Sieć COMIT uruchamia pomost między monero i bitcoinem | Wiadomości | CrypS.

Sieć COMIT uruchamia pomost między monero i bitcoinem

Michał Misiura
Monero rośnie o ponad 30% ze względu na amerykańskie plany podatkowe

COMIT Network pracuje nad zdecentralizowanym pomostem między blockchainami bitcoina i monero. W ostatnich dniach ogłoszono uruchomienie wersji beta projektu.

Narzędzie tworzone przez COMIT, pozwoli na tworzenie atomowych swapów pomiędzy bitcoinem i monero w zdecentralizowany i prywatny sposób. Założeniem projektu jest otwarcie swobodnego kanału do wymiany BTC na XMR.

Bitcoin jest pseudo-anonimowy. Można ustalić drogę każdego coina od momentu jego pojawienia się w sieci. Środki skradzione w atakach hakerskich są łatwe do identyfikacji i da się śledzić kolejne adresy, na które trafiają. Chcąc zyskać większą prywatność można korzystać z mikserów kryptowalut. Usługi tego typu nie cieszą się jednak dużą popularnością, więc środki, które trafiają do mieszania, również mogą znaleźć się kiedyś na oku instytucji.

Inaczej przedstawia się sprawa monero, którego prywatność jest dużo wyższa niż w przypadku bitcoina. XMR wykorzystuje technologie, dzięki którym w ukryciu pozostają takie dane jak: rozmiar transakcji, portfele nadawcy i odbiorcy oraz adresy IP, z których wykonano zlecenia. Dzięki temu kryptowaluta zdobywa rosnącą popularność wśród cyberprzestępców, zwłaszcza gangów ransomware, co wpływa negatywnie na jej odbiór. Z monero chętnie korzystają jednak także zwykli użytkownicy, którzy cenią swoją anonimowość w sieci.

Atomowe swapy

Do tej pory większość usług pozwalających na przerzucanie środków pomiędzy blockchainami bitcoina i monero, była scentralizowana, a pośrednik w jakiś sposób rejestrował dane osób, które z nich korzystały. Jeżeli nie poprzez weryfikację KYC, to choćby poprzez adres IP lub historię transakcji. Wraz z pojawieniem się atomowych swapów on-chain (inaczej cross-chainowe swapy) użytkownicy mogą przełączać się między walutami bez ujawniania swoich danych. To zwiększa prywatność, pozwalając na transakcje bez pozostawiania cyfrowych śladów. Tego rodzaju rozwiązania z pewnością nie przypadną jednak do gustu władzom i służbom, dla których staną się one oczywistym celem do zwalczania.

Monero rośnie o ponad 30% ze względu na amerykańskie plany podatkowe
reklama
reklama