Rosną obawy o wypłacalność banku kryptowalutowego Silvergate | Wiadomości | CrypS.

Rosną obawy o wypłacalność banku kryptowalutowego Silvergate

Redaktor: Michał Misiura
bankructwo ftx uderza w blockfi

Od kilku miesięcy władze USA dążyły do zrywania więzi między bankami a ryzykownymi przedsięwzięciami kryptowalutowymi w obawie o to, że system finansowy może ponieść poważne straty. Być może obawy te okazały się uzasadnione.


Amerykański bank Silvergate, obsługujący sektor kryptowalutowy, wskazał w środę, że potrzebuje więcej czasu, aby ocenić zakres szkód dla swoich finansów wynikających z zeszłorocznych działań na rynku wirtualnych aktywów. Bank opóźnił złożenie rocznego sprawozdania, czym wywołał obawy o wypłacalność.

Silvergat już wcześniej ogłosił, że strata za czwarty kwartał ubiegłego roku wyniosła 1 mld USD, ale według najnowszych doniesień może ona wzrosnąć. Spółka wciąż liczy koszty szybkiej sprzedaży aktywów przeprowadzonej w celu spłaty kredytu, a być może będzie musiała również obniżyć wartość innych aktywów.

Według banku może to spowodować poważne niedokapitalizowanie i wpłynąć na zdolność do kontynuowania działalności. Takie oświadczenie pożyczkodawcy z federalnie ubezpieczonymi depozytami i ponad 11 mld USD w aktywach wzmocni debatę amerykańskich ustawodawców i regulatorów nad tym, czy banki mogą zarządzać ryzykiem związanym z cyfrowymi aktywami.

W następstwie informacji o opóźnieniu w dostarczeniu raportu do SEC, kurs akcji Silvergate (SI) traci dziś ponad 40%. 

Problemy po upadku FTX

Przez pewien czas Silvergate przyciągał klientów swym nowatorskim podejściem do branży kryptowalutowej, ale po upadku giełdy FTX klienci masowo zaczęli wycofywać środki, w efekcie czego bank musiał pozbywać się aktywów ze stratą, aby spłacić wszystkich chętnych do wypłaty środków.

Akcje Silvergate spadły w zeszłym roku o ponad 88%, najpierw w wyniku spadku cen kryptowalut, a później w wyniku upadku FTX. Później posiadacze akcji banku przeżywali prawdziwą huśtawkę nastrojów – w pewnym momencie ich wartość wahała się o ponad 50% w ciągu jednego dnia.

Akcje wzrosły w połowie stycznia, gdy firma przedstawiła działania, jakie należy podjąć, aby poprawić swą sytuację. Jednak pod koniec miesiąca grupa amerykańskich senatorów oskarżyła Silvergate o „ukrywanie” informacji na temat zakresu jej powiązań z FTX i oddziałem inwestycyjnym Alameda Research należącym do Sama Bankmana-Frieda. Kilka dni później Bloomberg podał informację, że jednostka Departamentu Sprawiedliwości zajmująca się oszustwami przygląda się transakcjom banku z FTX i Alamedą.

bankructwo ftx uderza w blockfireklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.