Bitcoiny nie zapewniły mu anonimowości. Lekarz skazany za zlecenie porwania

Bitcoiny nie zapewniły mu anonimowości. Lekarz skazany za zlecenie porwania

Anna Sutowicz
Deweloper Tornado Cash spędzi kolejne 3 miesiące w areszcie

Lekarz z Waszyngtonu został skazany na 8 lat więzienia po tym, jak próbował skłonić przestępców wynajętych za bitcoiny (BTC) do porwania jego żony i złamania rąk byłemu koledze.


Starszy sędzia okręgowy USA, William Fremming Nielsen, skazał 56-letniego lekarza Ronalda Craiga Ilga na 8 lat więzienia federalnego za zatrudnianie płatnych przestępców z sieci darknet. Ilg najpierw polecił rzekomym zabójcom zaatakować swojego kolegę, lekarza w rejonie Spokane, precyzując, że napaść powinna złamać mu obie ręce lub przynajmniej poważnie zranić. Zaoferował za to 2 tysiące dolarów w bitcoinach (BTC) i dostarczył przestępcom link do zdjęcia ofiary.

W wiadomościach zapowiedział również kolejne zlecenie:

Chciałbym zobaczyć dowody na to, że to się stało. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, mam kolejną, bardziej skomplikowaną pracę dla całkowicie innego celu z zupełnie innymi zamiarami.

Mimo tego, że ostatecznie do ataku nie doszło to miesiąc później Ronald Craig Ilg powrócił do sieci darknet z zamiarem zlecenia kolejnej, „bardziej skomplikowanej pracy”. Mężczyzna chciał, aby porwano jego żonę, z którą żył w separacji. Zaoferował za to 60 tysięcy dolarów w BTC. Żona Ilga miała być torturowana przez tydzień, dwa razy dziennie polecił wstrzykiwać jej heroinę. A wszystko po to, by porzuciła toczące się w tym czasie postępowanie rozwodowe i wróciła do nieudanego związku z Ilgiem.

Ronald aby zatrudnić zabójcę w sieci posługiwał się pseudonimem „Scar215”. Jednakże, agenci FBI odkryli, że ta nazwa użytkownika była powiązana z kontem Coinbase, które zostało utworzone przy wykorzystaniu jego danych osobowych, w tym również jego numeru ubezpieczenia społecznego.

Jak scenariusz serialu kryminalnego

Sędzia opisał zachowanie mężczyzny jako „naprawdę rażące, a wręcz złe” i podkreślił, że zamiary Ilga były tym bardziej okrutne, biorąc pod uwagę jego karierę lekarską. Podkreślono, że celem życia lekarza jest ochrona ludzi, utrzymywanie ludzi przy życiu – a nie podejmowanie jawnych kroków, aby zrobić coś przeciwnego.

Ta sprawa pokazuje, jak brutalni przestępcy wykorzystują cyberprzestrzeń i kryptowaluty do swoich przestępczych planów. (…) Pan Ilg nakłonił i opłacił wielu zabójców z ciemnej sieci, aby obrali sobie za cel dwie ofiary w tej sprawie. Pan Ilg oświadczył nawet, że będzie celował w kolejne ofiary, jeśli zabójcy zrealizują plan skrzywdzenia tych dwóch pierwszych ofiar. (…) Kwota, którą zapłacił pan Ilg, aby rozwinąć swoje zamiary i jego wysiłki w celu utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości w tej sprawie wskazują, że pan Ilg nie zatrzymałby się przed niczym, aby utrzymać kontrolę nad swoimi ofiarami – powiedziała Vanessa R. Waldref, prokurator Stanów Zjednoczonych dla Wschodniego Dystryktu Waszyngtonu.

Richard A. Collodi, agent specjalny odpowiedzialny za biuro terenowe FBI w Seattle dodał:

Czyny Ilga przypominają scenariusz serialu kryminalnego, ale jego intencje miały realne konsekwencje.

Ronald Craig Ilg został aresztowany w kwietniu 2021 roku. Ostatecznie przyznał się do winy, w międzyczasie podejmując próbę szybkiego zarobienia pieniędzy. Chciał sprzedać swoją historię jako temat na książkę lub film. Chętnych nie było. Poza koniecznością odbycia kary, mężczyzna został zobowiązany do zapłaty 25 tysięcy dolarów odszkodowania i 100 tysięcy dolarów grzywny. Po tym jak zostanie zwolniony z więzienia, będzie zagrożony także kolejnymi 3 latami nadzoru federalnego.

Deweloper Tornado Cash spędzi kolejne 3 miesiące w areszciereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.