Reuters po raz kolejny atakuje Binance | Wiadomości | CrypS.

Reuters po raz kolejny atakuje Binance

Redakcja
changpeng zhao cz

Kontrowersje w amerykańskim Departamencie Sprawiedliwości opóźniają zakończenie dochodzenia karnego w sprawie giełdy kryptowalutowej Binance. Taką informację podał Reuters, powołując się na anonimowe źródła.


Według agencji, sprawa otwarta w 2018 roku dotyczy naruszenia przez firmę przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz amerykańskich sankcji. W proces zaangażowani są funkcjonariusze z trzech wydziałów DOJ:

  • Jednostka ds. prania pieniędzy i odzyskiwania mienia (MLARS);
  • Prokuratura Stanów Zjednoczonych dla Zachodniego Dystryktu Waszyngtonu (Seattle);
  • Zespół ds. egzekwowania przestępstw kryptowalutowych (NCET).

Dwóch rozmówców agencji wyjaśniło, że niektórzy zaangażowani w śledztwo uważają, iż zebrane dowody są wystarczające do podjęcia “agresywnych działań przeciwko giełdzie” i postępowania karnego przeciwko poszczególnym członkom kierownictwa, w tym prezesowi Changpengowi Zhao. Inni rzekomo nie podzielają tego stanowiska i chcą poświęcić więcej czasu na zbadanie materiału.

Według czterech źródeł, prawnicy reprezentujący Binance z Gibson Dunn spotkali się z urzędnikami DOJ w ostatnich miesiącach i przekonywali, że oskarżenia karne zaszkodzą rynkowi kryptowalut. Rozmowy dotyczyły także ewentualnego ugodowego załatwienia sprawy – poinformowali trzej rozmówcy.

Rzecznik giełdy podkreślił, że regulatorzy “prowadzą dokładny przegląd każdej firmy kryptowalutowej pod kątem wielu tych samych kwestii”.

Binance wykazał swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo i zgodność z przepisami poprzez duże inwestycje w nasz zespół oraz narzędzia i technologie, których używamy do wykrywania i zakłócania nielegalnej działalności.

Tigran Ghambaryan, wiceprezes ds. globalnego wywiadu i dochodzeń w Binance, zauważył, że od listopada 2021 roku giełda “odpowiedziała na ponad 47 000 zapytań organów ścigania”.

Reagujemy szybko, prawie na pewno szybciej niż ktokolwiek inny, a jednocześnie zapewniamy, że każdą sprawę traktujemy z najwyższą dbałością o szczegóły. […] Każdy wniosek przechodzi przez rygorystyczny proces i dokładny przegląd prawny w celu oceny jego ważności i pilności.

Odpowiedź Binance

Oficjalne konto Binance na Twitterze zamieściło zrzut ekranu z maila wysłanego do reportera Reutersa. W oświadczeniu giełda powtórzyła swoje zobowiązanie do współpracy z organami ścigania i zaznaczyła, że firma nie ma “żadnej wiedzy na temat wewnętrznych działań Departamentu Sprawiedliwości USA”.

Z kolei Zhao napisał:

“Yep, niektóre media nadal pracują dla …”.

W listopadzie Reuters poinformował, powołując się na dane z narzędzi analitycznych blockchain, że Binance przetworzył 8 mld USD w transakcjach powiązanych z Iranem od 2018 roku, pomimo amerykańskich sankcji.

Kilka miesięcy wcześniej dziennikarze podali, że co najmniej siedmiu irańskich klientów giełdy nadal korzystało ze swoich kont do września 2021 roku.

We wrześniu amerykańscy prokuratorzy zażądali od Binance wewnętrznych informacji na temat kontroli dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy.

changpeng zhao czreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.