Udziałowcy Wirecard wchodzą na drogę sądową | Wiadomości | CrypS.

Udziałowcy Wirecard wchodzą na drogę sądową

Redakcja
wirecard

Udziałowcy niemieckiej firmy fintech – Wirecard, wystąpili na drogę sądową przeciwko audytorowi “Wielkiej czwórki” – Ernst & Young, w związku ze skandalem, który pochłonął spółkę….

Z Wirecard wyparowało 2,1 mld dolarów

Na początku tego miesiąca audytor odmówił podpisania raportu finansowego Wirecard za rok 2019, po tym jak odkrył w księgach rachunkowych firmy braki w wysokości 1,9 mld euro (ok. 2,1 mld dolarów).

Po odkryciu Ernst & Young, niemieckie władze aresztowały prezesa zarządu Wirecard, Markusa Brauna, który kierował fintechem przez prawie dwie dekady.

Braun został oskarżony o spiskowanie w celu zawyżenia wartości firmy i wprowadzenie w błąd inwestorów. Brakująca kwota stanowiła ponad 32% aktywów Wirecard – 2,1 mld dolarów, z rzekomo 6,5 mld dolarów.

Według CNBC, 26 czerwca, audytor Ernst & Young powiedział, że istnieją “wyraźne oznaki, że było to wyrafinowane oszustwo, angażujące wiele stron na całym świecie w różnych instytucjach, celowo wprowadzające w błąd”.

Bronił on swojego stanowiska, twierdząc, że “nawet najbardziej solidne i rozbudowane procedury audytu” nie będą w stanie “wykoleić zmowy tego rodzaju”.

Niemieckie stowarzyszenie akcjonariuszy, Schutzgemeinschaft der Kapitalanleger e. V. (SdK), złożyło jednak pozew przeciwko trzem audytorom z Ernst & Young – dwóm obecnym i jednemu byłemu – za ich domniemaną rolę w skandalu.

Kryptowalutowe karty debetowe dotknięte skandalem

W dniu 25 czerwca, Wirecard złożył wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego. W związku z ujawnieniem zakresu rzekomego oszustwa, organy regulacyjne postanowiły zawiesić działalność spółki zależnej, Wirecard Card Solutions Ltd., która jest odpowiedzialna za wydawanie kart debetowych firmy.

Incydent ten wywołał obawy w krypto środowisku, ponieważ do kart wydawanych przez Wirecard, należą karty debetowe firm Wirex, TenX i CryptoPay.

W wyniku działań organów regulacyjnych firma Crypto.com została poproszona o wstrzymanie działalności kart w EU i Wielkiej Brytanii. Firma zwróciła wszystkie środki z dotkniętych tym problemem kart debetowych, do portfeli kryptowalutowych klientów.

Crypto.com pracuje obecnie nad przeniesieniem swojego programu kart do nowego dostawcy.

wirecardreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.