Samurai Wallet, Zcash i OpenBazaar na liście zagrożeń Europolu
Europol opublikował w poniedziałek raport o ocenie przestępczości zorganizowanej w Internecie. Za największe zagrożenia, przeszkadzające w pracy śledczych, uznano m.in. popularne portfele i technologie zwiększające prywatność użytkowania kryptowalut.
Podzielony na 5 części raport przedstawia szerokie spektrum internetowej przestępczości. Europol opisuje w nim zagadnienia związane z kryminalnym wykorzystaniem Darknetu, w tym przez handlarzy narkotyków czy siatki pedofilskie. Uwagę poświęcono także hakerskim atakom oraz przeszkodom stojącym na drodze śledczych, próbujących odkryć tożsamość internetowych przestępców. Jednym z głównych czynników, które utrudniają ich prace mają być kryptowaluty oraz opracowane dla nich rozwiązania, zwiększające prywatność użytkowania. Według Europolu:
W odniesieniu do kryptowalut w Darkwebie, usługi portfeli o zwiększonej prywatności za pomocą zastosowania koncepcji coinjoin (na przykład portfele Wasabi i Samurai) wyłoniły się jako główne zagrożenie oprócz dobrze ugruntowanych, scentralizowane mikserów. Poza oczekiwanymi funkcjonalność, w tym zaawansowanym zdecentralizowanym mieszaniem coinów lub integracją Tora, oferują dodatkowe funkcje. Na przykład Samurai udostępnia opcję zdalnego czyszczenia za pomocą komendy SMS w przypadku niebezpieczeństwa.
Ponadto raport wymienia, że przestępcy używają coraz częściej portfeli sprzętowych, które zapewniają im bezpieczne przechowywanie środków i kluczy prywatnych.
OpenBazaar i Particl.io
Zdecentralizowane protokoły określono jako “zagrożenie o wysokim priorytecie”. Europol stwierdza w raporcie:
Przestępcy zaczęli wykorzystywać inne zdecentralizowane platformy rynkowe skupiające się na prywatności, takie jak OpenBazaar i Particl.io, aby sprzedawać swoje nielegalne towary.
Monero, zcash i dash
Na liście zagrożeń Europolu nie mogło zabraknąć coinów zapewniających anonimowość użytkowania. Według raportu, na czele wykorzystania w Darkwebie wciąż plasuje się bitcoin, jednak jego miejsce powoli zaczyna zajmować monero. Na kolejnych miejscach w rankingu popularności “privacy coin’ów” wymieniono zcash i dash. Zdaniem Europolu “coiny służące ochronie prywatności mogą stanowić poważną przeszkodę w dochodzeniach prowadzonych przez organy ścigania”.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.