Glassnode: Na rynku ma miejsce "wielki reset kapitału" | Wiadomości | CrypS.

Glassnode: Na rynku ma miejsce “wielki reset kapitału”

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
on-chain analiza

Według dostawcy danych on-chain, Glassnode, obecnie na rynku kryptowalut ma miejsce “wielki reset kapitału”. W swoim najnowszym raporcie firma stwierdziła, że upadek FTX spowodował “jedno z największych wydarzeń delewarowania w historii aktywów cyfrowych”.


Rynki konsolidują się tuż powyżej najniższych poziomów cyklu od czasu krachu FTX na początku listopada. Ponadto nastąpił lekki wzrost aktywności on-chain, ale nie na tyle znaczący, aby katalizować większe ruchy cenowe.

Glassnode przeanalizował wielkość strat poniesionych przez wszystkich uczestników rynku podczas masowego delewarowania.

Takie “wypłukiwanie” nie jest niczym nowym na rynkach kryptowalut. Przymusowe likwidowanie nadmiernie zadłużonych pozycji jest zdrowsze dla kształtowania się cen w dłuższej perspektywie. Wysoka dźwignia finansowa jest generalnie nie do utrzymania w przypadku każdej klasy aktywów.

Rekordowa kapitulacja

W tym roku miały miejsce dwa przypadki kapitulacji – w czerwcu i w listopadzie. Upadek FTX spowodował rekordową jednodniową stratę w wysokości 4,43 miliarda dolarów.

Jednak czerwcowa wyprzedaż, która została wywołana przez upadek ekosystemu Terra, przyniosła ponad 700 milionów dolarów dziennych strat przez dwa tygodnie.

Glassnode zbadał stosunek między zrealizowanym zyskiem a zrealizowaną stratą, zauważając, że osiągnął on rekordowo niski poziom. Eksperci podsumowali:

wszystko wskazuje to, że straty zablokowane przez rynek były 14x większe niż realizacja zysków.

Poprzednie najniższe wartości wskaźnika wystąpiły na dnach cyklu rynków niedźwiedzia w latach 2011, 2015 i 2018. Następnie miała miejsce zmiana trendu makro, a rynek byka rozpoczął się w następnym roku we wszystkich trzech scenariuszach.

W raporcie stwierdzono, że wielkość strat zmniejszyła się w ostatnich tygodniach po “wypłukaniu”. Prawdopodobnie konsolidacja będzie trwała przez kilka miesięcy, zanim będzie można zauważyć jakiekolwiek znamienne odwrócenie trendu.

on-chain analizareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.