Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [13.12.2022] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [13.12.2022]

Autor: Redakcja
Redaktor: Anna Sutowicz
sytuacja na rynku kryptowalut 13.12.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 13 grudnia.


Spis treści:


Inflacja w USA spada – entuzjazm na rynkach

Odczyt inflacji w USA za listopad 2022 roku okazał się niższy niż oczekiwany konsensus na poziomie 7,4%. Ogłoszone o 14.30 dane wskazują, że wzrost cen i usług konsumenckich wyniósł 7,1%, co doprowadziło do odbicia na rynkach akcji i kryptowalut. Jutro poznamy decyzję Rezerwy Federalnej o utrzymaniu lub podniesieniu stóp procentowych, która może być motorem dalszych wzrostów. –> źródło: finance.yahoo

nadchodzące wydarzenia makro

Pełny kalendarz grudniowych wydarzeń makroekonomicznych znajdziecie w artykule: Bitcoin w kontekście makroekonomicznym – dlaczego to, co robi FED, ma znaczenie dla kryptowalut?


Dzienne wypłaty BTC z Binance osiągają wartość 750 mln USD

W ciągu ostatnich 24 godzin z Binance odpłynęło 42 000 BTC o wartości około 750 mln USD. Do fali wypłat w znaczącym stopniu przyczynił się wczorajszy artykuł Agencji Reutera, w którym donoszono o postepowaniu, które ws. giełdy mają prowadzić amerykańskie władze.

Czytaj więcej: Dzienne wypłaty BTC z Binance osiągają wartość 750 mln USD


Sam Bankman-Fried aresztowany na Bahamach

Były prezes giełdy FTX został zatrzymany na Bahamach na wniosek amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości. Prokuratura postawiła mu zarzuty oszustwa, spisku i prania pieniędzy. Sam Bankman-Fried otrzymał także pozew od amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. SEC zarzuca mu oszukanie inwestorów platformy FTX.

Czytaj więcej: Sam Bankman-Fried aresztowany na Bahamach


Rosjanom w darknecie proponuje się wycofanie aktywów zablokowanych na giełdach BTC

W darknecie pojawiły się usługi oferujące Rosjanom wycofanie zablokowanych aktywów na giełdach kryptowalut takich jak Binance, Kraken, Huobi i KuCoin. Prowizja od transakcji waha się od 35% do 85%. Według analityków RegBlok, na krajowych platformach handlowych zablokowane są aktualnie konta 10 000-20 000 Rosjan z łączną kwotą 2-3 mld rubli.

Czytaj więcej: Rosjanom w darknecie proponuje się wycofanie aktywów zablokowanych na giełdach BTC


Laureat Nagrody Nobla krytykuje kryptowaluty: “nie mają wartości”

Ben Bernanke, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2022 roku i były prezes Rezerwy Federalnej ostatnio skrytykował koncepcję kryptowalut. W wywiadzie opublikowanym 7 grudnia przez Dagens Nyheter, Bernanke powiedział, że jak dotąd nie wykazano, aby tokeny miały jakąkolwiek wartość ekonomiczną. Bez względu na to, czy będą regulowane czy nie, jego zdaniem kryptowaluty są skazane na porażkę.

Czytaj więcej: Laureat Nagrody Nobla krytykuje kryptowaluty: “nie mają wartości”


Czy Uniswap wprowadzi KYC?

Adam Cochran, partner w Cinneamhain Ventures, zasugerował, że zdecentralizowana giełda Uniswap może wprowadzić w kolejnej wersji protokołu KYC.

Ekspert oparł swoje wnioski na aktywnym promowaniu przez zespół platformy aktualizacji EIP-1153 dla Ethereum. Wniosek został opublikowany w czerwcu 2018 roku i ma na celu optymalizację zużycia gazu poprzez wprowadzenie nowych funkcji przechowywania danych o transakcjach tymczasowych. Jego współautorem jest programista Uniswap, Moody Salem.

Czytaj więcej: Czy Uniswap wprowadzi KYC?


Reuters po raz kolejny atakuje Binance

Kontrowersje w amerykańskim Departamencie Sprawiedliwości opóźniają zakończenie dochodzenia karnego w sprawie giełdy kryptowalutowej Binance. Taką informację podał Reuters, powołując się na anonimowe źródła.

Według agencji, sprawa otwarta w 2018 roku dotyczy naruszenia przez firmę przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz amerykańskich sankcji. W proces zaangażowani są funkcjonariusze z trzech wydziałów DOJ:

  • Jednostka ds. prania pieniędzy i odzyskiwania mienia (MLARS);
  • Prokuratura Stanów Zjednoczonych dla Zachodniego Dystryktu Waszyngtonu (Seattle);
  • Zespół ds. egzekwowania przestępstw kryptowalutowych (NCET).

Czytaj więcej: Reuters po raz kolejny atakuje Binance


Caroline Ellison zatrudniła byłego urzędnika SEC do ochrony swoich interesów

Była urzędniczka SEC Stephanie Avakian zgodziła się reprezentować byłą szefową Alameda Research Caroline Allison w federalnym śledztwie dotyczącym upadku FTX. Taką informację podał Bloomberg.

W Komisji Avakian była szefem działu egzekwowania prawa i nadzorowała sprawy przeciwko projektom kryptowalutowym, w tym Ripple i Robinhood. –> źródło: Forklog


SBF nie lubi Bitcoina – mówi Kathie Wood

Szefowa firmy zarządzającej ARK Invest, Katie Wood, powiedziała, że były prezes upadłego FTX Sam Bankman-Fried “nie lubi bitcoina”. Według Wood, byłemu szefowi FTX nie podobała się niemożność kontrolowania pierwotnej kryptowaluty.

Czytaj więcej: SBF nie lubi Bitcoina – mówi Kathie Wood


Ark Invest kupił akcje Coinbase o wartości 3 mln dolarów

Flagowy fundusz ARK Invest o nazwie Ark Innovation ETF (ARKF) nabył 78 982 akcje Coinbase za ~3 mln USD. Łączna pozycja struktury sięgnęła 5,7 mln akcji. Przy cenie zamknięcia 40,24 USD 9 grudnia, udziały funduszu były wyceniane na ~229,37 mln USD (~1,4% AUM). Akcje giełdy od początku roku zdeprecjonowały się o 84%. –> źródło: Ark Invest


Justin Sun zwiększa wsparcie dla USDD w obliczu utraty pegu

12 grudnia kurs USDD zanurzył się do poziomu 0,97 USD – najniżej od czerwca. Założyciel Tron Foundation Justin Sun przypomniał, że aktywo jest nadmiernie zabezpieczone (200%), a związane z nim transakcje można monitorować.

sytuacja na rynku kryptowalut 13.12.2022reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.