Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [2.03.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [2.03.2023]

Dawid Kucharczyk
kurs kryptowalut 2 marca 2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 2 marca 2023 roku


Spis treści:


Rosną obawy o wypłacalność banku kryptowalutowego Silvergate

Amerykański bank Silvergate, obsługujący sektor kryptowalutowy, nie złożył swojego rocznego sprawozdania. Spółka podała, że potrzebuje więcej czasu, żeby ocenić swoje straty. Jej akcje zareagowały spadkiem o ponad 40%.

Czytaj więcej: Rosną obawy o wypłacalność banku kryptowalutowego Silvergate


Alternatywa Twittera Jacka Dorsey’a debiutuje w App Store

Bluesky to zdecentralizowana alternatywa dla Twittera wspierana przez współzałożyciela sieci społecznościowej i jej byłego CEO Jacka Dorseya. Teraz w końcu trafiła w formie aplikacji beta do App Store. Póki co testować ją mogą jedynie użytkownicy, który otrzymają zaproszenie.

Aplikacja podobno mocno przypomina Twiitera. Pokazuje nazwę nazwę użytkownika, followersów, wiadomości i odpowiedzi oraz pozwala na polubienia, komentarze i reposty. Różnicą jest jednak maksymalna długość posta, która wynosi 265 znaków. Twitter pozwala na publikowanie nieco dłuższych treści składających się z 280 znaków.

Czytaj więcej: Alternatywa Twittera Jacka Dorsey’a debiutuje w App Store


Liczba bitomatów spada drugi miesiąc z rzędu

Dotychczas liczba bitomatów na świecie rosła w wykładniczym tempie – rocznie przybywało ponad 1000 krypto bankomatów. W połowie 2022 roku globalnie zainstalowanych było już około 39 000 takich urządzeń. Jak się jednak okazuje, rynek bitomatów koreluje z nastrojami krypto inwestorów. Globalna liczba maszyn zmniejszyła się o 412 tylko w pierwszych dwóch miesiącach 2023 roku.

Czytaj więcej: Liczba bitomatów spada drugi miesiąc z rzędu


97% wierzycieli Voyager Digital głosuje za restrukturyzacją z Binance.US

Amerykański sąd upadłościowy dla południowego okręgu Nowego Jorku wydał we wtorek wyrok w sprawie upadłościowej Voyager Digital. Jak wynika z udostępnionych dokumentów, przeważająca większość klientów Voyagera (97%) zgodziła się na plan zakupu aktywów przez Binance.US.

Voyager i Binance.US mogą jednak zostać powstrzymani przed sfinalizowaniem transakcji przez organy regulacyjne. Konkretnie za skórę próbuje się im dobrać Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz nowojorski Departament Usług Finansowych (NYDFS).

Czytaj więcej: 97% wierzycieli Voyager Digital głosuje za restrukturyzacją z Binance.US


Binance wdrożył generator NFT oparty na sieci neuronowej

Giełda kryptowalutowa Binance wprowadziła nowe narzędzie o nazwie Bicasso. Pozwoli ono użytkownikom platformy na tworzenie własnych kolekcji NFT, nawet jeśli nie posiadają oni zaawansowanych umiejętności graficznych i programistycznych.

Funkcja jest zasilana sztuczną inteligencją, która zamienia wprowadzone zapytania w konkretne wyniki. Natomiast nazwa Bicasso to gra słów Binance i Picasso. Narzędzie działa obecnie w próbnej wersji beta i jest ograniczone do 10 000 tokenów NFT.

Czytaj więcej: Binance uruchamia Bicasso, generator NFT z AI


Trezor ostrzega przed masową kampanią phishingową

Użytkownicy Trezora stali się celem masowej kampanii phishingowej. Przestępcy powołują się na incydent naruszenia danych w firmie i przekonują do przejścia przez fałszywy proces bezpieczeństwa.

Czytaj więcej: Trezor ostrzega przed masową kampanią phishingową


LedgerX zmienia bankowego partnera

LedgerX – giełda instrumentów pochodnych kryptowalut i spółka zależna upadłej platformy FTX – podobno zakończy współpracę z Silvergate Bank. Niemniej jednak nie oznacza to, że zostanie bez partnera bankowego. Zamiast borykającego się z problemami Silvergate, LedgerX wzmocni swoje więzi z Signature Bank. –> źródło: CryptoPotato


Snoop Dogg zostanie Chief Ganjaroo Officer w krypto kasynie Roobet

Platforma bukmacherska Roobet ogłosiła współpracę z amerykańskim raperem Snoop Doggiem. Zajmie on bardzo ciekawe stanowisko – Chief Ganjaroo Officer. Kryptowalutowe kasyno chce przyciągnąć międzynarodową bazę fanów Snoop Dogga i aby uczcić partnerstwo planuje kilka wydarzeń, w którym do zdobycia będą różne nagrody. –> źródło: Decrypt


Australia rozpoczyna pilotażowy projekt CBDC

Reserve Bank of Australia w dniu 31 marca rozpocznie pilotaż własnej cyfrowej waluty banku centralnego, czyli CBDC. Pomoże mu w tym Digital Finance Research Centre oraz dziesiątki partnerów. Oto ich pełna lista:

parnerzy australia cbdc

Celem testów jest zbadanie potencjalnych opcji i korzyści ekonomicznych wynikających z zastosowania CBDC w Australii. Początkowo bank centralny wybierze kilku partnerów, którzy będą testować różne opcje wykorzystania CBDC. Będą to między innymi płatności międzynarodowe, automatyzacja podatków, płatności offline oraz “bezpieczny handel przez Web3”.

Pilotaż będzie trwał 2 miesiące, od 31 marca do 31 maja. Bank obiecuje, że do 30 czerwca przedstawi ostateczny raport z wyników.

W teście wezmą udział dwa duże banki komercyjne – Commonwealth Bank i ANZ Bank, a także system płatności Mastercard. –> źródło: Incrypted


Ethereum wprowadziło ulepszenie ERC-4337

Według Etherscan, standard ERC-4337 został wdrożony w tym tygodniu w mainnecie Ethereum za pośrednictwem smart  kontraktu EntryPoint. Jest to kluczowe ulepszenie blockchaina zaprojektowane tak, aby znacznie ułatwić użytkownikowi dostęp do zablokowanego portfela.

Według źródła CoinDesk, standard przeszedł testy i kontrole bezpieczeństwa. Oczekuje się, że zostanie on oficjalnie ogłoszony podczas wydarzenia WalletCon na konferencji ETHDenver. –> źródło: CoinDesk


Chiliz tworzy inkubator warty 50 mln dolarów

Platforma tokenów sportowych Chiliz uruchamiła program inkubatora Chiliz Labs o wartości 50 milionów dolarów, który skupi się na projektach sportowych i rozrywkowych. Inicjatywa ta została wsparta przez fundusz Jump Crypto.

Chiliz Labs będzie inwestować w projekty Web3, które są zbudowane na blockchainie warstwy 1 Chiliz. Firma wkrótce ogłosi 8-10 projektów opartych, które otrzymają wsparcie. Mogą to być np. startupy sprzedające bilety w formie NFT lub oferujące fan tokeny. –> źródło: CoinDesk


Amazon Web Services nawiązuje współpracę z IOST Network

IOST, natywny token sieci IOST, wzrósł o ponad 8% po ogłoszeniu współpracy z Amazon Web Services. Projekt ma skorzystać na integracji narzędzi AI AWS i zdecentralizowanej architektury internetowej. –> źródło: CoinDesk


Aplikacja portfela Robinhood dostępna na iOS

Robinhood ogłosił, że jego autorski portfel kryptowalut na urządzenia mobilne jest już dostępny dla użytkowników telefonów z systemem iOS. Aplikacja zadebiutowała w zeszłym roku. Obsługuje Ethereum, Polygon oraz 50 tokenów w standardzie ERC. –> źródło: TechCrunch


Polygon wdraża identyfikator Web3 oparty na zero-knowledge proof

Polygon uruchomił Polygon ID – usługę identyfikacji web3 do uwierzytelniania danych osobowych bez konieczności ujawniania danych. Rozwiązanie wykorzystuje technologię zero-knowledge proof (ZKP) i zostanie zaadoptowane przez partnerów projektu – Collab.Land, Fractal, Kaleido i The Sandbox.  –> źródło: BeInCrypto

kurs kryptowalut 2 marca 2023reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.