W 2022 inwestorzy wydali 4,6 mld USD na tokeny "pump and dump"

W 2022 inwestorzy wydali 4,6 mld USD na tokeny “pump and dump”

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
jak handlować kryptowalutami?

Analiza Chainalysis wskazuje, że w 2022 roku inwestorzy kryptowalutowi wydali 4,6 mld USD kupując tokeny “pump and dump”.


Jak podaje wczorajszy raport firmy analitycznej Chainalysis, w ubiegłym roku inwestorzy kryptowalutowi przelali aż 4,6 mld USD kupując ponad 9 900 różnych tokenów podejrzewanych o bycie częścią manipulacji “pump and dump”.

Schemat “pump and dump” zazwyczaj polega na tym, że twórcy organizują kampanię opartą na fałszywych, wprowadzających w błąd lub znacznie przesadzonych stwierdzeniach, po to by przekonać inwestorów do zakupu tokenów, a w tym czasie potajemnie sprzedają swoje udziały w systemie po zawyżonych cenach.

264 tokenów w “pump and dump”

Najbardziej płodny domniemany twórca “pump and dump” jest podejrzany o samotne uruchomienie 264 takich tokenów w zeszłym roku. Chainalysis szacuje, że za podejrzanymi tokenami stoi 445 osób lub grup, a poszczególni twórcy często uruchamiają wiele projektów. Twierdzi, że w ten sposób mogli osiągnąć 30 milionów dolarów łącznych zysków ze sprzedaży swoich udziałów.

Oczywiście możliwe jest, że w niektórych przypadkach zespoły zaangażowane w uruchamianie tokenów robiły wszystko, co w ich mocy, aby stworzyć zdrową ofertę, a późniejszy spadek ceny był po prostu spowodowany siłami rynkowymi i wyzwaniami wynikającymi z mniej ugruntowanej infrastruktury do tworzenia rynku w przestrzeni aktywów cyfrowych – dodała firma w raporcie.

Schematy “pump and dump” są wyjątkowo destrukcyjne w świecie kryptowalut ze względu na łatwość, z jaką można uruchamiać nowe tokeny oraz napędzany mediami społecznościowymi charakter wiadomości i dyskusji na temat inwestycji w kryptowaluty. Jednak pomimo tych niepokojących statystyk, w osobnym raporcie firma Chainalysis dostrzega, że przychody z oszustw kryptowalutowych w ubiegłym roku zostały zmniejszone o prawie połowę, w dużej mierze z powodu obniżonych cen kryptowalut.

jak handlować kryptowalutami?



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.