USA: nowa ustawa „ECASH” regulująca stworzenie cyfrowego dolara | Wiadomości | CrypS.

USA: nowa ustawa „ECASH” regulująca stworzenie cyfrowego dolara

Anna Sutowicz
ofac umieszcza portfele kryptowalut na liście sankcji

Wprowadzona w Izbie Reprezentantów USA ustawa o elektronicznej walucie i bezpiecznym sprzęcie (ECASH), może zwiastować nowy kierunek w walutach cyfrowych sponsorowanych przez rząd.

Ustawa przedstawiona w Kongresie w poniedziałek ma na celu odtworzenie zalet gotówki (m.in. prywatności) w formie cyfrowej. Przedstawiciele amerykańskich prawodawców: Stephen Lynch (D-Mass.), Ayanna Pressley (D-Mass.), Jesús Chuy Garcia (D-Ill.) i Rashida Tlaib (D-Mich.) twierdzą, że Departament Skarbu USA może być właściwym podmiotem rządowym do stworzenia cyfrowego dolara. Nowy projekt ustawy zezwalałby właśnie na to.

Cyfrowy odpowiednik amerykańskiego dolara

Prawodawcy wzywają Sekretarza Skarbu USA do opracowania i pilotażu elektronicznej wersji dolara amerykańskiego. Według Stephena Lyncha, przewodniczącego grupy zadaniowej Fintech w Komisji do spraw Usług Finansowych Izby Reprezentantów, takie działanie ma na celu przede wszystkim zmaksymalizowanie ochrony konsumentów i zapewnienie im prywatności danych. Stephen Lynch powiedział, że program pilotażowy:

Uzupełni i rozwinie bieżące wysiłki podejmowane przez Rezerwę Federalną i prezydenta Bidena w celu zbadania potencjalnych opcji projektowania i wdrażania cyfrowego dolara.

Gubisz telefon – tracisz środki

Dolar elektroniczny, zdefiniowany w rachunku, byłby instrumentem na okaziciela, który ludzie mogliby trzymać na telefonie lub karcie. System byłby oparty na tokenach. Znaczy to tyle, że gdyby ktoś zgubił telefon lub kartę, straciłby środki. Innymi słowy, byłoby to jak utrata portfela z banknotami dolarowymi. Jak powiedział Rohan Grey, adiunkt na Uniwersytecie Willamette, który pracował z Lynchem przy opracowywaniu treści ustawy:

Trzymasz pieniądze na swoim urządzeniu. Jeśli zgubisz urządzenie, stracisz pieniądze — to jest ryzyko. Tak jak tracisz swój fizyczny portfel w pociągu, tracisz wszystkie pieniądze w portfelu.

„Elektroniczny dolar” zostałby uznany za legalny środek płatniczy i funkcjonalnie byłby identyczny z fizycznym dolarem.

Rohan Grey powiedział, że ten system może służyć osobom, które nie mogą posiadać kont bankowych ze względu na minimalne wymagania dotyczące salda lub tym, którzy nie darzą banków zaufaniem, ponieważ banki mogą np. pobierać opłaty lub zamrażać fundusze.

ofac umieszcza portfele kryptowalut na liście sankcji



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.