UniCredit zapłaci 131 mln EUR za bezprawne zamknięcie konta kryptowalutowej firmy | Wiadomości | CrypS.

UniCredit zapłaci 131 mln EUR za bezprawne zamknięcie konta kryptowalutowej firmy

Mariusz Przepiórka
pozew przeciwko firmom big tech w sprawie zakazu reklamy kryptowalut na kwotę 600 mln USD

Włoski gigant bankowy UniCredit został ukarany grzywną w wysokości 131 mln EUR za to, że zamknął rachunek bankowy należący do firmy zajmującej się wydobywaniem kryptowalut.

Sąd rejonowy w Banja Luce, w Bośni i Hercegowinie, orzekł że oddział UniCredit w tym kraju zapłaci grzywnę w wysokości 131 mln EUR (ok. 144 mln USD) odszkodowania w wyniku pozwu złożonego przez spółkę zależną firmy wydobywającej kryptowaluty Bitminer Factory. Informację tę jako pierwsza podała lokalna gazeta La Repubblica.

Sąd stanął po stronie spółki kryptowalutowej

Spółka zależna Bitminer Factory oskarżyła UniCredit o bezprawne zamknięcie jej rachunków prowadzonych w lokalnym oddziale banku w Banja Luce. Według firmy zajmującej się wydobyciem kryptowalut, zamknięcie „uniemożliwiło przeprowadzenie pierwszej oferty tokenów (ICO) związanej z projektami startupowymi w sektorze wydobycia kryptowalut z wykorzystaniem energii odnawialnej w Bośni i Hercegowinie”.

Firma założyła działalność wydobywczą w Bośni i Hercegowinie ze względu na niskie ceny energii w tym kraju i otworzyła rachunki bankowe w UniCredit. Bank wcześniej umożliwiał firmie wypłatę zysków ze sprzedaży wydobytej kryptowaluty, jednak oddział banku UniCredit zablokował tę możliwość twierdząc, że nie może obsługiwać firm i dostawców kryptowalut.

Sąd stwierdził jednak, że bank nie był w stanie przedstawić dowodów na istnienie jakichkolwiek pisemnych zasad, które uniemożliwiałyby instytucji finansowej nawiązywanie relacji biznesowych z firmami branży kryptowalutowej.

Bank złoży apelację

Według doniesień medialnych, UniCredit nie jest zadowolony z decyzji sądu i zapowiedział apelację. Bank twierdzi, że wyrok nie jest ostateczny, a „ewentualna odpowiedzialność zostanie ustalona dopiero po ostatecznym wykorzystaniu wszystkich dostępnych środków proceduralnych”.

W styczniu włoski gigant bankowy wywołał protesty społeczności kryptowalutowej, a także klientów, po odpowiedzi udzielonej jednemu z użytkowników Twittera. UniCredit stwierdził: „Witaj! Obecne zasady Grupy zabraniają nawiązywania relacji z kontrahentami emitującymi wirtualne waluty lub działającymi jako platformy wymiany”.

pozew przeciwko firmom big tech w sprawie zakazu reklamy kryptowalut na kwotę 600 mln USDreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.