Michael Saylor: XRP i ETH to papiery wartościowe

Michael Saylor: XRP i ETH to papiery wartościowe i SEC powinien się nimi zająć

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Albert Czajkowski
Michael Saylor twierdzi, że XRP i ETH to papiery wartościowe

Michael Saylor z MicroStrategy wzywa Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) do zamknięcia Ripple. Twierdzi, że ETH i XRP to niezarejestrowane papiery wartościowe.


W najnowszym wystąpieniu, Michael Saylor czyli założyciel i były dyrektor generalny MicroStrategy wypowiadał się na temat klasyfikacji kryptowalut. Jego zdaniem, Bitcoin (BTC) to jedyny etyczny towar, a wszystkie inne altcoiny, w tym XRP i Ethereum (ETH) są niezarejestrowanymi papierami wartościowymi.

Michael Saylor wzywa SEC do zamknięcia Ripple

Ponadto, założyciel MicroStrategy wyraził poparcie dla stanowiska Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w sprawie przeciwko Ripple. Jego zdaniem, Ripple powinno zostać zamknięte przez organy regulacyjne. Podkreślił, że firma kryptograficzna wydała inwestorom tokeny XRP jako niezarejestrowany papier wartościowy i naruszyła przepisy prawa:

Ripple [XRP] to niezarejestrowany papier wartościowy. To dość oczywiste. Firma jest właścicielem wielu z nich i sprzedaje je ogółowi społeczeństwa, ale nigdy nie wprowadziła firmy na giełdę. Nie ma ujawnień. Podobnie jak Ethereum (ETH); to niezarejestrowany papier wartościowy. (…) Myślę, że najlepszą rzeczą dla świata byłoby zamknięcie przez SEC wszystkich [altcoinów]. To wszystko jest nieetyczne.

Stanowisko założyciela MicroStrategy jest zgodne z argumentacją SEC w sporze sądowym z Ripple.

Sprawa Ripple vs SEC

SEC pozwała Ripple pod koniec 2020 roku za rzekomą sprzedaż XRP jako niezarejestrowanego papieru wartościowego. W ubiegłym tygodniu, po prawie dwóch latach pism procesowych, Ripple zwróciło się do sądu z wnioskiem o wydanie wyroku podsumowującego. Firma kryptograficzna twierdzi, że komisja nie udowodniła istnienia umowy inwestycyjnej i nie mogła przedstawić żadnego istotnego faktu przeciwnego. Stuart Alderoty, tj. główny radca prawny Ripple, napisał na Twitterze, że to ostatni wniosek, w którym firma zwraca się do sądu o wydanie korzystnego wyroku.

Michael Saylor twierdzi, że XRP i ETH to papiery wartościowereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.