Skąd operuje Binance - analiza Forklog | Wiadomości | CrypS.

Skąd operuje Binance – analiza Forklog

Redaktor: Albert Czajkowski
binance

Forklog przeprowadził analizę, w której próbuje ustalić skąd operuje jedna z największych giełd kryptowalut świata. Wynika z niej, że Binance posiada co najmniej 17 spółek rozsianych po całym świecie. Sama struktura firmy oraz zasady jej funkcjonowania są zaś bardzo nieprzejrzyste.

Binance to jedna z największych (o ile nie największa) giełda kryptowalut świata. Powstała w 2017 roku i już po kilku miesiącach znalazła się w ścisłej czołówce. Rozszerzała swoje usługi i nie będzie przesadą stwierdzenie, że urosła do rangi kultowej, budując wokół siebie zaplecze wiernych fanów. Trzeba jednak powiedzieć, że wciąż nie wiadomo nic na temat struktury prawnej giełdy ani fizycznej lokalizacji jej biur, a Binance wyraźnie unika odpowiedzi na te pytania.

Forklog zaczyna analizę od przytoczenia wywiadu z CEO Binance i Laurą Shin w podcaście Unchained. Changpeng Zhao zapytany o lokalizację siedziby swojej firmy odpowiedział, że urok blockchaina polega na tym, że bitcoin nie ma biura. Dodał także, że pracownicy firmy są rozmieszczeni w 50 krajach świata oraz stwierdził, że biuro Binance jest zawsze tam gdzie on. Dziennikarka zapytała gdzie giełda płaci podatki. CZ nie odpowiedział na pytanie. Stwierdził tylko, że niczego nie ukrywają, ale Binance nie jest tradycyjną firmą, tylko bliżej mu do zespołu ludzi o wspólnym celu.

CZ skomentował wywiad na Twitterze, pisząc “Dlaczego powinniśmy być normalną firmą?”. Dziennikarka odpowiedziała: “Nie mówię, że powinniście. Mówię, że rzeczywistość jest taka, że jako biznes powinniście być gdzieś zarejestrowani. Dlaczego po prostu nie powiedzieć gdzie? Odpowiadasz cokolwiek, a ja pytam wprost.” Zhao nie kontynuował dyskusji. Po pewnym czasie usunął swojego tweeta.

Czy Binance kiedykolwiek opuścił Chiny?

Giełda powstała w Chinach latem 2017 roku, jednak już we wrześniu chińskie władze zaostrzyły kurs względem bitcoina. Binance zgodnie z oficjalną wersją opuścił wtedy Chiny. Dokąd jednak dokładnie nie wiadomo. W wywiadzie dla news.bitcoin.com z 24 października 2017 r. CZ mówił, że Binance przeniósł adresy IP na Seszele i do “kilku innych jurysdykcji”. Giełda miała przy tym opuścić Hongkong.

Tą samą wersję częściowo potwierdza artykuł z TechAsia, z 1 grudnia 2017 roku. Opatrzony komentarzami Zhao materiał informował, że giełda opuściła Chiny na tydzień przed wprowadzeniem zakazu i przeniosła się do Tokio. W tym samym artykule pojawia się jednak także informacja o tym, że Binance pracuje nad otwarciem biura w Hongkongu.

Tokio i jednak Chiny?

Na portalu Reddit pozostały ślady korespondencji pomiędzy użytkownikami a personelem giełdy. Pracownicy Binance’a pytani w grudniu w 2017 roku o to skąd działa ich giełda, twierdzili że mają biura w Szanghaju oraz w Tokio, jednak nie mogą podać dokładnej lokalizacji ze względów bezpieczeństwa.

W 2018 roku tytuły takie jak Bloomberg i South China Morning Post pisały, że giełda ma biura w Hongkongu. Forklog potwierdza, że faktycznie w tamtym okresie na terenie autonomicznego regionu Chin, była zarejestrowana firma o nazwie Binance (Hong Kong) Limited. Działała od 28 września 2017 do 7 września 2018 roku. Ponadto portal pisze, że support giełdy potwierdzał w tym czasie obecność biura w Szanghaju.

Nalot policji na biuro Binance w Szanghaju

Pod koniec 2019 roku portal The Block opublikował informacje o policyjnym nalocie na biuro Binance w Szanghaju, w którym zatrudniono 50 do 100 osób. Changpeng Zhao zaprzeczył tym doniesieniom twierdząc, że jego giełda nie ma biur w Szanghaju. Ponadto zagroził, że pozwie The Block. Nie zrobił tego jednak, a część tweetów z tej wymiany została przez niego usunięta.

W odpowiedzi portal opublikował obszerny artykuł, w którym przedstawił dowody na to, że Binance ma w Szanghaju 2 biura, z czego w jednym zatrudnia do 200 osób. Ponadto na miesiąc przed newsem od The Block, wzmianka o szanghajskim biurze firmy pojawiła się na drugim największym portalu poświęconym tematyce kryptowalut – CoinDesk’u. Przedstawiciele giełdy jej nie dementowali.

Inne Chińskie tropy Binance’a to otwarta w marcu 2020 roku, siedziba Binance Academy (edukacyjnego ramienia firmy) w Szanghaju. Ponadto giełda zarejestrował chińską domenę binance.cn w Ministerstwie Przemysłu i Technologii Informacyjnych Chin. Wniosek złożyła spółka Shanghai Bi Nai Shi Information Technology LLC. Co ciekawe właścicielem firmy nie jest Changpeng Zhao tylko nie znany szerszemu gronu Junxi He, na którego nazwisko zapisane są także 2 inne spółki o nazwach przypominających Binance w języku mandaryńskim. Sama strona ma charakter edukacyjny i nie wspomina o kryptowalutach.

Japońskie biuro firmy?

Zgodnie z Forbsem Binance miał mieć niewielkie biuro w Tokio, które wspierał zespół zatrudniony na Tajwanie. Zgodnie z informacjami Bloomberga giełda starała się o japońską licencję. W marcu 2018 roku Binance otrzymał ostrzeżenie od japońskiego nadzoru finansowego, w którym zabroniono mu pracy na terenie kraju. CZ zaprzeczył informacji na Twitterze oskarżając Nikkei, który podał wiadomość jako pierwszy o nierzetelne dziennikarstwo. Następnie giełda przyznała, że ma problem z regulatorem i ogłosiła przeniesienie się na Maltę.

Malta “duchowym centrum giełdy”

Malta, która w pierwszej połowie 2018 roku jawiła się jako Blockchain Island, przyciągała wtedy do siebie wiele firm z branży kryptowalut, m.in polską giełdę BitBay. Binance doczekał się oficjalnego powitania na Twitterze od premiera kraju Josepha Muscata.


Wielkie plany giełdy nie zostały jednak zrealizowane w tej jurysdykcji. Joseph Muscat, główny ideolog blockchainowej wyspy, popadł w skandal korupcyjny związany z zabójstwem dziennikarki Daphne Caruana Galicia. W styczniu 2020 roku podał się do dymisji a projekt Blockchain Island zatrzymał się. Miesiąc po odejściu premiera, który powitał Binance’a na wyspie, maltański regulator MFSA ogłosił, że giełda nie dostała od niego żadnej licencji finansowej. Ponadto MFSA stwierdziło, że Binance przestał być nią zainteresowany jesienią 2019 roku. Licencji nie otrzymały także dziesiątki innych firm, w tym BitBay.

W odpowiedzi na informacje o braku licencji, Changpeng Zhao tylko zaognił sytuację, wrzucając słynny tweet, w którym ogłosił, że Binance w ogóle nie ma siedziby i koncept kwatery głównej jest przestarzały.


Jak przytacza Forklog, więcej światła rzuciła wypowiedź dyrektora ds. rozwoju Binance, Teda Lina. Wyjaśnił on, że giełda ma na Malcie centrum obsługi klienta i część personelu, ale nie siedzibę. Do tego dodał niejasne: “mamy tam duchową siedzibę“.

Skąd operuje Binance?

Puentą artykułu Forkloga jest lista jurysdykcji i podmiotów powiązanych z Binance, dzięki którym giełda pokrywa swoim zasięgiem obsługę klientów na niemal całym świecie. Niektóre zarejestrowano na Changpenga Zhao, inne na nieznane szerszemu gronu osoby. Usługi dla państw z Europy zapewnia rejestracja na normandzkiej wyspie Jersey. Logo Binance należy zaś do Binance Holdings Limited zarejestrowanego w 2017 roku na Kajmanach. Ponadto dla tego podmiotu prawnego zarejestrowanych jest 8 innych marek giełdy. W tym Binance Chain. Wiele wskazuje więc na to, że spora część działalności giełdy opiera się na jurysdykcjach offshore. Na Kajmanach ma być także zarejestrowana sama domena główna binance.com. Przynajmniej według komunikatu prasowego giełdy.

Stworzona przez Forklog lista spółek, dzięki którym funkcjonuje Binance:

  • Binance Holdings Limited (Kajmany, spółka zależna – logo Binance);
  • Binance Investments Company (Seszele);
  • Binance Co. Limited (Korea Południowa);
  • Binance Europe Services Limited (Malta);
  • Binance Marketing Services Limited (Malta);
  • Shanghai Bi Nai Shi Information Technology LLC (КНР);
  • Binance (Szwajcaria) AG (Zug, Szwajcaria);
  • Binance Digital Limited (Wielka Brytania);
  • Binance Europe Limited (Wielka Brytania);
  • Binance Markets Limited (Wielka Brytania);
  • Moon Tech PTY Limited (Australia, wymieniony na card.binance.com);
  • Binance Jersey Exchange Limited (Jersey Island);
  • Binance (Jersey) Limited (Jersey Island);
  • Binance Uganda Limited (Uganda);
  • Binance Asia Services Pte. Limited (Singapur);
  • BAM Trading Services Inc. (USA, firma partnerska);
  • Binance LCX AG (Liechtenstein, w trakcie eliminacji).

Kim jest CZ?

Co do samego CEO Binance, Changpeng Zhao określany jest jako rezydent Tajwanu. Informacje zawarte w dokumentach brytyjskich i szwajcarskich spółek firmy, mówią jednak, że CZ jest obywatelem Kanady.

Źródło: Forklog

binance

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.