Rekordowa kara dla twórcy Mirror Trading. Chodzi o miliardy $ | Wiadomości | CrypS.

Rekordowa kara dla twórcy Mirror Trading. Chodzi o miliardy $

Mariusz Przepiórka
cftc

Sąd okręgowy w Teksasie wymierzył rekordową karę w wysokości 3,4 mld USD w procesie o oszustwo związane z bitcoinem. Pozew wniosła amerykańska Commodity Futures Trading Commission, a karę ma zapłacić były dyrektor Mirror Trading Cornelius Johannes Steynberg.


Steynberg, obywatel RPA i dyrektor generalny firmy Mirror Trading International Proprietary Limited, otrzymał nakaz zapłaty 1,73 mld USD z tytułu zwrotu środków dla oszukanych ofiar oraz dodatkową karę grzywny w wysokości 1,73 mld USD.

CFTC wskazała, że jest to „najwyższa kara grzywny zasądzona w jakiejkolwiek sprawie CFTC”, a także „największe oszustwo dotyczące bitcoina, w jakim CFTC składała pozew”.

W orzeczeniu sądu wskazano, że jako szef MTI, Steynberg „zaangażował się w międzynarodowy nieuczciwy proceder marketingu wielopoziomowego, aby nakłaniać inwestorów do powierzenia mu bitcoinów w celu udziału w nierejestrowanej puli”, której wartość w marcu 2021 wynosiła łącznie ponad 1,7 mld USD.

Według CFTC Steynberg od maja 2018 do marca 2021 przyjął co najmniej 29 421 BTC o wartości ponad 1,7 mld USD (obecna wartość to ok. 867 mln USD) od 23 000 osób w USA i jeszcze większej liczby osób na całym świecie. CFTC podkreśliła, że oskarżony, pośrednio lub bezpośrednio, sprzeniewierzył wszystkie bitcoiny. Więcej o sprawie MTI pisaliśmy m.in. tutaj.

Steynberg przetrzymywany w Brazylii

Sąd w orzeczeniu wydanym 27 kwietnia uznał Steynberga za winnego oszustwa związanego m.in. z detalicznymi transakcjami walutowymi oraz naruszenia rejestracji i nieprzestrzeganie przepisów. Dodatkowo Steynbergowi na stałe zakazano angażowania się w działania naruszające Ustawę o giełdach towarowych oraz rejestracji w CFTC lub prowadzenia obrotu na jakichkolwiek rynkach regulowanych przez CFTC.

Początkowo Steynberg ukrywał się w RPA, ale od grudnia 2021 jest przetrzymywany w Brazylii na podstawie nakazu aresztowania wydanego przez Interpol.

cftcreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.