Rosja z największym obrotem bitcoinem na świecie | Wiadomości | CrypS.

Rosja z największym obrotem bitcoinem na świecie

Marek Lesiuk
world - bitcoin

Portal CryptoDiffer opublikował ranking krajów pod względem rozmiarów obrotu bitcoinem. Źródłem danych jest zdecentralizowana giełda wymiany kryptowalut LocalBitcoins.

Dane, o których mowa, przedstawiają stan aktualny na 3 maja bieżącego roku.

graphic - map - bitcoin - countries

Którędy bitcoin krąży po świecie

W rankingu rzuca się w oczy przewaga liczebna krajów tzw. trzeciego świata. Większość miejsc zajmują lokacje niekojarzące się z nowoczesną ekonomią informacyjną (a nawet wprost przeciwnie).

Wspólną cechą, która łączy wiele z wyszczególnionych krajów, to zmora w postaci dużego potencjału gospodarczej niestabilności.

Za równie istotny czynnik należy też uznać małe bądź nieistniejące zaufanie do ich oficjalnych (i czasem niemal bezwartośicowych) walut państwowych.

Kto na czele?

Wrażenie robi tu pierwsza pozycja Rosji – państwa o relatywnie monokulturowej, toczonej korupcją gospodarce opartej na eksporcie surowców, gł. ropopochodnych.

Kpiąc sobie z płynących z Kremla pogróżek i zakazów (i osłonięci przed jego represjami przez anonimowość łańcucha blockchainu), rosyjscy użytkownicy odpowiadają za 17% ruchu na LocalBitcoins.

Kto wie czy nawet nie bardziej dające do myślenia jest tu drugie miejsce, zajmowane przez Wenezuelę – jest to kraj powielający schemat rosyjski, tyle że do potęgi.

A przede wszystkim – doszczętnie zrujnowany i wyludniony latami despotycznej i wprost nieprawdopodobnie nieudolnej dyktatury socjalistycznej. Jej usiłujący przeżyć w tych ciężkich warunkach mieszkańcy wygenerowali 13% obrotu platformy.

Dalej – ale nie mniej ciekawie

Także kolejne kraje rankingu bądź to państwa częstokroć niewiele odbiegające od powyższego wzorca, które dodatkowo nie są wolne od innych socjoekonomicznych „atrakcji” będących ich udziałem. Jak dziury finansowej i wielokrotnych bankructw (Argentyna), szalejącej korupcji (Ukraina) czy ogólnego braku zaufania do władz (Nigeria, RPA).

Wysokie, czwarte miejsce Kolumbii (8%) można wyjaśnić dość prosto, choć nieoficjalnie – duża część faktycznego dochodu tego kraju pochodzi z eksportu narkotyków (w czym jest on światowym potentatem).

Natomiast trzecie miejsce Stanów Zjednoczonych (11%) oraz piąte Wielkiej Brytanii (6%) wynikać może po prostu z rozmiarów gospodarek tych krajów, i należałoby być może traktować je jako wyjątek.

Sic transit gloria mundi…

Giełda LocalBitcoins do niedawna należała do wiodących podmiotów na rynku wymiany kryptowalut. Niestety ostatnimi czasy, wraz z narzuceniem inwigilacyjnych procedur KYC, agresywnie stręczonych przez instytucje rządowe, zatraciła swoją główną w oczach użytkowników zaletę, jaką była prywatność, zapewniana przez zdecentralizowany model funkcjonowania w systemie P2P.

Z pewnością zatem ranking opublikowany przez CryptoDiffer dostarcza interesujących danych, otwartym natomiast pozostaje pytanie, na ile dane te są obecnie miarodajne w odniesieniu do całości rynku walut wirtualnych.

world - bitcoinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.