Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [12.12.2022] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [12.12.2022]

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
podsumowanie newsów z branży kryptowalut 12.12.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 12 grudnia.


Spis treści:


Transakcje kryptowalutowe powyżej 1000 EUR nie będą anonimowe

Nowe przepisy Unii Europejskiej (MiCA) wprowadzą zakaz anonimowej sprzedaży i kupna kryptowalut powyżej 1000 EUR oraz ograniczą krypto-płatności do kwoty 10 000 EUR na transakcję. Platformy służące do handlu cyfrowymi aktywami będą zmuszone do uszczelnienia procedur AML i KYC. Prawo nie dosięgnie sektora DeFi, ale nie zmienia to faktu, że w przyszłości wymogami regulacyjnymi mogą zostać objęci programiści Web3.

Czytaj więcej: Transakcje kryptowalutowe powyżej 1000 EUR nie będą anonimowe


Jak potoczy się sprawa SEC vs Ripple? 3 scenariusze

Od prawie dwóch lat Ripple (XRP) jest uwikłany w proces sądowy z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Firma jest oskarżona przez amerykańskiego regulatora o sprzedawanie tokenów XRP jako papierów wartościowych bez posiadania niezbędnych do tego licencji.

Pozew trwa już dosyć długo. Wydaje się jednak, że powoli zbliżamy się do końca. Prawnik Ripple Jeremy Hogan przedstawił ostatnio trzy scenariusze, które mogą się teraz wydarzyć.

Czytaj więcej: Jak potoczy się sprawa SEC vs Ripple? 3 scenariusze


Koreańskie media podają, że Do Kwon ukrywa się w Serbii

Koreański portal chosun.com podał informację, że Kwon Do-Hyung, były dyrektor generalny Terraform Labs, przebywa w Serbii. Doniesienia miał potwierdzić jeden ze śledczych pracujących przy sprawie upadku kryptowaluty Terra LUNA. Do Kwon, którego paszport został anulowany na początku października, jest oskarżany o przyczynienie się do krachu Terry, który doprowadził do strat inwestorów ocenianych na blisko 40 miliardów dolarów.

Czytaj więcej: Koreańskie media podają, że Do Kwon ukrywa się w Serbii


CEO The Block rezygnuje po doniesieniach o pożyczkach od Alameda Research

Michael McCaffrey, dyrektor generalny serwisu informacyjnego o kryptowalutach The Block, złożył rezygnację po serii pożyczek od Alameda Research. Zastąpi go Bobby Moran. Według doniesień medialnych, McCaffrey otrzymał trzy pożyczki:

  • 12 mln USD na wykupienie inwestycji w spółkę,
  • 15 mln USD na finansowanie bieżącej działalności,
  • 16 mln USD na zakup majątku osobistego na Bahamach.

Czytaj więcej: CEO The Block rezygnuje po doniesieniach o pożyczkach od Alameda Research


Elon Musk spełnia obietnicę. Spam i boty znikają z Twittera

Elon Musk, CEO Twittera w poście z 11 grudnia napisał, że dotarł do niewielkiej grupy osób stojących za dużą liczbą kont botów. Platforma będzie blokować ich adresy IP “tak szybko, jak tylko się pojawią”.
Shibetoshi Nakamoto, współtwórca meme coin Dogecoin DOGE przetestował skuteczność działania Muska i stwierdził, że zamiast zobaczyć 50 odpowiedzi bota – widział tylko 1. Niektórzy użytkownicy zgłaszali, że chociaż w ich przypadku odpowiedzi botów nadal pojawiają się w postach, to są bardzo szybko usuwane przez platformę.

Czytaj więcej: Elon Musk spełnia obietnicę. Spam i boty znikają z Twittera


Binance zawiesza wypłaty niektórych tokenów z powodu podejrzanej aktywności

Giełda kryptowalut Binance zawiesiła wypłaty dla wielu aktywów i ograniczyła konta niektórych użytkowników z powodu “nienormalnych ruchów cenowych w niektórych parach handlowych”. Wydaje się, że chodzi o wydarzenia, które miały miejsce 10 grudnia. Dla przykładu, notowania Cosmo (OSMO) na Binance chwilowo wzrosły o 460%, a następnie załamały się. Podobną dynamikę zaobserwowano w przypadku wielu innych aktywów.

Czytaj więcej: Binance zawiesza wypłaty niektórych tokenów z powodu podejrzanej aktywności


BNB Chain był najbardziej aktywnym blockchainem w listopadzie

Listopad był kolejnym chaotycznym miesiącem w krypto świecie. Upadek FTX po raz kolejny spowodował duże problemy na rynku i było to widoczne w aktywności on-chain. Co zabawne, BNB Chain nie został tak mocno dotknięty. Częściowo było to powodem, dla którego ten protokół był najbardziej aktywną siecią w listopadzie.

Czytaj więcej: BNB Chain był najbardziej aktywnym blockchainem w listopadzie


Agencja Reutera: Binance może mieć problemy ze strony amerykańskich władz

Agencja Reutera opublikował dziś artykuł informujący o śledztwie, które ma toczyć się wokół giełdy kryptowalut Binance. Dziennikarze, powołujący się na wiele kontaktów zaangażowanych w postępowanie, donoszą o możliwości, że platforma usłyszy zarzuty związane z praniem pieniędzy, spiskiem bankowym i naruszaniem sankcji USA.

Zdania informatorów są jednak podzielone – niektórzy uważają, że Departament Sprawiedliwości USA zadziała w niedługim czasie, inni twierdzą, że śledztwo potrwa jeszcze wiele czasu. Wiadomo, że w sprawie nie postawiono, jak na razie żadnych zarzutów.

“Ostatecznie Departament Sprawiedliwości mógłby wnieść akt oskarżenia przeciwko Binance i jego kierownictwu, wynegocjować ugodę lub zamknąć sprawę bez podejmowania jakichkolwiek działań. Niewiele ujawniono w sprawie.” – donosi Reuter.

Binance oraz prezes giełdy odnieśli się do artykułu. Changpeng Zhao określił artykuł jako nieuzasadnione sianie paniki, a giełda podała, że Agencja Reutera “znowu się myli”:


SEC odpowiada na pozew Grayscale

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła pierwszą odpowiedź na pozew Grayscale Investments dotyczący odrzucenia wniosku o przekształcenie funduszu powierniczego GBTC w Bitcoin Spot ETF. Regulator nazwał decyzję “rozsądną i racjonalnie wyjaśnioną”. –> źródło: Grayscale

Komisja wcześniej zatwierdziła ETF-y, które są oparte na kontraktach futures CME zarejestrowanych w CFTC; tym samym aktywa bazowe tych funduszy podlegają ścisłemu nadzorowi. Natomiast rynek spot bitcoina jest rozdrobniony i nieuregulowany. Skarżący nie przedstawił mocnych argumentów na rzecz tezy, że nadzór CME nad obrotem kontraktami terminowymi będzie wystarczający do identyfikacji i powstrzymania oszustw i manipulacji na rynku spot.


SBF chce założyć nową firmę, żeby odpracować szkody klientów FTX

Bankman-Fried odbył rozmowę z BBC, podczas której powiedział, że może rozważyć stworzenie nowej firmy, której zyski pozwolą odpracować straty wywołane przez upadek grupy FTX. –> źródło: BBC

Jutro ma odbyć się przesłuchanie Sama Bankmana-Frieda w amerykańskim Kongresie. Były prezes FTX twierdzi, że przyjdzie.


USDN coraz mocniej odkleja się od dolara

Stablecoin Neutrino USD (USDN) przeżywa swoje najgorsze chwile od początku notowań. Kurs tokena, który powinien być powiązany z 1 USD, wynosi aktualnie 80 centów.

neutrino usdn
neutrino usdn

 


Starbucks uruchomił NFT dla beta testerów

Amerykańska wielonarodowa sieć kawiarni – Starbucks – uruchomiła swój program lojalnościowy oparty na technologii blockchain. Nazywa się on Starbucks Odyssey i póki co jest dostępny dla pierwszej grupy amerykańskich beta testerów. –> źródło: CryptoPotato

podsumowanie newsów z branży kryptowalut 12.12.2022reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.