Paragwaj głosuje za odrzuceniem ustawy regulującej kryptowaluty

Paragwaj głosuje za odrzuceniem ustawy regulującej kryptowaluty

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
Paragwaj przegłosował ustawę dotyczącą kryptowalut

Paragwaj głosuje za odrzuceniem ustawy regulującej kryptowaluty. Dokument pierwotnie przyjęty w lipcu, w sierpniu został zawetowany przez prezydenta Mario Abdo Beníteza. Następnie Senat odrzucił weto, a ustawa trafiła ponownie do Izby Reprezentantów.


Niższa izba Paragwaju nie przyjęła ram prawnych dotyczących kryptowalut. Ustawa zatytułowana: “Regulacja przemysłu i marketingu aktywów wirtualnych” miała na celu unormowanie komercjalizacji, pośrednictwa, wymiany, transferu, przechowywania i administrowania aktywami kryptowalutowymi. W szczególności ograniczyłaby stawki za energię elektryczną dla górnictwa, uznając je za działalność przemysłową.

Ustawa początkowo została przyjęta w lipcu tego roku. Prezydent Mario Abdo Benítez zawetował ją w sierpniu, odsyłając do parlamentu w celu wprowadzenia poprawek i ponownego głosowania. Wówczas senator Fernando Silva Facetti powiedział, że decyzja prezydenta zignorowała istnienie górnictwa kryptowalutowego, które obecnie funkcjonuje w cieniu przepisów. Początkiem października Senat odrzucił  prezydenckie weto.

Do odwrócenia weta prezydenta zabrakło 5 głosów

Na sesji z 5 grudnia członkowie legislatury dyskutowali o zaletach i wadach zachęcania górników kryptowalut do działania w kraju. Ostatecznie głosowali przeciwko poprawkom, które skutecznie odwróciłyby prezydenckie weto. Ustawa zdobyła tylko 36 głosów, a do jej przyjęcia konieczne było uzyskanie 41 głosów.

Branża kryptowalut znalazła się w konflikcie z lokalnym operatorem sieci Ande i niektórymi członkami parlamentu, którzy twierdzą, że infrastruktura nie jest w stanie poradzić sobie z nadmiernym obciążeniem, a sektor górnictwa nie przynosi wielkich korzyści lokalnej gospodarce i społeczeństwu. W sierpniu Ande zwróciło się do rządu o zwiększenie taryfy za energię elektryczną dla górników aż o 60% w stosunku do stawki przemysłowej. Ustawa ograniczyłaby te podwyżki do 15%.

Paragwaj przegłosował ustawę dotyczącą kryptowalutreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.