INTERPOL przejmuje 130 mln USD od cyberprzestępców

INTERPOL przejmuje 130 mln USD od cyberprzestępców

Anna Sutowicz
Interpol 130 mln dolarów do cyberprzestępców

INTERPOL ogłosił przejęcie pieniędzy i aktywów wirtualnych o wartości 130 mln USD od cyberprzestępców na całym świecie. Akcja pod kryptonimem „HAECHI III” trwała 5 miesięcy.


Akcja INTERPOLU pod kryptonimem „HAECHI III”

INTERPOL przejął od cyberprzestępców na całym świecie 130 milionów dolarów. Akcja organów ścigania nosi kryptonim „HAECHI III” i trwała 5 miesięcy (od 28 czerwca do 23 listopada 2022 roku). W komunikacie INTERPOL podaje, że operacja doprowadziła łącznie do zatrzymania 975 osób i pozwoliła śledczym rozwiązać ponad 1600 spraw. Zablokowano blisko 2800 kont bankowych i kont wirtualnych aktywów powiązanych z nielegalnymi dochodami pochodzącymi z internetowych przestępstw finansowych.

Wśród cyberprzestępstw, które wygenerowały wspomnianą kwotę, znajdują się oszustwa związane z romansami, phishing głosowy, oszustwa inwestycyjne, sextortion i pranie pieniędzy związane z nielegalnym hazardem online.

Jürgen Stock, sekretarz generalny INTERPOL-u stwierdził w komunikacie:

Sukces tej operacji opiera się na dwóch kluczowych elementach dla organów ścigania, śledzeniu pieniędzy i współpracy za pośrednictwem INTERPOL-u. Podkreśliliśmy potrzebę podjęcia większych wysiłków w celu pozbawienia przestępców ich nielegalnych zdobyczy, a w ramach tej operacji kraje członkowskie właśnie to zrobiły.

Operacja zgromadziła organy ścigania, jednostki wywiadu finansowego, biura do spraw odzyskiwania mienia, prokuratorów i ekspertów finansowych sektora prywatnego m.in. w celu zidentyfikowania nielegalnych funduszy, wykrycia prania pieniędzy i dezaktywacji powiązanych kont bankowych.

Sukces operacji HAECHI III

Komunikat INTERPOL-u podaje również dwie główne „atrakcje” operacji HAECHI III:

  • Aresztowanie 2 Koreańczyków w Grecji i we Włoszech, podejrzanych o udział w globalnym schemacie Ponzi po sprzeniewierzeniu 29 100 000 USD od 2000 ofiar w Korei.
  • Aresztowanie członków grupy przestępczej z siedzibą w Indiach, która podszywała się pod funkcjonariuszy INTERPOL-u, by dzwonić do ofiar i nakłaniać je do wysłania im 159 tysięcy USD w kryptowalutach. Indyjskie władze dokonały nalotu na call center, przechwytując 4 portfele kryptowalut i inne kluczowe dowody przestępstwa.

Ogłoszenie INTERPOL-u podkreśla skuteczność jego nowego mechanizmu protokołu szybkiego reagowania (ARRP) dotyczącego przeciwdziałania praniu pieniędzy, który został przetestowany po raz pierwszy w ramach poprzedniej operacji agencji o kryptonimie „Operacja Szakal”.

Interpol 130 mln dolarów do cyberprzestępców



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.