USA: nowa ustawa „ECASH” regulująca stworzenie cyfrowego dolara | Wiadomości | CrypS.

USA: nowa ustawa „ECASH” regulująca stworzenie cyfrowego dolara

Anna Sutowicz
ofac umieszcza portfele kryptowalut na liście sankcji

Wprowadzona w Izbie Reprezentantów USA ustawa o elektronicznej walucie i bezpiecznym sprzęcie (ECASH), może zwiastować nowy kierunek w walutach cyfrowych sponsorowanych przez rząd.

Ustawa przedstawiona w Kongresie w poniedziałek ma na celu odtworzenie zalet gotówki (m.in. prywatności) w formie cyfrowej. Przedstawiciele amerykańskich prawodawców: Stephen Lynch (D-Mass.), Ayanna Pressley (D-Mass.), Jesús Chuy Garcia (D-Ill.) i Rashida Tlaib (D-Mich.) twierdzą, że Departament Skarbu USA może być właściwym podmiotem rządowym do stworzenia cyfrowego dolara. Nowy projekt ustawy zezwalałby właśnie na to.

Cyfrowy odpowiednik amerykańskiego dolara

Prawodawcy wzywają Sekretarza Skarbu USA do opracowania i pilotażu elektronicznej wersji dolara amerykańskiego. Według Stephena Lyncha, przewodniczącego grupy zadaniowej Fintech w Komisji do spraw Usług Finansowych Izby Reprezentantów, takie działanie ma na celu przede wszystkim zmaksymalizowanie ochrony konsumentów i zapewnienie im prywatności danych. Stephen Lynch powiedział, że program pilotażowy:

Uzupełni i rozwinie bieżące wysiłki podejmowane przez Rezerwę Federalną i prezydenta Bidena w celu zbadania potencjalnych opcji projektowania i wdrażania cyfrowego dolara.

Gubisz telefon – tracisz środki

Dolar elektroniczny, zdefiniowany w rachunku, byłby instrumentem na okaziciela, który ludzie mogliby trzymać na telefonie lub karcie. System byłby oparty na tokenach. Znaczy to tyle, że gdyby ktoś zgubił telefon lub kartę, straciłby środki. Innymi słowy, byłoby to jak utrata portfela z banknotami dolarowymi. Jak powiedział Rohan Grey, adiunkt na Uniwersytecie Willamette, który pracował z Lynchem przy opracowywaniu treści ustawy:

Trzymasz pieniądze na swoim urządzeniu. Jeśli zgubisz urządzenie, stracisz pieniądze — to jest ryzyko. Tak jak tracisz swój fizyczny portfel w pociągu, tracisz wszystkie pieniądze w portfelu.

„Elektroniczny dolar” zostałby uznany za legalny środek płatniczy i funkcjonalnie byłby identyczny z fizycznym dolarem.

Rohan Grey powiedział, że ten system może służyć osobom, które nie mogą posiadać kont bankowych ze względu na minimalne wymagania dotyczące salda lub tym, którzy nie darzą banków zaufaniem, ponieważ banki mogą np. pobierać opłaty lub zamrażać fundusze.

ofac umieszcza portfele kryptowalut na liście sankcji
reklama
reklama