Vitalik Buterin: Ethereum prawdopodobnie nigdy nie będzie dużo szybsze | Wiadomości | CrypS.

Vitalik Buterin: Ethereum prawdopodobnie nigdy nie będzie dużo szybsze

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
Vitalik Buterin o tym dlaczego Bitcoin może zostać z tyłu

W komentarzu, który może zszokować niektórych entuzjastów Ethereum, Vitalik Buterin stwierdził, że sieć może nigdy nie być dużo szybsza niż teraz. Wyjaśnił, że zmniejszenie czasu bloku było ograniczone przez niezbędny kompromis z “bezpieczeństwem i decentralizacją”.

Vitalik Buterin zasugerował, że blockchain Ethereum prawdopodobnie nie stanie się znacznie szybszy, pomimo planowanych aktualizacji.

Jego komentarze pojawiły się wczoraj w odpowiedzi na pytanie użytkownika Reddita, który zastanawiał się, dlaczego przejście z Proof-of-Work na Proof-of-Stake nie zmniejszy czasu potwierdzania bloków.

Podobnie jak w przypadku większości problemów związanych z blockchainem, optymalizacja pod kątem jednej zmiennej (np. szybkości) prawdopodobnie odbędzie się kosztem innej (np. bezpieczeństwa sieci). Kompromis pomiędzy szybkością (czasem bloku) a decentralizacją/bezpieczeństwem istnieje niezależnie od tego, czy sieć jest Proof-of-Work czy Proof-of-Stake, aczkolwiek z różnych powodów.

W przypadku Proof-of-Work, “kluczowym problemem”, według Buterina, jest wbudowana losowość czasu bloku. Ethereum może mieć średni czas bloku 13 sekund, ale to nie znaczy, że blok jest rzeczywiście tworzony co 13 sekund. Istnieje pewna szansa, że nowy blok może zostać zatwierdzony zaledwie sekundę po potwierdzeniu ostatniego. Kiedy tak się dzieje, górnik z lepszym połączeniem sieciowym ma większe szanse, aby jako pierwszy rozpropagować następny blok. Skrócenie czasu bloków znacznie pogarsza ten problem.

W przypadku Proof-of-Stake, w grę wchodzi inny czynnik. Wersja Proof-of-Stake, którą przyjmie Ethereum, jak pisze Buterin, wymaga, aby bloki uzyskały około 9100 podpisów na slot. Tylko wtedy mogą zostać uwzględnione, co zapewnia “bardzo wysoki poziom potwierdzenia nawet po jednym slocie”. Ponieważ czas potrzebny na ten proces jest bardziej logarytmiczny niż liniowy, skrócenie czasu slotu o połowę (gdzie wymagane było tylko około 4 550 podpisów) “nie zadziałałoby, ponieważ każdy krótszy slot nadal trwałby prawie tak długo.” Skrócenie czasu bloków spowodowałoby, że wiele podpisów zostałoby wykluczonych z blockchaina, a “wysoce scentralizowani uczestnicy” znaleźliby się w coraz bardziej korzystnych pozycjach i mogliby otrzymywać nieproporcjonalne nagrody.

Dlatego Buterin stwierdza, że przyszłe aktualizacje nie spowodują znaczącego skrócenia czasu “per-slot”, a aplikacje potrzebujące szybkich potwierdzeń będą musiały polegać na kanałach lub rollupach.

Vitalik Buterin o tym dlaczego Bitcoin może zostać z tyłu



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.