Samurai Wallet, Zcash i OpenBazaar na liście zagrożeń Europolu | Wiadomości | CrypS.

Samurai Wallet, Zcash i OpenBazaar na liście zagrożeń Europolu

Michał Misiura
europol opublikował raport o zagrożeniach przestępczością w internecie - w rolach głównych kryptowaluty

Europol opublikował w poniedziałek raport o ocenie przestępczości zorganizowanej w Internecie. Za największe zagrożenia, przeszkadzające w pracy śledczych, uznano m.in. popularne portfele i technologie zwiększające prywatność użytkowania kryptowalut.

Podzielony na 5 części raport przedstawia szerokie spektrum internetowej przestępczości. Europol opisuje w nim zagadnienia związane z kryminalnym wykorzystaniem Darknetu, w tym przez handlarzy narkotyków czy siatki pedofilskie. Uwagę poświęcono także hakerskim atakom oraz przeszkodom stojącym na drodze śledczych, próbujących odkryć tożsamość internetowych przestępców. Jednym z głównych czynników, które utrudniają ich prace mają być kryptowaluty oraz opracowane dla nich rozwiązania, zwiększające prywatność użytkowania. Według Europolu:

W odniesieniu do kryptowalut w Darkwebie, usługi portfeli o zwiększonej prywatności za pomocą zastosowania koncepcji coinjoin (na przykład portfele Wasabi i Samurai) wyłoniły się jako główne zagrożenie oprócz dobrze ugruntowanych, scentralizowane mikserów. Poza oczekiwanymi funkcjonalność, w tym zaawansowanym zdecentralizowanym mieszaniem coinów lub integracją Tora, oferują dodatkowe funkcje. Na przykład Samurai udostępnia opcję zdalnego czyszczenia za pomocą komendy SMS w przypadku niebezpieczeństwa.

Ponadto raport wymienia, że przestępcy używają coraz częściej portfeli sprzętowych, które zapewniają im bezpieczne przechowywanie środków i kluczy prywatnych.

OpenBazaar i Particl.io

Zdecentralizowane protokoły określono jako „zagrożenie o wysokim priorytecie”. Europol stwierdza w raporcie:

Przestępcy zaczęli wykorzystywać inne zdecentralizowane platformy rynkowe skupiające się na prywatności, takie jak OpenBazaar i Particl.io, aby sprzedawać swoje nielegalne towary.

Monero, zcash i dash

Na liście zagrożeń Europolu nie mogło zabraknąć coinów zapewniających anonimowość użytkowania. Według raportu, na czele wykorzystania w Darkwebie wciąż plasuje się bitcoin, jednak jego miejsce powoli zaczyna zajmować monero. Na kolejnych miejscach w rankingu popularności „privacy coin’ów” wymieniono zcash i dash. Zdaniem Europolu „coiny służące ochronie prywatności mogą stanowić poważną przeszkodę w dochodzeniach prowadzonych przez organy ścigania”.

Pełny raport dostępny do pobrania na stronie Europolu

europol opublikował raport o zagrożeniach przestępczością w internecie - w rolach głównych kryptowaluty



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.