Stephen King nie boi się AI. Król horrorów sugeruje kolegom z branży, co może ich uratować | Wiadomości | CrypS.

Stephen King nie boi się AI. Król horrorów sugeruje kolegom z branży, co może ich uratować

Redaktor: kubac
Sztuczna inteligencja pisarze

Legendarny pisarz horrorów Stephen King nie boi się sztucznej inteligencji. Może pisać o niej książki, ale w realnym życiu nie widzi w niej Terminatora. Dlaczego? 


  • Stephen King nie obawia się AI,
  • Powodem nie jest jednak to, że technologia ta nie wyprze pisarzy, ale fakt, że jego książki są ekranizowane.

Stephen King nie boi się sztucznej inteligencji

W świecie, gdy niemal wszyscy obawiają się już AI i tego, że zabierze ona im pracę (“wszyscy” nie są definiowani tutaj jako hydraulicy i murarze), Stephen King opublikował zagadkowy post o tematyce sztucznej inteligencji. Mistrz horroru napisał na X, że nie martwi się istnieniem nowej technologii. Powód? Jego książki są tak genialne? Nie. Chodzi o jego “działające mojo”.

Czym jest “mojo”? Chodzi zapewne o Box Office Mojo, czyli stronę, na której można śledzić najbardziej dochodowe premiery kinowe. Innymi słowy, pisarz uważa, że nawet jeżeli nie zarobi na książkach, konto w banku zasilą tantiemy związane z ekranizacjami.

I faktycznie, jego proza jest często przenoszona na mały lub duży ekran. Z różnym skutkiem, dodajmy. Choć “LśnienieStanley’a Kubricka jest zdaniem niektórych nawet lepsze niż książka, tak w historii kina znalazło się miejsce dla takich ekranizacji dzieł Króla, o których jego fani woleliby zapomnieć.

A może jednak masz się czego obawiać?

Fani Kinga uważają, że niesłusznie bagatelizuje on znaczenie AI. Niektórzy wskazali, że sztuczna inteligencja może zastąpić takich jak on.

Czy jednak słusznie? Kilka miesięcy temu miliarder Elon Musk stwierdził, że w ciągu trzech lat sztuczna inteligencja rozwinie się do poziomu, na którym będzie w stanie pisać powieści tak dobre, jak robi to J.K. Rowling, czyli autorka powieści o Harry’m Potterze.

Może zresztą walka z postępem nie ma sensu? King już w sierpniu 2023 r. zasugerował, że przeciwstawianie się rozwoju sztucznej inteligencji przypomina walkę luddystów, którzy chcieli zatrzymać rewolucję przemysłową w XIX w.

Jednocześnie sugerował, że proza tworzona przez AI jest bezduszna. Kreatywność wymaga ludzkiej wrażliwości i umysłu. Stąd obecnie nie widzi on w AI zagrożenia.

Albo inaczej: nowa technologia będzie zabierać pracę, ale tylko tym, którzy nie są twórczy. Możliwe więc, że scenariusze słabszych produkcji Netflixa będą tworzone przez ChatGPT. Studia filmowe, które stawiają na jakość, jednak sobie na to nie pozwolą. Przynajmniej na razie…

Sztuczna inteligencja pisarze



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.