Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [28.04.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [28.04.2023]

Redaktor: Michał Misiura
kurs kryptowalut 28.04.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 28 kwietnia 2023 roku


Spis treści:


Hongkong chce by banki współpracowały z rynkiem kryptowalut

Urząd Monetarny Hongkongu przekazał, że oczekuje od banków zgodnej współpracy z licencjonowanymi firmami z rynku kryptowalut. Chodzi głównie o kwestię otwierania rachunków bankowych.

Czytaj więcej: Hongkong chce by banki otwierały kryptowalutowym giełdom konta


 Ukraina reguluje rynek kryptowalut

Ukraina ma wprowadzić nowe, inspirowane polityką Unii Europejskiej przepisy dotyczące kryptowalut. Prace regulacyjne mają zakończyć się jeszcze w tym roku. Wiadomo też opodatkowane będą tylko zyski uzyskiwane przy zamianie krypto-krypto. W pracach regulacyjnych biorą ponoć udział giełdy z rynku blockchaina.

Czytaj więcej: Ukraina pracuje nad regulacjami rynku kryptowalut


Kraken pozywa IRS

Giełda Kraken złożyła pozew przeciwko amerykańskiemu Urzędowi Skarbowemu (IRS). Wszystko ze względu na fakt, iż fiskus wymagał od platformy udostępnienia danych użytkowników.

W lutym 2023 roku IRS złożył wniosek o uzyskanie niektórych danych klientów giełdy Kraken. Żądania dotycyły użytkowników z wolumenem handlowym przekraczającym 20 000 USD w okresie 12 miesięcy w latach 2016-2020.

Czytaj więcej: Kraken pozywa IRS


Do Kwon stanie przed sądem

Do Kwon, były CEO Terry, wobec którego w paru krajach toczy się śledztwo w sprawie rzekomego oszustwa związanego z upadkiem jego projektu, stanie przed sądem. Rozprawa jest zaplanowana na 11 maja. Jak na razie będzie musiał bronić się przed zarzutem posługiwania się fałszywym paszportem.

Czytaj więcej: Do Kwon stanie przed sądem. Znamy datę


Crypto.com nawiązuje partnerstwo z Samsungiem

Platforma Crypto.com nawiązała współpracę z gigantem technologicznym Samsung. Wspólnie wprowadzą zaktualizowaną aplikacje giełdy do urządzeń Samsung Galaxy Z Fold. Nowe funkcje pozwolą użytkownikom porównać szereg tokenów jednocześnie i bardziej efektywnie niż na jakimkolwiek innym urządzeniu mobilnym.

Czytaj więcej: Crypto.com nawiązuje partnerstwo z Samsungiem


Założyciel Reformowanego Kościoła Szatana skazany za nielegalną wymianę bitcoinów

Sąd okręgowy w USA skazał 35-letnią kobietę z New Hampshire na półtora roku więzienia. Została ona oskarżona o nielegalną działalność wymiany kryptowalut. Przelewy przyjmowała na własne konto, a także na założone przez nią konto bankowe Reformowanego Kościoła Szatana – którego zresztą była twórcą.

Kobieta wymieniła ponad 3 miliony dolarów w aktywach cyfrowych. Oskarżona nie zgłosiła tego faktu do organów regulacyjnych, mimo że transakcje przekroczyły 10 000 USD. Nie złożyła też raportu dot. podejrzanych transakcji, mimo że przekroczały one wartość 2000 USD.

Czytaj więcej: Założyciel Reformowanego Kościoła Szatana skazany za nielegalną wymianę bitcoinów


Rekordowa kara dla twórcy Mirror Trading

Dyrektor generalny firmy Mirror Trading International, jednego z największych kryptowalutowych oszustw w historii, musi zapłacić 3,4 miliarda dolarów – zadecydował sąd w Teksasie. Połowa tej kwoty to środki, które mają powrócić do poszkodowanych klientów, a druga część stanowi grzywnę.

Czytaj więcej: Rekordowa kara dla twórcy Mirror Trading


Binance przeprowadził warsztaty dla polskich organów ścigania

Eksperci Binance przeprowadzili dwudniowe warsztaty dla polskiej policji i prokuratorów. Szkolenia dotyczyły przeciwdziałania przestępstwom cybernetycznym i finansowym oraz śledzenia drogi środków na blockchainie.

Czytaj więcej: Binance przeprowadził warsztaty dla polskich organów ścigania


Coinbase odpowiada SEC na zawiadomienie Wells

Wiodąca amerykańska giełda kryptowalut poinformowała w czwartek, że odpowiedziała na zawiadomienie Wells otrzymane od Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), wzywając agencję do niewszczynania działań egzekucyjnych. Coinbase zapowiada, że w razie otrzymania pozwu, zamierza energicznie się bronić oraz twierdzi, że SEC przegra i poniesie szkody wizerunkowe.

“Historia, która zostanie opowiedziana, dotyczy spółki, która […] konsekwentnie starała się uzyskać jasność i przestrzegać prawa […], dobrowolnie przekazując Komisji obszerne informacje na temat swojej działalności, tylko po to, by informacje te zostały wykorzystane przeciwko niej w tajemniczym wysiłku mającym na celu zlikwidowanie większej części jej działalności” – napisano w oświadczeniu Coinbase.


Użytkownicy stracili 4 miliony dolarów na stronach phishingowych

Według Google Ads, właściciele kryptowalut stracili ponad 4 miliony dolarów z powodu stron phishingowych ze złośliwymi adresami URL.


Prezes EBC: rezerwy stablcoinów powinny być zróżnicowane

Przepisy dotyczące regulacji stablcoinów wymagają od emitentów posiadania różnych rezerw. Przewodniczący Europejskiego Urzędu Bankowego (EBA) Jose Manuel Campa wezwał graczy kryptowalutowych do rozpoczęcia zarządzania ryzykiem już teraz. Niezależnie od tego, że przepisy MiCA, wejdą w życie w 2024 roku.

MiCA wymaga od emitentów stablecoinów posiadania wystarczających rezerw. EBC skupi się na dywersyfikacji. Chociaż prawo, które licencjonuje dostawców portfeli i giełdy nie zostało jeszcze formalnie wpisane do dorobku prawnego, zachęcam uczestników rynku, aby już teraz dostosowali swoje działania do zapewnienia rozsądnego zarządzania ryzykiem.


Republikanie podejrzewają, że FDIC i OCC celowo izolują sektor kryptowalut od bankowości w USA

Trzech członków House Financial Services Committee wysłało listy do szefów FDIC i OCC. Czerwoni domagają się w nich wszelkich istotnych informacji w ramach dochodzenia w sprawie ewentualnych skoordynowanych działań agencji mających na celu izolację segmentu kryptowalut od branży bankowej.

W apelu do Martina J. Grünberga (FDIC) i Michaela J. Hsu (OCC) autorzy powołują się na tzw. “Operation Choke Point”. Jest to inicjatywa Departamentu Sprawiedliwości USA mająca na celu zbadanie powiązań kontrahentów finansowych w USA z “szarym sektorem”.

O tym federalnym projekcie pisał magazyn WSJ. Portal znalazł m.in. informacje o tym, jak FDIC i OCC “stanowczo doradzały” poszczególnym bankom zerwanie więzi z określonym sektorem. Autorzy listów uważają, że segment kryptowalut został wzięty na celownik przez FDIC i OCC.


Google Cloud nawiązuje współpracę z Polygon

Platforma Google Cloud nawiązała współpracę z projektem Polygon. Strategiczny sojusz ma na celu przyspieszenie adopcji “protokołów bazowych” Polygon do infrastruktury i narzędzi korporacyjnych, a także “zwiększenie przepustowości” dla przypadków użycia w obszarach gier, łańcucha dostaw i DeFi.


Użytkownik złamał frazę seed w mniej niż pół godziny

Użytkownik pod pseudonimem Andrew złamał frazę seed składającą się ze znanych słów w mniej niż pół godziny. W zamian za ten wyczyn zdobył nagrodę w wysokości 0,001 BTC lub około 29 dolarów.


Zcash przechodzi aktualizację

Skoncentrowany na prywatności blockchain wdrożył nową wersje pełnego oprogramowania węzłów. W aktualizacji 5.5.0 Zcash wyeliminowano także kilka błędów oraz dodano mechanizm proporcjonalnej opłaty, który kładzie podwaliny pod nowe funkcjonalności.


Belgijski krypto-pożyczkodawca Bit4You zawiesza działalność

Wszystko zaczęło się od niewypłacalności estońskiego CoinLoan, który był operatorem usług dla Bit4You. Belgijska platforma przechowywała tam kryptowaluty o wartości ponad 6 mln dolarów, których nie może obecnie odzyskać. –> źródło: CoinDesk


FBI w domu byłego dyrektora FTX

Według New York Times, FBI dokonało nalotu na dom byłego dyrektora operacyjnego FTX Ryana Salame’a. Śledczy przeszukali jego posesję w Potomac w stanie Maryland. Salame był współ-dyrektorem (co-CEO) FTX do grudnia 2022 roku. Wcześniej pracował w bliźniaczej spółce giełdy Alameda Research. –> źródło: The Block


Tajemniczy bitcoiner ujawnia portfele krypto rosyjskich służb

Pole OP_RETURN zostało użyte do wywoływania portfeli kontrolowanych przez rosyjskie służby. Według Chainalysis działania anonimowego bitcoinera doprowadziły do ujawnienia 986 adresów krypto, które należą podobno do Agencji Wywiadu Wojskowego (GRU), Służby Wywiadu Zagranicznego (SVR) i Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). 3 spośród wskazanych portfeli zostały wcześniej powiązane z Rosją. –> źródło: CoinDesk


Binance zwiększyła zatrudnienie o 650% w ciągu ostatnich 2 lat

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła, że zwiększa zatrudnienie. Ponadto firma wprowadza nowe narzędzia technologiczne. Inicjatywa ma na celu poprawę jej reputacji, która w ostatnim czasie została nieco nadszarpnięta. Szef ds. sankcji w Binance, Chagri Poyraz, powiedział:

Binance nie jest już giełdą kryptowalutową, którą kiedyś była i nie zasługuje już na to, aby jej imię było szargane. Zrobiliśmy znaczne postępy w rozprawieniu się z nielegalną działalnością i oferowaniem usług dla terrorystów i przestępców. Zostało to osiągnięte częściowo dzięki temu, że Binance zwiększył swój personel regulacyjny o 650% w ciągu ostatnich dwóch lat.

kurs kryptowalut 28.04.2023reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.