Wierzyciele Mt. Gox zagłosują nad projektem planu spłaty | Wiadomości | CrypS.

Wierzyciele Mt. Gox zagłosują nad projektem planu spłaty

Mariusz Przepiórka
mt.gox

W opublikowanym dziś oświadczeniu, Nobuaki Kobayashi powiedział, że 15 lutego 2021 złożył w sądzie w Tokio zaktualizowany projekt planu spłaty wierzytelności. Plan został zaakceptowany i teraz muszą przegłosować go wierzyciele.

Plan spłaty długów Mt. Gox

Zarządzający majątkiem nie istniejącej już giełdy Mt. Gox, Nobuaki Kobayashi zaprosił wierzycieli do głosowania nad projektem planu spłaty, który został zaakceptowany przez sąd w Tokio. Według wcześniejszych doniesień, zarządca ma dysponować 150,000 BTC, które przy obecnych cenach mają wartość niemal 7,6 mld USD. Wnioski o zwrot utraconych środków złożyło ponad 20 tys. poszkodowanych klientów giełdy. Wierzyciele mogą wziąć udział w głosowaniu do 24 marca 2021.

Cywilne postępowanie naprawcze nie służy w tym przypadku do wznowienia działalności Mt. Gox, ale jest raczej stosowane jako elastyczna forma upadłości. Pozwala ono również syndykowi na stworzenie własnego planu, zamiast kierowania się sztywnym zestawem działań w ramach postępowania upadłościowego. Co najważniejsze, roszczenia bitcoinowe będą mogły być ponownie wycenione.

Największy atak na giełdę w historii

Giełda Mt. Gox zniknęła z rynku w 2014 roku po największym ataku hakerskim w historii branży kryptowalutowej. Łupem hakerów padło wówczas 850,000 BTC. Japońska giełda stwierdziła po ataku, że straciła możliwość śledzenia około 750,000 BTC należących do jej klientów i własnych 100 000 BTC. Później udało się odzyskać około 200 000 BTC.

Odzyskane aktywa miały zostać rozprowadzone wśród udziałowców w procesie likwidacji. Przyczyną takiego postępowania jest fakt, że wartość roszczeń wierzycieli jest obliczana po kursie wymiany BTC na JPY z dnia ogłoszenia upadłości w kwietniu 2014 roku, a nie po bieżących kursach.

Decyzja sądu nie leży jednak w interesie udziałowców. Mt.Gox ma dwóch udziałowców – spółkę Tibanne i Jeda McCaleba. Giełda z siedzibą w Tokio należała w 88% do Tibanne, której jedynym właścicielem jest Mark Karpelès. Pozostałe 12% należy do pierwotnego twórcy Mt. Gox, Jeda McCaleba, programisty z San Francisco, który obecnie współpracuje z firmą Stellar.

mt.gox
reklama
reklama