Nigeria zaostrza limity wypłat gotówki, by popularyzować CBDC | Wiadomości | CrypS.

Nigeria zaostrza limity wypłat gotówki, by popularyzować CBDC

Redaktor: Michał Misiura
bank centralny nigerii ogranicza wypłaty z bankomatów

Nigeria drastycznie zmniejszyła ilość gotówki, jaką mogą wypłacić osoby fizyczne i firmy. W ten sposób kraj chce przeforsować politykę „bezgotówkowej Nigerii” i zwiększyć wykorzystanie e-Nairy – cyfrowej waluty banku centralnego Nigerii (CBDC).


Bank centralny Nigerii wydał dyrektywę dla przedsiębiorstw finansowych, w której wskazał, że osoby fizyczne i firmy będą mogły teraz wypłacać z bankomatów 45 USD (20 000 nigeryjskich nairów) dziennie i 225 USD (100 000 nairów) tygodniowo.

Osoby fizyczne i firmy będą również ograniczone do wypłaty odpowiednio 225 USD (100 000 nairów) dziennie i 1125 USD (500 000 nairów) tygodniowo w bankach, a powyżej tej kwoty konieczne będzie opłacenie prowizji w wysokości 5% (osoby fizyczne) i 10% (firmy).

Limitem są objęte wszystkie wypłaty łącznie, więc osoba wypłacająca 45 USD z bankomatu, który następnie próbuje wypłacić gotówkę w banku w tym samym dniu będzie musiała zapłacić 5% prowizji. Poprzednie limity dziennych wypłat gotówki wynosiły 338 USD (150 000 nairów) dla osób fizycznych i 1128 USD (500 000 nairów) dla firm.

Problemy z promocją nigeryjskiej CBDC

Wskaźniki adopcji e-Nairy były niskie od czasu wprowadzenia waluty na rynek 25 października 2021 roku. Według wcześniejszych doniesień medialnych, bank centralny Nigerii ma trudności z przekonaniem obywateli do korzystania z CBDC, a po roku od uruchomienia e-Nairy mniej niż 0,5% populacji zgłosiło, że korzystało z tej formy pieniądza.

Nigeria wprowadziła swoją politykę „bezgotówkową” w 2012 roku, sugerując, że odejście od fizycznej gotówki uczyni jej system płatności bardziej wydajnym, zmniejszy koszty usług bankowych i poprawi skuteczność polityki monetarnej.

26 października prezes banku centralnego Nigerii Godwin Emefiele zauważył, że 85% wszystkich znajdujących się w obiegu nairów jest przechowywana poza bankami i w związku z tym bank będzie ponownie emitował nowe banknoty, starając się wzmocnić przejście na płatności cyfrowe.

bank centralny nigerii ogranicza wypłaty z bankomatówreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.