Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [28.11.2022] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [28.11.2022]

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
sytuacja na rynku kryptowalut 28.11.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 28 listopada.


Spis treści:


Tokeny WBTC i stETH straciły „peg” z oryginalnymi aktywami

Od 21 listopada cena WBTC kilkukrotnie traciła swój „peg” do pierwotnej kryptowaluty. Maksymalne odchylenie od „benchmarku” wyniosło 2,5%, jak podaje CoinGecko. W chwili pisania tego tekstu, token handlowany jest w pobliżu 0,99 BTC (na platformie Binance).

Notowania Lido w stETH również straciły parytet względem Ethereum. Według CoinGecko maksymalna rozbieżność osiągnęła prawie 3% (odnotowana 24 listopada). W chwili pisania tego tekstu, aktywo jest notowane w pobliżu 0,98 ETH (na platformie Curve).

Czytaj więcej: Tokeny WBTC i stETH straciły „peg” z oryginalnymi aktywami


Putin wezwał do stworzenia miedzynarodowego systemu płatności na blockchainie

Priorytety zmieniają się w zależności od wydarzeń. Doskonale widzi to prezydent Rosji. W niedawnym wystąpieniu na międzynarodowej konferencji Artificial Intelligence Journey 2022 poświęconej sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu, Władimir Putin wspomniał o korzyściach płynących z zastosowania globalnego systemu płatności opartego na technologii blockchain.

Czytaj więcej: Putin wezwał do stworzenia miedzynarodowego systemu płatności na blockchainie


CZ tłumaczy transfer 127 000 BTC z portfela rezerw Binance

Jak zaobserwował Whale Alert, z portfela Binance przelano dziś na nieznany adres 127 351 BTC, o wartości ponad 2 miliardów USD. Prezes giełdy Changpeng “CZ” Zhao wyjaśnił, że jest to element audytu, w którym przesyłają swoje środki na nowe adresy, żeby uwodnić dostęp do portfeli i w najbliższym czasie, przetransferowane zostaną także inne środki.


Salwador uruchamia Narodowe Biuro Bitcoina (ONBTC)

Rząd Salwadoru uruchomił Narodowe Biuro Bitcoina (ONBTC). Celem tej wyspecjalizowanej jednostki administracyjnej będzie projektowanie, diagnozowanie, planowanie, programowanie, koordynowanie, monitorowanie, mierzenie, analizowanie i ocena planów, programów i projektów związanych z Bitcoinem (BTC) dla rozwoju gospodarczego kraju. Prezydent Nayib Bukele zamierza zatrudnić dyrektora agencji, który według swojego uznania utworzy cały niezbędny personel.

Czytaj więcej: Salwador uruchamia Narodowe Biuro Bitcoina (ONBTC)


Inwestowanie w Bitcoina wciąż ma sens – mówi Tom Lee

Szef działu badań Fundstrat – Tom Lee – wciąż jest byczo nastawiony do bitcoina i uważa, że aktywo to może pełnić rolę właściwego narzędzia inwestycyjnego dla niektórych inwestorów. W ostatnim wywiadzie stwierdził, że cała branża krypto miała fatalny rok, ale spodziewa się, że nadchodzący 2023 będzie inny, lepszy.

Czytaj więcej: Inwestowanie w Bitcoina wciąż ma sens – mówi Tom Lee


INTERPOL przejmuje 130 mln USD od cyberprzestępców

INTERPOL ogłosił przejęcie pieniędzy i aktywów wirtualnych o wartości 130 mln USD od cyberprzestępców na całym świecie. Akcja organów ścigania o kryptonimie „HAECHI III” trwała 5 miesięcy (od 28 czerwca do 23 listopada 2022 roku). INTERPOL aresztował prawie tysiąc podejrzanych, zablokowano blisko 2800 kont bankowych i kont wirtualnych aktywów powiązanych z nielegalnymi dochodami pochodzącymi z internetowych przestępstw finansowych. Wśród cyberprzestępstw, które wygenerowały wspomnianą kwotę znajdują się m.in. oszustwa inwestycyjne, phishing głosowy, sextortion i pranie pieniędzy związane z nielegalnym hazardem online.

Czytaj więcej: INTERPOL przejmuje 130 mln USD od cyberprzestępców


Wyciek danych z giełdy kryptowalut Coinsquare

Kanadyjska giełda kryptowalut Coinsquare poinformowała, że nieuprawniony podmiot zewnętrzny uzyskał dostęp do bazy danych jej klientów. Wśród narażonych na kradzież informacji znajdowały się: imiona i nazwiska klientów, adresy e-mail, adresy zamieszkania, numery telefonów, daty urodzenia, identyfikatory urządzeń, adresy portfeli publicznych, historie transakcji i salda kont.

Czytaj więcej: Wyciek danych z giełdy kryptowalut Coinsquare


Zmarł współzałożyciel Amber Group

W środę, 23 listopada, nagle zmarł 30-letni współzałożyciel firmy kryptowalutowej Amber Group, Tiantian Cullander. Szczegóły dotyczące jego śmierci nie zostały ujawnione.

Grupa Amber została uruchomiona w 2017 roku z udziałem byłych pracowników największych banków Goldman Sachs Group i Morgan Stanley. Firma zaczęła się szybko rozwijać, a już w 2019 roku Tiantian Kullander trafił na listę młodych miliarderów Forbesa.

Na początku roku firma była wyceniana na 3 miliardy dolarów, a w lutym zamknęła rundę finansowania o wartości 200 milionów dolarów. Kullander zasiadał w zarządzie Fnatic, jednej z najbardziej udanych organizacji eSportowych na świecie, a także założył KeeperDAO. –> źródło: bits.media


Policja aresztuje właściciela i 145 klientów iSpoof.com

Usługa “iSpoof” została usunięta z sieci, a jej główny operator trafił w ręce londyńskiej policji. Przestępcy korzystający z platformy wyłudzili dzięki jej pomocy około 120 milionów USD, wykonując ponad 10 mln połączeń. Usługa umożliwiała podszywanie się pod numery telefonu dowolnych instytucji, służb lub osób, a jednym z jej najpopularniejszych zastosowań były oszustwa bankowe. iSpoof.com działało przez 16 miesięcy. Poza operatorem aresztowano 145 klientów, a policja pracuje nad wykryciem kolejnych użytkowników. –> Europol


Hakerzy udostępniają dane 5,4 mln użytkowników Twittera

24 listopada dane 5 485 635 użytkowników Twittera zostały opublikowane za darmo na forum hakerskim. Do wycieku doszło w połowie zeszłego roku, a baza krążyła po sieci wystawiona na sprzedaż za 30 000 dolarów. Informacje użytkowników obejmują loginy, identyfikatory Twttera, nazwiska, lokalizacje, ale także numery telefonów i adresy mailowe. Badacze cyberbezpieczeństwa potwierdzili autentyczność danych, kontaktując się z częścią ofiar. –> BleepingComputer

forum w darknecie gdzie wystawiono dane użytkowników twittera

Huobi odrzuca możliwość połączenia z Poloniex

Według doniesień CoinDesk, zespół giełdy kryptowalut Huobi odrzucił plotki o możliwym przejęciu platformy przez Poloniex. W ostatnich dniach sugestie na ten temat pochodziły m.in. od Justina Suna, związanego z obiema spółkami. W mailingu do klientów Huobi poinformowało, że plotki na ten temat są “kategorycznie nieprawdziwe” i obie giełdy działają niezależnie. –> CoinDesk


Twórca BitConnect nadal poza zasięgiem władz USA

Miejsce przebywania Satisha Kumbhaniego, założyciela kryptowalutowego oszustwa BitConnect, pozostaje sekretem – wskazuje list SEC do Sądu Okręgowego Południowego Nowego Jorku. Obywatel Indii pozostaje poza zasięgiem władz, które próbują wręczyć mu wezwanie. Piramida finansowa Kumbhaniego mogła pochłonąć nawet 2 miliardy dolarów od oszukanych inwestorów. Pod koniec zeszłego roku ukarano głównego promotora BitConnect w USA – Glenna Arcado. –> FNG

sytuacja na rynku kryptowalut 28.11.2022reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.