Sztuczna inteligencja podjęła kluczową dla wielu kibiców decyzję | Wiadomości | CrypS.

Sztuczna inteligencja podjęła kluczową dla wielu kibiców decyzję

Sztuczna inteligencja korporacje

Sztuczna inteligencja zaczyna powoli rządzić światem. Na razie rozpoczyna swoje rządy skromnie: od zdecydowania, kto będzie trenerem Wisły Kraków.


  • AI pomogła w wyborze nowego trenera Wisły Kraków,
  • W ramach procesu “nakarmiono” najpierw AI sporą ilością danych i to na ich bazie wskazała optymalnych kandydatów na trenerów.

Sztuczna inteligencja rządzi Wisłą Kraków?

AI pomaga nam w coraz większej liczbie dziedzin. Okazuje się, że może być przydatna np. w procesie rekrutacji. Właściciel Wisły Kraków, Jarosław Królewski, przyznał, że to właśnie sztuczna inteligencja wybrała nowego trenera klubu.

Jak wyglądał proces wyboru? Najpierw stworzono bazę ok. 3 tysięcy trenerów. Umieszczono w niej nie tylko nazwiska, ale też statystyki dotyczące m. in. wpływu danego trenera na styl gry czy umiejętności rozwijania piłkarzy. Tę informacje podano AI. W efekcie wyłoniono TOP 100 najlepszych trenerów. Potem AI wykreśliła kolejnych 90 i wskazała na dziesięć osób. W tym gronie był Albert Rude, którego ostatecznie wybrano na nowego trenera drużyny.

Selekcja odbywała się trochę na zasadzie dialogu człowieka z AI.

Wcześniej wskazaliśmy, czego oczekujemy od trenera i stworzyliśmy nasz model gry. Na bazie tego powstały statystyki – zależało nam m.in. na tworzeniu dobrych sytuacji, niedopuszczaniu rywali do naszej bramki. Patrzyliśmy na wskaźniki xG [z ang. expected goals, czyli oczekiwana liczba bramek danej drużyny czy danego zawodnika] konkretnego trenera przed jego przyjściem do danego klubu i po. W ten sposób ocenialiśmy jego wpływ na drużynę. Staraliśmy się sięgać też wystarczająco daleko, żeby słabość poprzedniego trenera nie wpływała na wynik tego, którego oceniamy

– tłumaczył portalowi meczyki.pl Piotr Wawrzynów, Lead Data Scientist w Wiśle Kraków.

Algorytm nie patrzył na narodowość. Ale w głębszej analizie, na dalszym etapie, to już miało znaczenie. Na finalnej liście był jeden Polak. Hiszpanów było dwóch-trzech

– dodał.

Czy to słuszne podejście do rekrutacji?

Czy to jednak słuszne podejście do rekrutowania ludzi? Warto zauważyć, że AI patrzy na kandydatów raczej przez pryzmat suchych danych. W trenowaniu istotny może okazać się też aspekt psychologiczny i umiejętności miękkie. Czy nowa technologia potrafi spojrzeć na człowieka w taki sposób?

Sztuczna inteligencja korporacje



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.