Tokeny WBTC i stETH straciły "peg" z oryginalnymi aktywami | Wiadomości | CrypS.

Tokeny WBTC i stETH straciły “peg” z oryginalnymi aktywami

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
opakowane tokeny (wrapped tokens)

Po upadku giełdy FTX i Alameda Research, token Wrapped Bitcoin (WBTC) i stETH straciły parytet odpowiednio do bitcoina i Ethereum.


Od 21 listopada cena WBTC kilkukrotnie tracił swój “peg” do pierwotnej kryptowaluty. Maksymalne odchylenie od “benchmarku” wyniosło 2,5%, jak podaje CoinGecko. W chwili pisania tego tekstu, token handlowany jest w pobliżu 0,99 BTC (na platformie Binance).

wbtc btc

Społeczność podniosła obawy dotyczące aktywnego wydobywania tokenów przez Alameda Research i CoinList. Według Dune Analytics, podmiot powiązany z Samem Bankmanem-Friedem uczestniczył w tworzeniu 101 746 WBTC, giełda kryptowalut wyemitowała 48 408 WBTC – zajmują one odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w indeksie.

11 listopada FTX Group (do której należy Alameda Research) złożyła wniosek o upadłość. Kilka dni później CoinList zawiesił wycofywanie wielu aktywów. Niektórzy użytkownicy zgłaszają, że nadal nie mogą wypłacić środków. Giełda stwierdziła, że to tylko plotki.

W odpowiedzi na informacje krążące w sieci, dyrektor operacyjny serwisu BitGo – Chen Fang powiedział, że każdy wyemitowany WBTC jest jeden do jednego zabezpieczony “oryginalnym” aktywem. Można to zweryfikować na blockchainie.

Deweloper Udi Wertheimer zauważył również, że Alameda Research była jedynie pośrednikiem w emisji WBTC – firma przyjmowała bitcoiny od klientów i wysyłała kryptowalutę do BitGo w celu stworzenia opakowanych tokenów.

Według Etherscan największymi posiadaczami WBTC są adresy powiązane z protokołem MakerDAO, Aave i Compound.

stETH też w problemach

Notowania Lido w stETH również straciły parytet względem Ethereum. Według CoinGecko maksymalna rozbieżność osiągnęła prawie 3% (odnotowana 24 listopada). W chwili pisania tego tekstu, aktywo jest notowane w pobliżu 0,98 ETH (na platformie Curve).

Taka dynamika wynika z obaw inwestorów i odpływów z puli Curve. Według Duna Analytics, wolumen aktywów w istotnych dla tego ostatniego smart kontraktach spadł o 62% od początku listopada.

Podsumowując, wartość aktywów w puli płynności ETH/stETH Curve spadła ponad siedmiokrotnie od maja 2022 r. Eksperci przypisali sytuację likwidacji pozycji u dużych inwestorów, takich jak Alameda Research i Three Arrows Capital.

opakowane tokeny (wrapped tokens)reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.