Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [26.01.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [26.01.2023]

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
rynek kryptowalut 26.01.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 26 stycznia 2023 roku.


Spis treści:


Stablecoin na Cardano już w lutym

COTI Network, platforma ekosystemu Cardano, uruchomi długo oczekiwany algorytmiczny stablecoin Djed już na początku lutego. Aktywo wraz z jego tokenem równoważącym Shen będzie notowane na giełdzie Bitrue. Wsparcie dla monety zapowiedział też DEX Wingriders, a pule z tokenem ADA uruchomi Miniswap.

Czytaj więcej: Stablecoin na Cardano już w lutym


Tesla wciąż HODLuje resztę swoich bitcoinów

Tesla w czwartym kwartale 2022 roku miała pozbyć się swoich udziałów w bitcoinie. Wygląda jednak na to, że wciąż HODLuje pozostałe monety – warte ok. 245 milionów dolarów. Tak wynika z dokumentu opublikowanego przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Czytaj więcej: Tesla wciąż HODLuje resztę swoich bitcoinów


Goldman Sachs: bitcoin to najlepiej radzące sobie aktywo w 2023 r.

Zgodnie z raportem byłego krytyka Bitcoina – banku inwestycyjnego Goldman Sachs, bitcoin w tym roku radził sobie lepiej niż S&P 500, złoto, nieruchomości i Nasdaq 100. Co więcej udało mu się prześcignąć indeks MSCI emerging markets, MSCI developed markets, energię, technologie informacyjne (IT), finanse, 10-letnie amerykańskie obligacje skarbowe, opiekę zdrowotną, media, materiały, ropę naftową, zszywki konsumenckie i wiele innych. Całkowity zwrot z kryptowaluty wyniósł 27% przy współczynniku ryzyka wynoszącym 3,1.

Czytaj więcej: Goldman Sachs: bitcoin to najlepiej radzące sobie aktywo w 2023 r.


Hakerzy przejęli konto Robinhooda na Twitterze i promowali swój token

Twitterowe konto platformy handlowej Robinhood zostało przejęte przez hakerów, którzy wykorzystali je do promowania tokena RBH, stworzonego w oparciu o sieć Binance Smart Chain. Według szefa operacji biznesowych giełdy Coinbase na SCAM złapało się 10 osób, które wpłaciły 1000 dolarów. Szef giełdy Binance, Changpeng Zhao, poinformował o zamrożeniu adresu hakerów i rozpoczęciu śledztwa w tej sprawie.

Czytaj więcej: Hakerzy przejęli konto Robinhooda na Twitterze i promowali swój token


Kazachstan: zamknięto 5 nielegalnych giełd bitcoinów

Lokalna Agencja Monitorowania Finansowego (AFM) poinformowała, że władze Kazachstanu wstrzymały działalność 5 niezarejestrowanych kantorów wymiany kryptowalut: KZobmen.com, 1WM.KZ, Kazobmen.ru, WM007.KZ i KZ-EXCHANGE.COM. Funkcjonariusze przeszukali 6 adresów i skonfiskowali sprzęt. Na giełdzie Binance zablokowano 2 konta należące do podejrzanych o łącznej wartości 6 tys. dolarów. Ponad 200 tysięcy dolarów znaleziono na innych platformach kryptowalutowych.

Czytaj więcej: Kazachstan: zamknięto 5 nielegalnych giełd bitcoinów


Bitcoiny nie zapewniły mu anonimowości. Lekarz skazany za zlecenie porwania

Ronald Craig Ilg, 56-letni lekarz z Waszyngtonu, został skazany na 8 lat więzienia po tym, jak próbował skłonić przestępcę wynajętego za bitcoiny (BTC), do porwania jego żony i złamania rąk byłemu koledze. Już po ogłoszeniu wyroku mężczyzna bez skrupułów próbował sprzedać swoją historię jako fabułę filmu lub książki.

Czytaj więcej: Bitcoiny nie zapewniły mu anonimowości. Lekarz skazany za zlecenie porwania


BTC prawnym środkiem płatniczym w Arizonie? Senatorka wnosi projekt ustawy

Senatorka Wendy Rogers wniosła projekt ustawy przyjmującej bitcoina jako prawny środek płatniczy w Arizonie. Czy istnieje realna szansa, że jej plan zyska aprobatę lokalnych polityków? Raczej nie, ponieważ jest to już jej druga próba przepchnięcia podobnej ustawy. Poza tym tego rodzaju prawo mogłoby kolidować z konstytucją Stanów Zjednoczonych. Z tych powodów jej działania są odczytywane przez niektórych, jako czysto PR-owe. –> źródło: Protos


Coinbase ukarany na 3,3 mln EUR w Holandii

Holenderski bank centralny nałożył 3 325 000 euro kary na giełdę kryptowalut Coinbase za oferowanie usług na terenie kraju bez rejestracji. Przedstawiciele platformy nie zgadzają się z werdyktem regulatora i zapowiadają odwołanie. Mają na nie czas do 2 marca. –> źródło: CoinDesk


Norwegia staje się jednym z największych centrów wydobycia BTC

Tania energia z odnawialnych źródeł sprawiła, że przemysł wydobycia bitcoinów eksplodował w środkowej i północnej Norwegii. Aktualnie kraj odpowiada za 3% hashrate’u sieci BTC.

Jaran Mellerud z HashRate Index uważa, że Norwegia pozostanie atrakcyjnym kierunkiem dla branży z dwóch przyczyn. Po pierwsze nie należy do Unii Europejskiej, dzięki czemu ominą ją regulacje na poziomie wspólnoty. Po drugie norweski operator sieci szacuje, że ceny energii na północy pozostaną niskie do 2027 roku.


Wydano nakaz aresztowania prawdziwego właściciela Bithumb

Wielu kierowników południowokoreańskiej giełdy kryptowalutowej Bithumb jest obecnie obciążonych zarzutami o defraudację i manipulację rynkową. W ramach tych zarzutów wydano nakaz aresztowania Kang Jong-hyeon, który jest uważany za “faktycznego właściciela Bithumb”. –> źródło: CryptoPotato


Bank Centralny Singapuru proponuje zrównanie regulacji kryptowalut i TradFi

Powinien istnieć tylko jeden system regulacyjny zarówno dla aktywów cyfrowych, jak i tradycyjnych finansów (TradFi). Taką opinię wyraził przewodniczący MAS Tarman Shanmugaratnam

Szef banku centralnego zastanawiał się, czy poprzez zrównanie działalności związanej z kryptowalutami z działalnością banków i firm ubezpieczeniowych udałoby się legitymizować kryptowaluty. –> źródło: Bitcoin.com


Giełda kryptowalut LUNO zwolni 35% pracowników

Ze swoja pracą pożegna się 300 specjalistów zatrudnianych przez Luno. Giełda, która należy do Digital Curency Group (DCG), redukuje personel powołując się na niespokojne otoczenie rynkowe. –> źródło: Finance Magnates

rynek kryptowalut 26.01.2023reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.