została umieszona na liście ostrzeżeń KNF “z uwagi na możliwość popełnienia przestępstwa”. Przedstawiciele giełdy twierdzili wtedy, że regulator podjął działania przez fałszywe informacje i pomówienia ze strony ich konkurencji. Sprawę bada Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Polska giełda kryptowalut? Nie całkiem

Drugi zarzut stawiany Kandze, dotyczy używania przez nią sformułowania “polska giełda kryptowalut”. Jak wskazuje prezes UOKiK spółka Good Solution Investments Limited, która jest operatorem serwisu, została zarejestrowana w Belize. Zgodnie z regulaminem platformy, prawem właściwym dla umów z użytkownikami jest również prawo Belize.

Osobą reprezentującą spółkę jest co prawda Polak, ale jak zauważył prezes UOKiK, nie uprawnia jej to do nazywania się polską giełdą:

– Konsumenci powinni być rzetelnie informowani o cechach oferowanych produktów i usług. Wskazywanie nieprawdziwego pochodzenia spółki wprowadza konsumentów w błąd i może mieć wpływ na ich decyzje finansowe – powiedział Tomasz Chróstny – Kwestionowany zapis o „polskiej giełdzie kryptowalut” ma uwierzytelnić działalność serwisu. Gdyby konsumenci od razu wiedzieli, że prawo polskie nie jest prawem właściwym do wykonania umowy ze spółką, mogliby wziąć pod uwagę ryzyka ekonomiczno-prawne i nie zdecydować się na skorzystanie z oferowanych usług.

Jeżeli zarzuty przeciwko Kandze zyskają potwierdzenie, jej operatorowi grozi kara do 10% obrotów.


Aktualizacja: 17:00, 12.01.2022

Kanga odpowiada na zarzuty

W oświadczeniu udostępnionym na stronie giełdy Kanga czytamy, że kroki podjęte przez UOKiK wpisują się w widoczne od kilku miesięcy “agresywne działania władz państwowych, które skutecznie utrudniają legalne operacje krypto-przedsiębiorców w Polsce”.

Spółka zaprzeczyła oskarżeniom, nie odnosząc się przy tym do zarzutów związanych z Komisją Nadzoru Finansowego (KNF). Argumentowała za to, że interfejs platformy, obsługa klienta, profile mediów społecznościowych i wszystkie inne obszary komunikacji z użytkownikami są dostępne głównie w języku polskim i w związku z tym może uważać się za polską giełdę.

– Na koniec uważamy, że prezes UOKiK przekroczył swoją pozycję. Postrzegamy to jako działanie nie tylko przeciwko Kandze, ale także wszystkim inicjatywom kryptowalutowym w Polsce. W związku z powyższym będziemy dążyć do wyjaśnienia działań UOKiK, co znajdzie swój finał w sądzie. Jednocześnie informujemy, że postępowanie prowadzone przez UOKiK w żaden sposób nie ingeruje w działalność operacyjną Kanga Exchange. – poinformowała giełda.

uokik postawił zarzuty kanga exchangereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.