Sam Bankman-Fried otrzymał 1 mld USD pożyczki od Alameda

SBF otrzymał 1 mld USD osobistej pożyczki od Alameda Research

Anna Sutowicz
FTX domaga się zwrotu darowizn

Nowy wniosek o upadłość złożony przez głównego restrukturyzatora FTX, Johna Raya III wskazuje, że Sam Bankman-Fried otrzymał 1 mld USD pożyczki od firm powiązanych z FTX.


FTX Group naruszyła zasady rachunkowości

John Ray, czyli nowy dyrektor generalny FTX oskarżył Sama Bankmana-Frieda i innych byłych dyrektorów jego spółek o ukrywanie nielegalnego wykorzystania funduszy klientów i „potajemne zwolnienie Alameda Research z niektórych aspektów protokołu automatycznej likwidacji” na platformie.

Zdaniem Ray’a, FTX Group naruszyła zasady rachunkowości finansowej. Przede wszystkim giełda nie uwzględniała w swoich raportach zobowiązań wobec klientów. Nowy wniosek o upadłość złożony przez Johna Raya III, podkreśla, że Sam Bankman-Fried aka SBF, czyli były dyrektor generalny FTX, uzyskał osobistą pożyczkę w wysokości 1 miliarda dolarów od Alameda Research. Dyrektor inżynierii FTX Nishad Singh natomiast otrzymał od firmy pożyczkę w wysokości 543 milionów dolarów.

Ray zauważył, że w pionach firmy nie było ładu korporacyjnego. Wszystkie decyzje były podejmowane przez wąski krąg ludzi kierowany przez Bankmana-Frieda i 2 współzałożycieli. W celu restrukturyzacji, Ray warunkowo podzielił firmę na 4 grupy wedle obszarów działalności. Jego zdaniem, 2 z nich są niewypłacalne: związane z działalnością giełdową (FTX.com) oraz tradingiem (Alameda Research).

FTX bez działu księgowości

W oświadczeniu złożonym do sądu upadłościowego Ray podkreślał swoje wieloletnie doświadczenie w zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstw:

Prawie każda sytuacja, w której byłem zaangażowany, charakteryzowała się jakąś słabością kontroli wewnętrznej, zgodności, zarządzania zasobami ludzkimi i integralności systemów. Ale nigdy w swojej karierze nie widziałem tak kompletnej porażki kontroli korporacyjnej i absolutnego braku wiarygodnych informacji finansowych.

Zauważył, że duży biznes, nie tylko pod względem skali branży kryptograficznej, nie posiadał działu księgowości. Usługi te były świadczone na zasadzie outsourcingu.

Grupa FTX nie miała scentralizowanej kontroli nad środkami pieniężnymi. Do nieprawidłowości proceduralnych w zarządzaniu pieniędzmi należał brak dokładnego wykazu rachunków bankowych i osób, które je podpisały.

Wcześniej John Ray nalegał, by nie polegać na tweetach Bankmana-Frieda, ponieważ nie może on już wypowiadać się w imieniu FTX i powiązanych firm.

FTX domaga się zwrotu darowizn



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.