Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [7.12.2022] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [7.12.2022]

Redaktor: Albert Czajkowski
sytuacja na rynku kryptowalut 7.12.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 7 grudnia.


Spis treści:


Michael Saylor: XRP i ETH to papiery wartościowe

Michael Saylor, założyciel i były dyrektor generalny MicroStrategy, wyraził opinię, że bitcoin to jedyna kryptowaluta mogącą być uznawana za towar. Stwierdził, że XRP i ETH to niezarejestrowane papiery wartościowe, którymi powinna zająć się Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Poparł też działania regulatora w odniesieniu do Ripple.

Czytaj więcej: Michael Saylor: XRP i ETH to papiery wartościowe


Paragwaj głosuje za odrzuceniem ustawy regulującej kryptowaluty

Niższa izba parlamentu Paragwaju nie przyjęła ustawy, która uregulowałaby kryptowaluty. Na sesji 5 grudnia dokument zdobył jedynie 36 głosów na 41 wymaganych. Ustawa ograniczyłaby m.in. stawki za energię elektryczną dla górnictwa, uznając je za działalność przemysłową.

Czytaj więcej: Paragwaj głosuje za odrzuceniem ustawy regulującej kryptowaluty


Nigeria zaostrza limity wypłat gotówki, by popularyzować CBDC

Jeśli wypłata gotówki z bankomatu to tylko do 45 USD dziennie – zadecydowały władze Nigerii, nakładając także szereg innych limitów (m.in. na podejmowanie pieniędzy z banku). Rząd kraju chce zwiększyć wykorzystanie płatności bezgotówkowych, w tym CBDC – e-nairy, z której po roku od wprowadzenia korzysta zaledwie 0,5% społeczeństwa.

Czytaj więcej: Nigeria zaostrza limity wypłat gotówki, by popularyzować CBDC


Czemu SBF jeszcze nie trafił za kratki?

Prawnicy, którym zadaje się to pytanie, wskazują na kilka czynników decydujących o tym, że śledztwo w sprawie Sama Bankmana-Frieda i FTX może potrwać wiele czasu. Pierwszym z nich jest jurysdykcja giełdy, czyli Bahamy (które mają co prawda umowę ekstradycyjną z USA), drugim: brak pewności co do faktycznego przebiegu wydarzeń, trzecim: paragraf, za który można pociągnąć go do odpowiedzialności i na końcu – kryptowaluty, które są ciągle skomplikowanym tematem dla organów ścigania i prokuratorów.

Czytaj więcej: Czemu SBF jeszcze nie trafił za kratki?


Glassnode: Na rynku ma miejsce “wielki reset kapitału”

W nowym raporcie Glassnode, analitycy firmy zwrócili uwagę na trwające delewarowanie na rynku kryptowalut. Upadek FTX miał doprowadzić do likwidacji 4,3 mld dolarów w otwartych pozycjach z dzwignią co stanowiło drugi już w tym roku rekord po upadku Terry. Zdaniem Glassnode sygnałem, że dno cyklu może być blisko, jest fakt, że współczynnik zysków do strat wynosi aktualnie 1 do 14.

Czytaj więcej: Glassnode: Na rynku ma miejsce “wielki reset kapitału”


Trudność wydobycia Bitcoina spadła o 7,32%

Po ostatnim przeliczeniu trudność wydobycia BTC spadła o 7,32%, do poziomu 34,24 T. Po raz ostatni zmiana o podobnej wielkości miała miejsce w lipcu zeszłego roku. Hashprice nadal utrzymuje się na historycznych minimach, oscylując wokół ~0,06 USD. Jeśli przychody górników spadną jeszcze niżej lub utrzymają się na tym poziomie przez dłuższy czas, może dojść do dalszych bankructw w branży miningowej.

Czytaj więcej: Trudność wydobycia Bitcoina spadła o 7,32 proc.


CEO Crypto.com ostrzega przed FUD-em na swój temat

Kris Marszalek, prezes giełdy Crypto.com, opublikował post, w którym zarzucił mediom rozprzestrzenianie FUD-u na swój temat, sięgając do jego biznesowej przeszłości. Jak opisuje, niemal 20 lat temu kierował spółką Starline, która w 2007 roku zatrudniała 400 osób i osiągała 81 mln USD przychodu. Zajmował się wówczas sprzedażą pendrive’ów. Wszystko miało posypać się przez kryzys w 2008 roku. W 2009 r. Starline ogłosiło bankructwo. Marszalek wspomniał także o swojej kolejnej firmie – Beecrazy, którą miał sprzedać w 2013 roku za 21 mln dolarów.

Jednocześnie z sieci zniknął artykuł, którego autorzy twierdzili, że jeden z biznesów Marszalka doprowadził do strat po stronie sklepów, które korzystały z jego platformy e-commerce.


CZ odpowiada na zarzuty związane z upadkiem FTX

Prezes Binance, Changpeng Zhao, odniósł się do zarzutów, według których przyczynił się do upadku FTX i Alameda Research. CZ napisał na Twitterze, że spółki te upadły przez swoje nieuczciwe działania (“ukradły miliardy dolarów należące do użytkowników”) oraz nazwał Sama Bankmana-Frieda największym oszustem w historii. Podkreślił, że uczciwe spółki nie upadają przez jeden tweet oraz wskazał, że Caroline z Alamedy ujawniła na Twitterze floor price FTT, którego utrzymanie było krytycznie ważne dla przetrwania imperium SBF-a.


Financial Times ujawnia w co inwestował Sam Bankman-Fried

“Oprócz prowadzenia giełdy kryptowalut, która nie wymieniała kryptowalut i posiadania funduszu hedgingowego, który nie miał hedga, Sam Bankman-Fried miał także fundusz venture capital, który nie inwestował własnego kapitału.” – donosi Financial Times.

Według zestawień, do których dotarli dziennikarze, w portfolio grupy znajdowało się prawie 500 niepłynnych inwestycji w spółki z różnych sektorów. Poza startupami z branży kryptowalut i biznesami Elona Muska można znaleźć tu platformy bukmacherskie, klinikę płodności, niszowe studia gier video, czy firmę zajmującą się ogrodnictwem pionowym. Łączna kwota zainwestowanych środków to 5,4 miliarda dolarów i wygląda na to, że rozdzielenie funduszy pomiędzy Alamedą Research i FTX było fikcją.


Iran rozważa blokowanie kont bankowych za brak hidżabu

Członek Komisji Kultury Islamskiego Zgromadzenia Konsultacyjnego, Hossein Jalali, podobno powiedział mediom, że rozważanym środkiem jest blokowanie kont bankowych należących do kobiet nieprzestrzegających wymogu zakrywania głowy. Osoby bez hidżabu miałyby otrzymywać dwukrotne ostrzeżenie przez SMS-a, po których władze mogłyby odciąć je od usług bankowych. –> źródło: Cointelegraph


Republikański kongresmen ukarany za kryptowalutowy Pump and Dump

Madison Cawthorn z Karoliny Północnej został ukarany grzywną w wysokości 14 000 dolarów przez Komisję Etyki Izby Reprezentantów. Powodem jej nałożenia był udział Republikanina w kryptowalutowym schemacie Pump and Dump z tokenami LGB (Let’s Go Brandon). Cawthorn promował LGB na Twitterze oraz osobiście po kupieniu tokenów za 150 000 dolarów i zrzucał je trzykrotnie, gdy ich cena rosła. –> źródło: Blockworks


Wilk z Wall Street radzi unikać kryptowalut poza BTC i ETH

W ostatnim nagraniu od Jordana Belforta, znanego jako Wilk z Wall Street, były broker poradził inwestorom trzymać się z daleka od altcoinów. “Oprócz bitcoinów i Ethereum nie dotknąłbym ani jednej kryptowaluty (…) ale jeśli jesteś właścicielem tych tokenów, teraz jest najgorszy czas na ich sprzedaż – powiedział.


Hiszpański token kibicowski traci po porażce z Marokiem

Po porażce w meczu z Marokiem na Mundialu w Katarze, hiszpański token kibicowski Spain National Fan Token (SNFT) zaliczył spadek o ponad 40%. Aktualnie SNFT traci – 47% w ciągu 24h.


Winamp zaczyna obsługiwać muzyczne NFT

Popularny odtwarzać MP3 z lat 90-tych wkracza w obszar blockchain. Winamp zaczął umożliwiać podpięcie portfela MetaMask za pośrednictwem przeglądarek Brave, Chrome lub Firefox, obsługuje pliki audio i wideo ERC-721 i ERC-1155 oraz jest kompatybilny z sieciami Ethereum i Polygon.

sytuacja na rynku kryptowalut 7.12.2022reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.